HEŞTEK (HASHTAG) İŞARETİ NASIL YAPILIR?

Okul Öncesi Eğitim|Başarılı Blog Siteleri|Yemek Tarifleri|Zayıflama Teknikleri

HEŞTEK (HASHTAG) İŞARETİ NASIL YAPILIR?

15 Aralık 2020 Genel İnternet 0
heştek nasıl yapılır

BİLGİSAYAR KLAVYESİNDE (#) HEŞTEK İŞARETİ NASIL YAPILIR ?

Hashtag simgesi ilk olarak Twitter ile gündemimize girmiş olmasına rağmen pekçok sosyal medya sitesinde oldukça sık kullanılmaktadır. Bu işareti kullanmanın maksadı yapılan paylaşımların neyi vurguladığını belirtmektir. Heştek yani orjinal yazılışıyla Hastagh işareti bilgisayar klavyesinde nasıl yapılır şimdi bu sorunun cevabını verelim.

Depositphotos [CPS] WW

Hashtag Türkçede Başlık Etiketi veya Etiket anlamına gelir. Etiketi oluşturmak için yazacağımız sözcüğün başına Heştek # işareti konur. Örneğin Twitterda “Yalnız Hayatlar” şeklinde iki kelimelik bir etiket kullanmak istiyorsunuz. Bunu yazarken #YalnızHayatlar şeklinde yazmalısınız. Konuyu bilmeyenler veya ilk defa bu işareti yapacak olanlar biraz zorluk çekebiliyor. Ben yaklaşık 5 dakika uğraşmıştım. Bu yüzden bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Bilgisayar Klavyesi ile # Hashtag Yapımı

Heştek iki dikey çizgi ile iki yatay çizginin kesişmesiyle meydana gelir. Buna “number sing” denilmektedir. Akıllı telefon klavyelerinde doğrudan işaretin üzerine gelerek yazabilirsiniz. Ancak bilgisayar klavyelerinde heştek yazabilmek için bir tuş kombinasyonu gerekiyor.

Gerek dizüstü bilgisayarlarda gerekse masaüstü bilgisayar klavyelerinde olsun # hashtag simgesi AltGr+3 tuş kombinasyonu kullanılarak yapılır. Yani klavyenin altında genelde boşluk tuşunun hemen yanında olan AltGr tuşuna basılı tutarak klavyenin üstünde bulunan 3 sayısına bastığınızda Heştek işaretini yapmış olursunuz. Heştek F klavyede ve Q klavyede aynı şekilde yapılır.

Bazı durumlarda klavye üzerinde # heştek işaretini bulamayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şudur. Klavyenin sol altında bulunan üzerinde pencereyi andıran bir görsel bulunan Windows tuşuna ardından bu tuşa basmaya devam ederek R tuşuna basın. Sol altta komut çalıştır penceresi açılacaktır. Burada yazılı olan CMD’ yi silin ve CHARMAP yazın. Çalıştır tuşuna bastığında karşınıza özel karakterlerin olduğu sanal bir klavye gelecektir. Buradan heştek veya işinize yarayacak birçok işarete ulaşabilirsiniz. Kopyalayarak kullanabilirsiniz.

klavyedeki windows tuşu nedir

Heştek Simgesi Başka Nerelerde Kullanılabilir?

Yazı içerisinde HTML Çapası yapabilmek içinde heştek işareti kullanılır. Heştek işaretini link başına koymadan çapa yapamazsınız. WordPress yazı sayfasında sağ tarafta bulunan ayarlar bölümünde Belge ve Blok bölümleri bulunur. Blok bölümüne gelerek aşağı doğru indiğinizde Gelişmiş seçeneğini görürsünüz. Çapa yapmak istediğiniz başlığı buraya kopyalayıp yapıştırdığınızda otomatik olarak kelimeler arasına – işareti koyacaktır. Bu haliyle başlığı tekrar kopyalayın. Çapa yapmak istediğiniz listeye gelerek başlığı tamamen seçin ve link ekleme tuşuna basın. Açılan pencerede en başa # simgesini yerleştirin. Sonra HTML Çapa bölümünden kopyaladığınız arasında – işareti olan başlığı yapıştırın ve linki ekleyin. Böylece çapa yapma işlemini tamamlamış olursunuz. Bu yazımda heştek işareti nasıl yapılır sorusunun cevabını aldığınızı umuyorum.

ChicMe WW

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir