ALEXA SIRALAMANIZI İYİLEŞTİRME REHBERİ
Alexa Rank

ALEXA SIRALAMANIZI İYİLEŞTİRME REHBERİ

Alexa Sıralaması Nedir.? Nasıl Geliştirebilirim?

Bu sorunun ne kadar önemli olduğunu herhalde herkes anlamış durumda. Gerçekten web sitesi sahipleri veya işletme sahipleri için önemli bir konu Alexa Sıralaması.

Neden Önemli? Çünkü Alexa herkese açık bir ölçüm aracı. Web sitenizin ve veya işletmenezin değerini anlamak isteyen potansiyel reklamverenler, yatırımcılar veya ortaklarınız değerlendirme yolu olarak Alexa sıralamasını kullanacaktır. İşte bu nedenle Alexa sıralamanızda aşağı doğru meydana gelecek değişim veya iyileştirme kar hanenize gerçek bir dolar ve sent etkisi yaratacaktır.

Alexa’ yı yeni tanıyan veya Alexa Rank’a pek aşina olmayanlar için biraz bahsedeyim. Alexa internetteki diğer tüm sitelere göre bir sitenin (sizin veya rakibinizin) performansının hızlı bir şekilde özetine ulaşılmasını sağlayan tek bir ölçüm sistemidir. Başkı bir alternatifi olmayan bu ölçüm sistemine odaklanmak zorundasınız. Netice olarak sitenizin www dünyası içindeki katetmiş olduğu yol yani bir anlamda rütbesi Alexa Rankınız olarak çevrilir.

Alexa sıralamasının önemini biraz anladınız sanırım. Ancak bu sıralamayı nasıl geliştirebileceğiniz konusuna girmeden önce bir geri vites yaparak Alexa Rank’ ın yapısını anlamaya çalışmalıyız. Bu gerçekten önemlidir. Böylece onu nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi anlayacaksınız

Başlayalım.

Alexa Sıralaması nedir?
Alexa Sıralaması basit tanımı ile sizin web sitenizin ülkenizde ve dünyada  diğer tüm sitelere göre ne kadar popüler(daha çok ziyaretçisi olan) olduğuna dair bir tahmindir. Alexa Sıralaması size şu sorunun cevabını veriyor.

  • Türkiye’ de bulunan diğer tüm sitelere kıyasla benim sitem ne durumda? 

Burada unutulması gereken konu sıralamanın göreceli bir kavram olduğu. Yani sitenizin sıralamasının yüksek olması sadece sizin sitenizin popülerliğine veya trafiğine bağlı olmadığı; Aynı zamanda diğer site trafiklerindeki değişikliklerin bu sıralamayı etkileyeceği hususudur.

Alexa verilerini nereden ve nasıl alır?

Alexa dünya genelinde internet kullanan milyonlarca insandan oluşan bir trafik veri panelini kullanır. Bu paneldeki verileri kullanarak web üzerindeki tüm sitelerin ziyaretçi sayısını tahmin eder. Alexa spam trafikleri belirler ve atar. Birde önyargıları düzeltme gibi bir iddiası vardır ancak bunun ne olduğunu çözebilmiş değilim. Yani karmaşık bir hesaplama sistemi var. Muhtemelen bazı durumlarda manipülasyon olabilir demek istiyorlar sanırım. Alexa’ ya veri bilimcileri bu sektörün en iyilerinden oluşmaktadır. Bu veri bilimciler sunulan verilerin gürültüsüz ve insan kaynaklı olmayan robotik sistemler veya poroğramlardan gelen verilerden arındırılmış olmasını sağlar. Bu şekilde hem kendiniz hemde sizinle ilgilenen partnerler en iyi kararları verebilirler.

Alexa Sıralaması nasıl hesaplanır?
Alexa, istisnasız her gün son 3 aylık sürede tüm websitelerinin ortalama günlük ziyaretçi sayısını ve ziyaretçilerin yaptığı sayfa görüntülemelerini tahmin ediyor. Dolayısıylar son üç aylık süre zarfında en fazla ziyaretçi ve sayfa görüntülenme kombinasyonuna erişen web sitesi Alexa 1.Sırada yer alıyor. Tabii bu sıra her zaman Google ve siterine aittir. Bunuda ant parantez belirteyim. Peki en az olan site nerede derseniz buda aşağı yukarı otuz milyon gibi bir civarda oluyor. Eğer siteyi kimse ziyaret etmemişse herhangi bir sıralama yapılmıyor.

Bir Websitesinin Ziyaretçi Sayısı Alexa Sıralamasını Nasıl Etkiler?
Sitenize gelen ziyaretçi sayısı için bir çizelge ile gösterirsek şöyle görünür.

Alexa Rank
Google Her Zaman Birinci

Grafiğin en tepesinde ençok ziyaretçi alan site yer alır. Bu google.com dur. Google.com’ a doğru yaklaşan siteler, öteki uçtaki “uzun kısımda” bulunan sitelere nazaran daha çok trafik alır. Burada dikkatinizi çekmek istediğim husus dağıtımın türü nedeniyle, uzun tarafta bulunan bir siteyi ziyaret edenlerin miktarındaki (bu 1 kişi dahi olabilir) sayısındaki çok küçük bir değişiklik, sıralamada büyük bir değişikliğe yol açacaktır.

Alexa Rank
Ziyaretçi Sayısı

Bununla birlikte, grafiğin başına ne kadar çok yaklaşırsanız, orada kalabilmek için o kadar fazla ziyaretçi trafiği gerekir. 10. sırada yer alan bir web sitesi ile, 200. sıradaki web sitesi arasında çok büyük bir fark vardır.

Alexa Rank Nedir
Alexa Rank

Daha doğru bir Alexa sıralaması
Daha doğru bir  Alexa Sıralaması elde etmek istiyorsanız para ödemek zorundasınız. Aylık 149 dolar ödemmeniz gerekiyor. Bu şekilde web sitenizin tüm analizlerini doğrudan Alexa üzerinden yapabilirsiniz. Onaylı web sitelerinin veri panelindeki bilgilere göre tahmin edilmeyip doğrudan Alexa tarafından ölçülür. Onaylı bir hesabınızın olması daha doğru bir sıralama anlamına gelir fakat daha iyi bir sıralama olacağı anlamına gelmez. Sertifikalı bir hesaba sahip olursanız birçok avantajlar elde edersiniz. Daha doğru bir Alexa Sıralaması bu avantajlardan sadece biridir.

Peki, nasıl daha iyi bir  Alexa sıralaması elde edersiniz  ?
Alexa sıralamasını geliştirebilmeniz için size yardımcı olacak taktikler elbette var:

Bunun en başında geleni insanların ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek sık sık güncellenen orjinal, özgün içerik üretmektir. Bu sürdürülebilir olması gereken bir konudur. Eğer sık sık üretilmeyen, orjinal olmayan içerik web sitenizin takip edilmesini sağlamayacaktır. Web sitenize gelen hedef kitleniz içeriğinizi değerli ve bilgilendirici bulduğu takdirde gelecekteki içeriğinizle ilgilenecektir. Bu sayede paylaşım yapacak ve yeni ziyaretçiler kazanmanızı sağlayacaktır. Kaliteli özgün, orjinal içerik özellikle Google arama motorunun göz önünde bulundurduğu en önemli unsurlardan biridir. Kaliteli içeriğiniz tüm arama motorları tarafından ödüllendirilecektir.

Web sitenize link verecek daha fazla ilgili site edinin. 

Arama motorlarının nişinizi net bir şekilde tanımlamasını istiyorsanız başka sitelerden backlink almanız gerekiyor. Gelen bağlantılar olarak tanımlayabileceğimiz bu taktik size yardımcı olur ve bunun yanında web sitenizin güvenini ve kalitesini önemli ölçüde artırır. Yani iyi ve güvenilir bir site tarafından önerilmeniz sizinde iyi ve güvenilir olduğunuz anlamına gelir. Ancak tek başına işe yaramaz orjinal, özgün ve kaliteli içerik üreterek desteklenmelidir. Çünkü ziyaretçinin kalmak istemediği bir siteye kimse yönlenndirme yapmak istemez.

İç bağlantılar sitenizi gelen bir ziyaretçiyi geldiği sayfadan başka bir sayfaya yönlendiren veya sitenizden bir başka siteye gönderen bağlantılardır. Bu bağlantılar sitenizi gezinmeleri esnasında rehberlik ederler ve içeriğinizle meşgul ederek daha fazla kalmalarını sağlarlar. Yine de kaliteli içerik oluşturmak yapacağınız diğer herşey ile başa baş gider. Bu nedenle içeriğinizin ziyaretçileriniz için alakalı ve değerli olduğundan emin olmalısınız.

Netice olarak hem gelen bağlantılar hem de site içi linklemeler arama motorlarının web sitenizin içeriğini tanımasına ve ziyaretçileriniz için değerli olup olmadığını anlamasına yardımcı olur. Ancak bağlantı konusu önemli olsada aşırıya kaçmamak gerekir. Ayrıca güvenilir olmayan sitelerden alınan bağlantılar kar yerine zarar getirecektir. Güvenilirliği ve okunabilirliği azalan siteler arama motorları tarafından cezalandırılabilir.

İlgili özellik: Rakip Backlink Denetleyicisi

Rakipleriniz elbette ziyaretçi çekebilmek için anahtar kelimeler kullanıyor. Bu anahtar kelimeleri bulurak sitenizi optimize edebilirsiniz. Ya da bu anahtar kelimeler için PPC kampanyaları satın alabilirsiniz. Hızlıca bir anahtar kelime tahlili yaparak, ziyaretçilerinizin neyi, nasıl aradığını çözebilirsiniz. Bir anlamda anahtar kelime araştırması ziyaretçilerinizin dilini öğrenmek gibidir.

İlgili özellik: Anahtar Kelime Zorluk Aracı

Rakiplerinizin pazarlama stratejisini anlayın ve neyin işe yaradığını öğrenin. 

Rekabetinizi analiz etmek önemlidir. Böylece stratejilerinizden hangilerinin işe yaradığını net bir şekilde anlamanızı, müşteri eğilimlerini belirleme ve tahmin etmenize imkan tanır. Bu sayede pazardaki konumunuzu olumlu yönde etkileyecek isabetli kararlar almanıza yardımcı olur.

Pazarlamacıların Alexa Rank’ı nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinin .

İlgili özellik: Rekabetçi Analiz Araçları

Web sitenizdeki en iyi SEO uygulamalarını takip edin.

SEO web sitesi için önemli bir stratejidir. Ancak SEO denince aklınıza sadece web sitenizi tanıtmak ve görünürlülüğünü artırmak gelmesin. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların markanıza olan ilgisini arttırmaklada ilgilidir. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlayamıyorsanız müşteriyi tutma veya tekrar gelmesini sağlama konusunda pek umudunuz olmasın.

İlgili özellik: SEO Denetim Aracı

SEO hakkında bilgi toplayabileceğiniz yığınla kaynak bulunmaktadır. Ancak Alexa, Gelişmiş plana dahil olmanız durumunda size İçerik Araştırması, Seo Analizi, Anahtar Kelime Araştırması, Rekabet Analizi, Kitle Analizi, Onaylı Sıra ve Web Analizini içeren bir Pazarlama Yığını sunar . Sayfa performansını nasıl artıracağınız, geri dönüşüm oranlarını nasıl iyileştireceğiniz, Arama motoru sıralamalarını, kullanılabilirliği ve daha fazlasını nasıl iyileştireceğiniz konusunda size özel talimatlar alacaksınız.

Bir cevap yazın