DOMAİN(ALAN ADI) NASIL ALINIR?
Domain Arama

DOMAİN(ALAN ADI) NASIL ALINIR?

Gator Website Builder

ALAN ADI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

Web siteniz için alacağınız “Alan Adı” yani “Domain” işyerinizin veya markanızın kurumsal kimliğini oluşturma da atmanız gereken en önemli adımlardan biridir. İnsanların aklında kalıcı, kurumsal yapınıza katkı sağlayacak, google, yahoo, yandex gibi önemli arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanıza öncü olacak bir domain almak için izlemeniz gereken strateji ile bu süreçte size rehber ve tabiri caizse kulağınıza küpe olacak önemli tavsiyeleri sizler için derledim. Domain nedir, nasıl alınır öğrenmeye hazır mısınız.

Gelinen noktada hangi sektör olursa olsun internette yani çevrimiçi dünyada varlık göstermek zorunda. Bu artık bir tercih meselesi değil zorunluluk. Toplu kullanım imkanı olan sosyal medya sitelerinin yanında kendinize, işyerinize veya markanıza ait en önemli varlık özgün ve standartları olan bir web sitesidir. Alan adı yani domain seçimi markalaşma sürecinde atılıcak en etkin ve önemli adımdır. Örnek vermek gerekirse; yemeksepeti.com, hepsiburada.com ve sizlerinden bildiği daha nice siteler domain seçiminin önemini bizlere kanıtlıyor. Bunlar başarılı seçimler. Burada bahsetmek istemiyorum ama başarısız olan ve internetin çöplüğüne gömülen birçok alan adlarıda mevcut. Hemde büyük yatırımlar yapılan alan adları. Kısacası domain kurumsal kimliğinizi yansıtan bir ayna gibidir. Uzun lafın kısası isabetli bir domain seçerek markanızın kurumsal kimliğinin çevrimiçi ortamda, tüm internet kullanıcıları tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

Günümüzde alan adı kaydederek satın alabileceğiniz yerli yabancı birçok firma bulunuyor. Firmalar arasındaki uygulamalar farklılık göstersede genellikle alan adları 1 yıl süre ile kiralanıyor.

Ancak alan adınızı satın alırken dikkat etmeniz gereken pek çok husus var. Özellikle arama motorlarında ön sıralarda çıkabilmek için gerekli çok dikkat edilmesi gereken hassas noktalar mevcut. Bu tavsiyelere mutlaka kulak verin.

What is domain.
Domain nedir?

Domain Nedir ? Domain Sorgusu Nasıl Yapılır?

 • Adım #1: Hostgator.com adresine gidin,
 • Adım #2: Domain sorgulama çubuğuna kayıt etmek istediğiniz markanızla, işletmenizle alakalı olan adını yazın ve arama yapın,
 • Adım #3: Yazmış olduğunuz alan adı boşta ve almaya uygunsa yeşil olarak sonuç listesinde yazacaktır.
  • Eğer istediğiniz alan adı önceden alınmışsa alan adı çıkmayacaktır. Ancak sonuç raporunun altında benzer içerikli alıma uygun alan adları sıralanacaktır. Bunları tercih edebileceğiniz gibi aklınızda olan başka bir alann adını aramaya devam edebilirsiniz.

Alan Adı (Domain) alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar

 • Markanızın ismi ile aynı nokta atışı bir domain alın
 • Gizli ücretlere dikkat edin.
 • .com uzantısından taviz vermeyin.
 • Markalaşmaya uygun bir isim bulun
 • Yazılması ve okunması kolay bir alan adını tercih edin
 • Verilerinizin gizliliğini koruyun.
 • Alan adınız kısa olsun.
 • Alan adınızın içinde alt tire, noktalama işaretleri olmamasına dikkat edin. Bilinçsiz rakam kullanmayın.
 • Yanyana gelen harflere dikkat edin.(r ile n harfi yanyana gelince m gibi okunabilir)
 • Domain alırken anlık düşünmeyin geleceği hesap edin
 • Mutlaka araştırma yapın.
 • Sallanmayın, elinizi çabuk tutun.

Gizli ücretlere dikkat etmelisiniz!

dolardaki gizli göz
Gizli Ücretlere Dikkat!

Domain bir kez alındıktan ve web sitesi faaliyetine başladıktan sonra bir daha değiştirme imkanı yoktur. Alan adı satışı yapan pek çok firma ilk satışta son derece uygun fiyatlar sunar müşterilerine. Bu bir tuzak olabilir. Bu nedenle domain alma hizmet şartlarını iyi incelemeniz gerekiyor. 1 yıllığına aldığınız domaini yenilemek istediğinizde çok yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu parayı ödeyip satın almaktan başka çareniz yoktur. Dikkat etmeniz gereken bir başka hususta şudur. Satın alma işlemi domain gibi görünse de tam bir hizmet paketi satın alıyor olabilirsiniz.

Satın aldığınız paketin içerisine Web tasarım desteği, hosting gibi farklı hizmetlerin de bulunduğu ve her yenileme döneminde fiyatı katlanarak artacak olan bir paket satın alıyor olabilirsiniz. Bu vb. konularda alaağınız hizmetler için fazladan ücret ödemediğinizzden emin olmalısınız.Bu duruma benzer olarak farklı gizlilik noktalarında alacağınız hizmetler için de fazladan ücret ödemediğinizden emin olmalısınız. Aslında firmalar bu tür önemli konuları hizmet alım anlaşmasına küçük puntolarla da olsa yazıyor. Okumanın çok zor olduğunu biliyorum ancak bir göz atmanızda fayda mülahaza ediyorum.

Verilerinizin gizliliğini mutlaka koruyun!

Veri Gizliliği
Bilgisayar Korsanları

Domain piyasasında çok büyük bir rekabet vardır. Bu nedenle firmalar çok uygun fiyatlara domain verebilmektedir. Ancak bu demek değildir ki karşımıza çıkan en ucuz domaini veren firmadan alan adı alalım. Birçok firmanın, ucuz kampanyalar yaparak elde ettiği müşterilerine ait verileri üçüncü şahıs veya firmalara satttığı biliniyor. Domain bilgileriniz WHOIS ve RDAP dizinlerine herkese açık bir şekilde kişisel verilerinizi gizlemenizi kesinlikle öneririm. Bu nedenle domain alımı esnasında onaylamanız istenen hizmet şartlarının güvenlikle ilgili bölümlerini mutlaka inceleyin ve okuyun. 

Efsane .com uzantısından taviz vermeyin.

.com uzantısı ne işe yarar
www.com

İnternet ile biraz ilgiliyseniz com, org, net, gov, xyz gibi pek çok domain uzantısı olduğunu biliyorsunuz demektir. Kimi uzantılar eğlenceli olsa da (İstanbul uzantısı öyledir) kurumsal kimliğinizin oluşması için uygun olmayabilir. Kendinizi bir kullanıcı olarak düşünün. Bir alışveriş sitesine girdiniz ve uzantısının xyz olduğunu gördünüz. Bu siteye ne kadar güvenebileceğinizi bir düşünün. Farklı uzantılar fiyat olarak uygun olsa da sanal dünyanın en eski ve güvenilir uzantısı olan .com (Dünyanın ençok bilinen markası olsa gerek) uzantısından şaşmayın. 

Domain adınız hedefi 12 ‘ den vursun!

domain adı tespit etme
Nokta Atışı Domain

Arama motorları internet sitenizi dizinlerine ekleyebilmek için içeriği hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu noktada ilk ilgilendikleri konu ise alan adınızdır. Alan adınız arama motorlarına internet sitenizin içeriği hakkında ipucu verir. Bu nedenle domain içerisinde markanız veya faaliyet alanınız ile ilgili nokta atışı bir anahtar kelime seçmeniz, sitenizin SEO uyumu açısından innılmaz derecede önemlidir. Mesela bir emlakçı sitesinin domain adı içerisinde ev, gayrimenkul, emlak vb. kelimelerin geçmesi yadsınamaz bir üstünlük sağlar. İçeriğinizi tam olarak yansıtan bir anahtar kelimeye sahip web sitesi, ilgili anahtar kelime ile arama yapıldığı zaman bu avantajı bulunmayan rakiplerine göre daha ön sıralarda yer alacaktır.

Alan adınızı mümkün olduğunca kısa tutun!

uzun sevenler
Domain Uzunluğu

Uzun boylu insanlar pekçok konuda şanslı olabilir. Bu bazı nesneler içinde geçerli olabilir lakin; “Uzunluk Alan Adı konusunda tercih edilen bir durum değildir”. Alan adınızın kısa anlaşılır olması ziyaretçilerinizin aklında kalması açısından önemli bir avantajdır. Uzun bir alan adı arama motorları için iyi olabilir ancak ziyaretçileriniz bundan hoşlanmayacaktır. Tabii gelinen noktada mevcut tüm sektörlerde pekçok kelime alınmış durumda. İstediğiniz kelimeleri bulamasanız da bir şekilde kombinasyon üretmek zorundasınız. Bu nedenle alan adınızın maksimum 15 karakteri geçmemesi gerekir. Yani öneri bu şekilde. Akılda kalıcı olması, göze hoş görünmesi , güven vermesi ve yazım hatalarının engellenmesi adına kısa bir alan adı en mükemmel tercih olacaktır. 

Okunması ve yazması kolay bir alan adı olsun!

şifreli alan adları
Şifreli Alan adı

Satın alacağınız alan adı markanızı, kurumsal kimliğinizi veya sizi yansıtacak. Bu nedenle de herkes tarafından anlaşılabilir olması gerekiyor. Web siteniz hakkında konuşan veya alan adınızı yazmak durumunda kalan kullanıcılar zorluk çekmemelidir. Özellikle kurumsal e-posta konusunda bu husus çok önemlidir. Karışık, birbirine benzeyen kelimelerden oluşan alan adları e-posta kullanımı için hiç uygun olmayabilir.

Geleceği düşünün, farklı, benzersiz, markalaştırılabilir bir isim seçin!

özgünlük nedir
Özgünlük

Domain konusunda kısa ve orta vade düşünmeniz söz konusu değildir. Up-uzun vadeli düşünmek zorundasınız. Bu nedenle aldığınız domain, markalaştırılabilir ve üzerine kurumsal kimliğinizi oturtabileceğiniz benzersiz bir domain olmalıdır. Alan adı için uykusuz günler ve geceler geçirmek zorundasınız. Web sitenizin temsil ettiği kurum ya da sunduğunuz içerik ne olursa olsun basit kelimeler yerine insanlarda unutamayacakları bir etki yaratacak domain seçmelisiniz. Bu noktada en büyük yardımcınız yine internetin kendisi olacaktır. Başarılı firmaların internet sitelerini ziyaret edin.

Alan adı içerisin de noktalama işaretlerinden ve rakamlardan mümkün olduğunca kaçının

domainde rakam kullanılmaz
En İyi Domain

Ne yazık ki domain içerisinde tire, rakam kullanımı siteler için iyi bir sonuç yaratmıyor. Özellikle yasadışı film veya internet siteleri tarafından gelişigüzel alınan bu tür sembolleri içeren domain adları güven vermiyor. Tabii bu demek değil ki hiçbir alan adı içinde rakam veya noktalama işaretleri olmayacak. Köklü marka veya internet sitelerinde bu tür işaretlere rastlayabilirsiniz. Ama bilinen bu tür sitelerin dışındaki web sitelerinde bu tür işarteler güvensizlik hissi yaratıyor. Bunun yanında yazım hataları yapılmasına da neden olacaktır.

Yanyana gelen harflere dikkat edin!

Bir cevap yazın