ÇANAKKALE GEÇİLEBİLİR Mİ?

ÇANAKKALE GEÇİLEBİLİR Mİ?

26 Ocak 2021 Genel 0
eyfel kulesi nerede

Ne yazayım ne yazayım diye kara kara düşünürken Sabah gazetesinde 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili bir haber gördüm. Gazetenin hemen yanında da can sıkıntısından bir göz atayım diye çıkarttığım eski dergilerin birinde, bir reklam sayfasında Eyfel Kulesi gözüme çarptı. Bilirsiniz bu dergi reklamların da Eyfel Kulesi çok kullanılır. Her ikisini bir arada görünce tamam dedim bugün ki yazının konusunu buldum!!!

Diyelim ki Eyfel Kulesi hiç tasarlanmadı ve dünyada böyle bir yapı yok. Sayın Cumhurbaşkanımız birgün çıktı kürsüye duvara yansıyan görüntülerde Eyfel Kulesinin tasarımlarının olduğu bir tanıtım yapıyor. İşte dese ki; İstanbul Taksim Meydanına giriş kapısı olarak (Eyfel Kulesi Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir) tasarımını hazırladığımız bu kuleyi yapacağız. Bu kulenin boyu şu kadar, eni bu kadar, işte şu kadar çelik, bu kadar demir kullanacağız. Bu eserden dolayı İstanbul’ a her yıl turist patlaması yaşanacak. Turist sayısı yılda 10 milyonu bulacak (Paris’ in en büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. Yapımından 2002 yılına kadar toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır) vs.vs. anlatsa muhalefet cephesin de neler olurdu aceba. Şimdi sorsanız Eyfel Kulesinin üzerine oturmayı kendilerine şeref sayacak Tayyip Erdoğan düşmanlarının vereceği tepkiyi herhalde herkes tahmin edebilir.

Aman Allahım! Oğ may gat! Adam milyar dolarları demir yığınına gömecek, ihalesini kendi yandaşlarına yaptırıp parayı cukkalayacak, millet aç, aç, demir mi yiyecek, Cumhurbaşkanı oğluna çelik fabrikası açmış, kendine milyar dolarlık kapı yaptırıyor altından geçecek vs. vs. böyle gider. Gerçi ben onlar kadar yaratıcı olamam eminim çok daha orjinal şeyler bulacacaklardır. Bu konuda Halk tv sikiperi bayanın eline de kimse su dökemez eminim.

Belki doğmamış çocuğa don biçiyorsun, haksızlık ediyorsun diyenler olabilir ama bugün 1915 Çanakkale köprüsü veya iktidar tarafından yapılan tüm eserlere karşı muhalefetin ve onlarla birlikte hareket edenlerin ne olduğunu veya ne olmadıklarını biliyoruz.

Çanakkale’ yi Geçecek Bir Millet Var Başka Yok. O da Müslüman Türk Milletidir.

Benim asıl amacım yapımı devam eden 1915 Çanakkale köprüsünün ne muhteşem bir eser olduğunu, Türkiyenin marka değerine çok şeyler katacağını, bundan 50-100 yıl sonra (Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında inşa edilmiştir) ülkeye neler katacağını anlatmaktır. O yüzden Eyfel Kulesi ile karşılaştırdım. Aslında Çanakkale köprüsü ile Eyfel Kulesinin nicelik, nitelik olarak karşılaştırılması mümkün değil. Eyfel kulesi denilen ucubenin kimsenin bir işine yaradığı yok. Köprü ile karşılaştırmak ahmaklık olur ama muhalefetin köprü yerine Eyfel Kulesini tercih edeceği gerçeğinden yola çıktım.

Bu kadar eleştiri yeter sanırım. Sabah gazetesindeki haberi buraya alıntılamak istiyorum.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ
1915 Çanakkale Köprüsü Simülasyonu

Çanakkale’ nin gerdanlığı büyülüyor

Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı bile büyülüyor. Köprü tüm heybetiyle yükselirken bölgeden geçen yolcuları da kendisine hayran bırakıyor. Kedi yolları tamamlanan köprüyü gören sürücüler, durup fotoğraf çekmeyi ihmal etmiyor. Tamamlanmasına metreler kalan 688 metre uzunluğundaki Lapseki Viyadüğü ile karaya bağlanacak olan köprü, Türk bayrağının renkleri olan kırmızı-beyaza boyanacak. Truva Atını gölgede bırakan, Çanakkale’nin yeni simgesi olmaya aday köprü, tamamlandığında 2 bin 23 metre ana açıklığı ile “Dünyanın en uzun açıklıklı asma köprüsü” olacak. Köprüye dünyanın en yüksek asma köprüsü unvanını kazandıracak olan 318 metrelik ayakların üst kısmı ise 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni simgelemesi için Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisi şeklinde yapılacak. Trafik yoğun olduğunda feribotla 1.5 ile 5 saat arasında karşıya geçebilen vatandaşların, bu çileli yolu geçmesi sadece 6 dakikada mümkün olacak. Bu proje sayesinde, Marmara ve Ege bölgelerindeki limanların, tüm ulaşım sistemleriyle entegrasyonu da sağlanacak. 770’er metre yan açıklıklar ile toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olması planlanan, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulan yaklaşık 45.06 metre genişlikteki köprünün 18 Mart 2022’de açılması planlanıyor.

https://www.sabah.com.tr/yasam/2021/01/25/canakkalenin-gerdanligi-buyuluyor
Çanakkale’nin gerdanlığı büyülüyor
Çanakkale İşte Böyle Geçilir

Asla beğenmeyecekler. Çanakkale köprüsünden geçmektense Eiffel Kulesinin tepesine oturmayı tercih edecekler. Burun kıvıracaklar, kin kusacaklar, ağızlarından köpükler saçacaklar, yalan olduğu Çinlilerin bile anlayacağı bir haberi gerçek zannedecek kadar gözleri dönecek. Topla tüfekle saldırmaya devam edecekler.

Sonunda gelip önce göklerden gelen kadere, sonra Asil Müslüman Türk Milleti‘ ne en sonunda da Recep Tayyip ERDOĞAN‘ a toslayıp kalacaklar.

İt ürür kervan yürür.

Bu millet her şeyi görür.

Senin davan benim de davam

Durmak yok yola devam...

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir