SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Okul Öncesi Eğitim|Başarılı Blog Siteleri|Yemek Tarifleri|Zayıflama Teknikleri

SU DEPOSU TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

25 Kasım 2020 Deneyim Genel 0
su deposu temizliği

Türkiye’ de 90’lı yıllarda meydana gelen yıkıcı depremlerden sonra hızlı bir konut hareketi başladı. 2000′ li yıllarda TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) ‘ nin önderliğinde başlayan konutlaşma hareketi tüm hızıyla devam ediyor. Toki konutlarını ve yapılış sistemlerini beğenmekle birlikte bu kadar çok betonlaşmaya karşı olduğumu da belirtmek isterim ancak insanların konut ihtiyacı da çözülmesi gereken bir sorun. Bunu da gözardı edemiyorum.

Ancak tabii konumuz konut değil bu konutlaşma hareketleri neticesinde ortaya çıkan yeni nesil su depolama sistemleri, bunların tamiri, bakımı, temizliği gibi konular. Özellikle günümüz de Apartman yöneticilerinin veya ev sahiplerinin gereken önemi bir türlü vermediği veya vermek istemediği sorunların başında su deposu temizliği geliyor.

pis suyun insan sağlığına zararlarısu deposu temizleme fiyatları
Kirli ve Temiz Su Deposu ÖNCESİ/SONRASI

Su kaynakları maalesef her geçen gün daha da azalıyor. Bu nedenle suyun depolanması gerektiği konusunda herkes hem fikir. Ancak su depolama sistemlerinin temel sorunu zamanla yosun tutması, deponun paslanması, depo içerisine dışarıdan hayvan veya insan sağlığına zararlı olabilecek farklı cisimlerin depo içine bir şekilde girmesi neticesinden deponun temiz su değil mikroplu su depolamaya başlaması. Bu konu o kadar önemli ki insan sağlığını önemli ölçüde tehdit edici durumlara gelmiş vaziyette.

Temizliği yapılmayan su depoların da insan sağlığını tehdit eden mikroorganizmalar oluşuyor. Bu organizmalar kolera, tifo, ishal gibi özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok tehlikeli olabilecek hastalıklara davetiye çıkartıyor. Hatta depo içerisinde oluşan bu zararlı bakteriler şebekeden gelen klorlu nispeten insan sağlığına zararlı olmayan dezenfekte edilmiş suyuda bozarak daha bir tehlikeli hal alıyor. Her ne kadar günümüzde içme suyu olarak damacana, plastik pet şişe suları kullanılsa da sonuçta çeşmeden akan suyu da vücudumuzda kullanmak durumundayız. Bu suyla dişlerimizi fırçalıyoruz, banyo yapıyoruz, elimizi yüzümüzü, sebzelerimizi yıkıyoruz. Yani her türlü zararlı bakterilerin hedefindeyiz.

Peki bu işin çözümü nedir dediğinizi duyar gibiyim. Elbette çözümü var. Beton su depolarının günümüzde özellikle apartmanlarda kullanım alanı pek kalmadı. Özellikle modüler sistem su depolarının piyasaya girmesi ile su deposu konusunda önemli bir ilerleme kaydedildi diyebiliriz. Modüler su depoları kullanımı, kurulumu, temizlik kolaylığı, arıza durumunda su deposu tamiri kolaylığı açısından diğer depolara nispeten daha kullanışlıdır. Binalarda su deposu bulundurmanın zorunlu olması ile birlikte kullanım alanları önemli ölçüde artmıştır. Artık birçok binada, sitelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, sanayi üretimi yapan firmalarda vb. modüler su deposu kullanılıyor.

Modüler su depoları genellikle paslanmaz çelik, galvaniz kaplama sac malzemeden üretiliyor ve üretim ve montaj aşamasında hiçbir şekilde kaynaklı işlem yapılmıyor. Depo standart ölçüde paneller halinde parça parça üretiliyor ve bu nedenle nakliyesi diğer depolara göre daha kolay ve ekonomik. Tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biriside bu.

Bunun yanında plastik su depoları da mevcut ancak bu tür depolar genellikle bağ, bahçe, araç temizleme işleri vs. için kullanılacak suyun depolanmasında kullanılıyor.

Konumuz modüler su deposu temizliği ancak bu depoların bir özelliği daha var. Temizlik esnasında depo kapağının veya panellerinin sökülmesi gerekebiliyor. Ya da temizlik esnasında arızalı bölgeler tespit edilebiliyor. Bu durumda modüler su deposu tamiri ile modüler su deposu temizliğini birlikte düşünmek gerekiyor.

Sağlıksız su DSÖ’ nün raporlarında yayınlanan ölüm nedenlerinde alkol ve sigaradan sonra 6. sırada yer alıyor. Bu durum su deposu temizliğinin ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Ancak ne hikmettir ki apartman yöneticileri veya su deposu sahipleri su deposu temizliği için ödeyecekleri parayı sanki boşa-havaya giden bir para olarak görmektedir. Bunu deneyimlerime dayanarak söylüyorum. Yöneticiler su depolarını apartman görevlilerine temizletmeye kalkışmakta veya kendilerini temizleme yoluna gitmektedirler. Bu kesinlikle yanlış hatalı bir tutumdur. Su deposu temizliği ve su deposu tamiri işinin ehli, tecrübeli ve halihazırda bu işi yapan firmalara yaptırılmalı merdiven altı işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Modüler su depolarının içerisinde özellikle prizmatik olanlarda panel duvarlarını birbirine paralel olarak bağlayan ve birbirini kesen gergi sistemleri mevcuttur. Bunu ve verebileceği zararı bilmeden su deposunun içerisine girene apartman görevlisi veya merdiven altı su deposu temizleyicisi kişi kendisine zarar verebilir, vücudunda kesikler ve ağır yaralanmalar oluşabilir. Ayrıca depoyu temizleyeceğim diye daha çok zarar açabilir. Bu nedenle kesinlikle su depolarınızı temizleme işini güvenilir su deposu temizleme firmaları ve su deposu tamiri yapan güvenilir firmalara yaptırmanız gerekiyor.

Su Depoları Ne Kadar Sürede Temizlenmelidir.

Su depoları 6 ayda bir uzman kişilere veya bu işin uzmanı firmalara temizletilmesi gerekir. Bu süre kesinlikle bir yılı geçmemelidir. Depo tabanında biriken çamur, yosun gibi materyaller kokuşma yapar bu nedenle zararlı bakteri çoğalır. Suyun tadı ve kokusu değişebileceği gibi kimyasal değişimede uğrayabilir. Çeşme suyunu içmemeniz bu sudan zarar görmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Su Deposu Temizleme Fiyatları

Su deposu temizleme fiyatları firma bazında farklılık gösterebilir. Ancak şu yanılgıya asla düşülmemelidir. Su deposu temizliği konusunda fiyatın ucuz olması 5-6 kriter olmalıdır. Öncelikle firmanın güvenilirliğini kontrol edin. Depo temizliği için bulunması gereken sertifikaların bulunup bulunmadığını soruşturun. Bu sertifikalar çok önemlidir. Aksi halde ödediğiniz para boşa gider. Güvenilmez firmalar sözde temizlik yapma yerine tencere yıkar gibi yıkayıp gidebilirler. Su deposu yıkanıp temizlendikten sonra sağlık bakanlığınca izin verilen kimyasal maddeler ile mutlaka dezenfekte edilmelidir. Anlaştığınız firmanın dezenfekte yapıp yapmadığını mutlaka sorun. Sadece yıkama için ödeyeceğiniz para ile dezenfekte yapan bir firmaya ödeyeceğiniz para arasında ciddi fiyat farkı olmalıdır. Su deposu temizliği ve fiyatları ile ilgili bir yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir