EN KÖTÜ KOMBİ MARKASI HANGİSİ?

Okul Öncesi Eğitim|Başarılı Blog Siteleri|Yemek Tarifleri|Zayıflama Teknikleri

EN KÖTÜ KOMBİ MARKASI HANGİSİ?

23 Ocak 2021 Deneyim Genel Sohbet 0

Evet! Bu başlığı attım ve cevabını da hemen veriyorum. En kötü kombi markası “BAYMAK” tır. Hayır! Göreceli bir kavram filan değil, kişiden kişiye de değişmez. Hayır! Sadece ben zarar gördüğüm için değil, BAYMAK Kombi alıpta huzurlu kullanabilen kimseyi görmedim. O yüzden gelebilecek savunmalara karşı cevaplarımı vereyim. Hazır cevap olsun…

2013 yılında işim nedeniyle Samsun’ a taşındım. Yılların kiracısıyız. Allah yardım etti Samsun’ un merkezinde bir ev bulduk. İlk defa doğalgaz ve kombi ile tanıştık. Kiraladığımız evde AİRFEL Marka kombi vardı. Yaklaşık 5 yıllık kombi idi. 2018 e kadar da biz kullandık. O güne kadar banamısın demedi. Ancak 2018 yılında E-10 hatası vermeye başladı. Birkaç tamirat yaptırdık ancak düzen tutmadı. 10 yıldan fazla kullanılan bir kombi için elbette normaldi bu durum. Yadırgamadık. Ev sahibi sağolsun (sonradan burnumuzdan getirsede) yeni bir kombi almaya karar verdi. Tabii bize hiç danışmadan, sormadan gitmiş BAYMAK’ tan manuel sistemli bir kombi almış.

Neyse kombi takıldı. Sözde servis yetkilileri (ürünün satın alındığı firmanın çalışanlarıymış) çalıştırdı bağlantıları yaptı gitti. Ertesi gün kombiden su aktığını gördüm. Servis kaydı açtık. İki gün sonra servis geldi. Gelenler yetkili servis görevlileriydi ve montajı yapan ekipten farklı birileri gelmişti. Daha iki gün önce sıfır takılan kombinin bilmem ne s***** parçasının arızalı olduğunu, parçanın ellerinde bulunmadığını sipariş edip getireceklerini söylediler. Kabus daha yeni başlıyordu. Ev sahibine durumu ilettik.

Garanti kapsamında olan ürünler için dahi servis ücreti talep ediyorlar…

Ev sahibi kombiyi satın aldığı firma ile kavga etti. O firmadan birileri geldi. Tekrar birşeyler yaptılar yapamadılar gittiler. Bu arada bizim hanım servisten gelen şahısların talep etmesi üzerine 50 tl servis ücreti vermiş. Garanti sistemine bakarmısınız. Servis ücreti garanti kapsamına girmiyor BAYMAK’ ta. Sanırım 1 hafta sonra kombinin parçası geldi. Taktılar gittiler. Aradan bir hafta geçti. Yine E ile başlayan bir arıza vermeye başladı. Arızalar birbirini kovalıyordu. Yine servis kaydı yaptım ve bu sefer servis parası yüzünden telefondaki kızlada tartıştım. Önceki servis parasının da iade edilmesini istedim. Ne sisteminde gelen servisi görüyor ne alınan paradan haberi var.

BAYMAK asla kurumsal bir firma olamaz.!

Tam iki yıl garanti süresi bitene kadar kombinin arızasını gideremediler. 3-6 ay arasında arızalandı durdu. Yılbaşı gecesi yine arızalandı. Suyu ısıtmıyordu. Bu sefer özel servis çağırdık. 300 TL masraf çıktı. Baymak rezil bir markadır. İster kabul edersiniz ister etmezsiniz. Kimseye Baymak ürünlerini almasını tavsiye etmiyorum. Yani sadece kombi için düşünmeyin. Baymak tüm ürünlerinde sıfır kalite esasına göre çalışıyor. Marka isim yapmış onun üzerine yatıyorlar. Hemen aşağıda Baymak klima mağduru bir arkadaşın facebook yorumunu okuyabilirsiniz.

Erhann Altınsoy Baymak'tan aldığım klima 1 ay öncesi arızalandı. Servis tarafından bakıma gitti. Servis parçanın...

Baymak Mağdurları paylaştı: 18 Ocak 2017 Çarşamba

BAYMAK ile ilgili şikayetleri sizler için derledim.

Şikayetvar sitesinde BAYMAK ile ilgili şikayetlere bir göz attığımda; Sıfır alınan ürünlerin kısa sürelerde arıza yaptığını ve şikayetlerin önemli bir bölümünü oluşturduğunu gördüm. Siz siz olun BAYMAK ürünlerini kesinlikle almayın. Ciddi üretim bozuklukları var ve düzeltme yoluna da gitmiyorlar.

Belki abarttığımı düşünenler olabilir. Ama inanın BAYMAK rezil bir marka. Facebookta BAYMAK mağdurları isimli bir sayfa var. Buyrun bana inanmıyorsanız oradaki binlerce mağdurun yazdıklarını okuyun ve bu sayfayı arkadaşlarınıza tanıtın. Başkaları mağdur olmasın.

BAYMAK MAĞDURLARI FACEBOOK SAYFASINA GİT…

#Şikayet 1

Sıfır alınan kombinin 1 ay sonra fanı arızalanmış. En kötü kombi markası için gayet olağan

#Şikayet2

2 Aylık kombi E82 arızası veriyor. Niye en kötü kombi markası da ondan.

Tüketicilerin şikayetleri sadece BAYMAK ile sınırlı değil. Servislerden de çok şikayet var. Şimdi şikayet karnesine bakalım. 1370 şikayet var. Cevap süresi ve cevaplama oranına bakmayın. Hiçbir çözüm ürettikleri yok. Muhtemelen robot yazılım ile cevap veriyorlar.

en kötü kombi markası
en kötü kombi markası

#Şikayet3

Yukarda bahsettiğim sorun. Garantili olmasına rağmen servis ücret talep ediyor. İnsanı zıvanadan çıkarır bu BAYMAK. Bu en kötü kombi markası
Daha fazla şikayet ve karşılaşılan sorunlarla ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ben ne yaptım peki. Annem kombisini değiştirecekti satın aldıkları gün haberim oldu. Gidip Baymak almışlar. Allahtan ertesi gün getireceğiz demişler. Anında caydırdım ve Demirdöküm kombi aldılar. 500 tl fazla oldu fiyatı. Ben verdim aradaki farkı. Anama helali hoş olsun.

İş arkadaşlarımdan kombi konusunda fikrimi sorunlar oldu. Öyle bir anlattım ki BAYMAK kombiyi neredeyse kusacaklardı. Muhtemelen 7 ceddi Baymak ürünlerini almayacaktır.

Çocuklarım büyüdü evlenme çağına geldiler. Her fırsatta bu olayı anlatıyorum. Asla tercih etmeyecekler eminim son kararım….

Denk geldiği yerde herkese anlatıyorum. Muhtemelen birçok insanın kafasına da yer etti. Bu yazıyı da paylaşmadık yer bırakmayacağım.

Son olarak Toki konutlarından Allah nasip etti yeni bir ev satın aldım. Isıtma merkezi sistem o yüzden kombi değil ancak doğalgaz ile çalışan şofben alacağım. BAYMAK olmayacağından eminim.

Bina yeni olduğu için her daire şofben alacak. Bir uyarı yazısı yazarak panoya astım. Büyük puntolarla şöyle yazıyor;

ŞOFBEN İÇİN ASLAAA BAYMAK MARKASINI TERCİH ETMEYİN!

Eğer yönetim izin verirse tüm bloklara asmayı düşünüyorum. BAYMAK en kötü kombi markası dır. Servisleri tamamen kara düzen çalışır. Eğitim aldıklarını düşünmüyorum. Neyse bu da benim için bir deneyim oldu. Hayat yenilen kazıkların bileşkesidir. BAYMAKSIZ günler dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir