Emin Evim Nedir? Faizsiz Ev Alma Sistemleri Güvenilir mi?
emin evim - emin evim nedir - emin evim güvenli mi

Emin Evim Nedir? Faizsiz Ev Alma Sistemleri Güvenilir mi?

Merhaba arkadaşlar. Şu an bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen google da ev almak istiyorum, nasıl ev alabilirim veya emin evim gibi bir kelime yazdınız. Benim yazımda bu konularla alakalı olduğu için google karşınıza beni çıkardı. Her ne kadar yazının başlığında faizsiz ev alma sistemleri güvenilir mi şeklinde bir soruya cevap vereceğim algısı varsa da bunu pek yapmayacağım. Şu anda Türkiye’ de faaliyet gösteren ve faizsiz, imece usulü, kadınlar günü gibi para biriktirerek ev alma şeklinde reklamları yapılan ve faaliyet gösteren birçok firma var.

Bu yazı faizsiz ev alma vaadi veren firmalar hakkında bir araştırma yazısı olacak ancak sadece biri hakkında sizlere tavsiye de bulunabileğim. Bu tavsiyeyi yapmam iki kez sisteme girerek ev sahibi olmam ve bizzat tecrübe ettiğim bir sistem olması hasebiyle olacak.

Şimdi sırasıyla bu firmaları sizlerle paylaşacağım. İlginç bilgilerde vereceğimi düşünüyorum.

1.EMİNEVİM EMİNOTOMOTİV İLETİŞİM ORG. PAZ. SAN. TİC. A.Ş

Emin evim ‘ i duymayan kalmamıştır. Zira 1991 yılında Eminotomotiv, 2005 yılında da Emin evim ile başlayan süreçte bu sektörün lokomotifi ve faizsiz ev alma sisteminin mucidi. Bu firmayı ilk sıraya yazmamın sebebi de bizzat bu firma aracılığı ile iki kez ev sahibi olmamdır. Yani size tavsiye edeceğim ve güvenilir olduğu konusunda asla tereddüt yaşamamayacağınız tek firma. Bu diğerlerinin tamamen güvenilir olmadığı anlamına gelmiyor elbette. Ben bizzat bu firmanın müşterisi olduğum için ve sorunsuz bir şekilde hizmet aldığım için sizlere tavsiye ediyorum.

Ben ilk olarak 2012 yılında tanıştığım emin evime o dönemde başlatılan bir kampanya ile girdim. Kira yardımlı bir kampanyaydı. Yani evimi alana kadar ödediğim taksit miktarı azaldı. Evimi aldıktan sonra ise yükselerek sabitlendi. Yani 1125 tl ile başladığım taksit miktarı 775 tl ye kadar düştü. Sisteme girişimden 29 ay sonra ödemem yapıldığında ise kalan taksitlerim 1440 tl olarak sabitlendi. Biraz karışık olmuş olabilir. Somut bir örnek olması açısından aşadaki şekilde bir tablo yapayım sizler için. Ben 80 ay vadeli 100.000 Tl almak için girdiğim sistemde aşağıdaki ödemeleri yaptım.

ORG.UCRETI17.05.20125.250 TL
ORG. ÜCRETİ KDV17.05.2012945 TL
PEŞİNAT17.05.201210000 TL
ÖDENEN TOPLAM MİKTAR20.01.2019 (tarihi itibariyle)108.305,96
Emin Evim

Şöyle özetleyecek olursam 2012 tarihinde sisteme giriş yaptım. Toplam yapmış olduğum ödeme 108.000 tl dir. Sisteme girdikten 33 ay sonra evimi aldım. (Aslında 29 ayda alabiliyorken ev bulamadığım için 4 ay kendi isteğimle erteledim.) 33. ayda evimi aldıktan sonra kiraya verdim. Aylık 650 tl kira gelirim oldu. Yani evimi aldıktan sonra ödemeye başladığım 1440 tl taksitten 650 tl düştüğümde 650×47= 30550 tl gelirim oldu. Ben evi masraflarla birlikte 120 bin tl ye mal ettim. Dolayısıyla evin fiyatı uzun vadede bana 90.000 bin tl ye geldi. Yani emin evim hiçbir şekilde fazla para ödemediğim gibi 18.000 tl de para kazandım diyebiliriz.

Bu anlatımım biraz karmaşık olabilir ancak emin evim de herkese herkeseye uygun ödeme koşulları mevcut.

Kasım 2020 itibariyle de ikinci evimi (aslında kayınbiraderimden aldığım arsanın parasını ödeyeceğim) alacağım. Bu girişim 2020 mart ayında oldu. Ancak bu sefer taksit miktarını fazla tuttum. İlk girişte 8000 tl peşinat verip 46.000 TL ara ödeme yaparak Kasım 2020 tarihinde ödeme almaya hak kazandım. Kasım 2020 itibariyle 78.000 tl ödemiş bulunuyorum. 120000 Tl lik ödemeye girdiğim için eminevimden fazladan alacağım para 41.000 tl civarında. Fakat olaya bu şekilde bakmamak lazım. Elime 120.000 tl peşin para geçecek ben bunun üçte birini 10 ayda taksitle ödedim.

Ayrıca günümüzde para biriktirmek çok zor. Ne hikmetse zorunlu bir ödeme olunca para birikiyor. Ancak zorunlu ödeme olmayınca o para bir şekilde harcanıyor. Bunun sebebini yıllardır anlayabilmiş değilim.

Velhasıl kelam faiz belasına bulaşmadan borcumu ödeyebileceğim. Ayrıca dedim ya ben bu sefer ev almıyorum. Yani emin evime girdiniz diye illede ev almanız gerekmiyor. Ben kayınbiraderimden bir bahçe almıştım. Onu üzerime aldım ve bu bahçeyi alacağımı bildirdim. Param yakın zamanda ödenecek. Emin evime kesinlikle güvenebilirsiniz. Ancak bir hususu belirtmek istiyorum. İlk girdiğim sefer işlemlerde hiçbir sorun yaşamamıştım. Ancak ikinci seferde birtakım sorunlarla karşılaştım ancak bunlar benim ev almamam ve alacağım arsanın hisse tapulu olmasından kaynaklandı.

Hisse tapulu gayrimenkullerde sorunlar olduğu için emin evim bunu kabul etmiyor. Bu nedenle başka bir gayrimenkülunüzü ipotek etmek zorundasınız. Ancak bir şekilde sorunu hallettik ve onaylandı. Ben hisse tapu konusunu bilmediğim için bu sorunla karşılaştım. Fakat dediğim gibi emin evimin şube ağı ve müşteri memnuniyeti konusundaki yaklaşımı sorunları çözüyor. Çalışanlar sanki kendi işleriymiş gibi her türlü sıkıntıyı çözmek için uğraşıyorlar. Sizde faizsiz kredi ile ev almak istiyorum diyenlerdenseniz gönül rahatlığı ile emin evime girebilirsiniz.

Emin Evim Elbirliği Sistemi Nedir?

Emin evim deyince tabiki akla elbirliği sisteminin mucidi ve emin evim yönetim kurulu başkanı rahmetli Emin ÜSTÜN beyefendi geliyor. Allah rahmet eylesin. Kendisi 27 Aralık 2019 tarihinde aramızdan sessiz sedasız ayrılarak hakka yürüdü. Sessiz sedasız diyorum çünkü vefat ettiğinde bununla alakalı ne görsel basında ne yazılı basında dikkatimi çeken bir haber olmadı. Ne yazıkki akşam haberlerinde bile duymamış olacağım ki vefat ettiğini sisteme tekrar girmek için araştırmalara başladığım 2020 şubat ayında öğrendim. Kendisini sanırım 2018 mayıs ayında Samsun Sheraton otelde verdikleri yemekte tanıdım ve bizzat görme ve elinden hediyemi alma şansına eriştim.

O zaman önceki ödemelerim devam ettiği ve aktif müşteri olduğum için verilen yemeğe davet edilmiştim. Eşimle birlikte katıldığım yemekte kendisini tanıdım. Korona derdi olmadığı içinde tokalaşarak öpüşmüştük. Tekrar Allahtan rahmet diliyorum. Yüzbinlerce aileyi ev sahibi, araba sahibi yapan ve mutluluklarına katkıda bulunan Emin Beyi saygı ve rahmetle anıyorum. Arkasında bıraktığı bu sisteminde kendisi için sadakai cariye olmasını ümit ediyorum.

Tabii faizsiz sistem deyince bunun bir dini rengi oluyor. Bu tür firmalarda genellikle cemaatlerle yanyana koyuluyor ve mutlaka bir dini format yükleniyor. Ben Emin beyin veya emin evimin herhangi bir cemaatten mi, deyil mi olup olmadığı araştırmasına girmedim. Ancak 28 Şubat döneminde “Yeşil Sermaye” alçaklığı ve safsatası ile kara listeye alınarak başına gelenleri biliyorum.

Bu konuları internette araştırarak bulabilirsiniz. Ancak yinede 15 Temmuz da ülkeyi kana bulayan vatan haini kahpe fetöcülerle aralarında hiçbir fark görmediğim 28 Şubatın şerefsiz aktörleri ve yine fetö denilen yapıyla ilgili sözlerinin aktarıldığı, 28 Şubatta kendisine ve firmasına yapılanların özetlendiği röportajın anlatıldığı bir gazete köşe yazısını da sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2014/03/03/cemaati-fuze-gibi-kullaniyorlar

Aslında firmaları kısa kısa anlatmak istediğim bir yazı yazacaktım ancak yine klavyemi durduramadım. Diğer faizsiz sistem firmalarla ilgili başka bir yazı yazarak sizlerle paylaşacağım inşallah. Emin evim başlı başına bir yazıyı hak ediyor. Hele sizlerle paylaştığım gazete haberini tekrar okudumda o günleri hatırladım ve hüzünle öfke arası bir haldeyim. Ne desek boş vesselam. 28 Şubatçılarda toprağın altında, zulmettikleride. Maç daha yeni başlıyor.

Dünya durmaz hergün döner.

Ömür biter hayat söner.

Seni hep hatırlarız,

Elbirliği sürer gider.

Bir cevap yazın