İNTERNETTEN PARA KAZAN MA?

İNTERNETTEN PARA KAZAN MA?

SİTE KAZANÇLARI. WEB SİTESİNDEN PARA KAZANMA REHBERİ

Bu konuyu can kulağıyla okuyun derim çünkü çok önemli. Birçok kişi okuma zahmetinde bulunmadan doğrudan sonuca gitmenin derdinde. Bu bir hata. Nasıl bir öğretmen sınıfına birkaç ders verdikten sonra hangi öğrencilerin gerçekten başarılı olabileceğini kafasında belirlemişse, aynı şekilde bu yazıda sizlere verilen mesajlarla hem ben hem de kendiniz kurduğunuz/kuracağınız sitelerden para kazanıp kazanamayacağınıza karar vereceğiz. Öncelikle kafanıza takılabileceklerden başlayıp, gerçeklerle devam edecek ve internetten para kazanma yollarını sizlere göstererek bu yazıyı bitirmiş olacağım.

İnternetten Para Kazanmak Gerçekten Mümkün müdür?

Teknoloji çağında yaşadığımız bir dönemde,artık neredeyse mutfak ihtiyaçlarını bile internetten sipariş verecek duruma geldiğimiz, devlet işlerinin dahi artık internet aracılığıyla yapıldığı bu dönemde internetten para kazanmak normal hayatta para kazanmaktan daha çok mümkündür. Hele hele bu pandemi döneminde internetsiz hiçbirşeyin olamayacağını anlamış durumdayız. Online sektör hiç büyümediği kadar bu pandemi döneminde büyüdü.

İnternetten Para Kazanmak Kolay mıdır?

Bu ne açıdan sorduğunuza göre değişir. Neyi neyle kıyaslıyoruz? 40 derece sıcakta sırtında taş taşıyan bir inşaat işçisiyle mi? Elbette Kolay . Yaptığımız iş masa başında oturup internet ortamında çalışmaktır bunun fiziksel olarak bir zorluğu var mı gerçekten? Peki bu internetten para kazanmak= kolay para kazanmak mıdır? Hayır. Alakası bile yoktur.

Şunu hiçbir zaman unutmayın; çalışma koşullarınız ne olursa olsun, emek vermediğiniz, çabalamadığınız, başaracağınıza inanmadığınız hiçbir işten para kazanamazsınız! İnternet ortamında para kazanmak çalışma itibariyle kolay ancak emek vermediğiniz taktirde asla para kazanamayacağınız bir iştir. Tabi şunu da eklemek gerekiyor; Bir süre emek verdikten sonra işlerinizi otomatiğe bağlayabilir ve işte o zaman kolay para kazanabilirsiniz.

Demekki neymiş?

  • İnternetten para kazanmak kolay para kazanmak değilmiş.
  • İnternetten para kazanmak Loto, toto değilmiş (bir anda yüksek kazanç hayali kuranlar için söylüyorum bunu)
  • İlk şart EMEK vermekmiş.

İnternetten Para Nasıl Kazanılır? İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir?Çözülmesi Gereken Sırları mı Vardır?

İnternetten para kazanmanın birçok yolu bulunmaktadır, özellikle son zamanlarda o kadar arttı ki bunu sayıyla sınırlayamaz olduk, çünkü her gün yeni bir yöntem çıkmakta. Ancak bu işin içindeki herkes bilir ki bazı yöntemler kalıcı ve en iyi geliri getiren yöntemlerdir.

Benim burada anlatacağım yöntem ise ‘’Web sitesinden para kazanmak’’ ve ‘’Para kazanmak için siteler kurmak’’ tır.

İnternetten para kazanmak için ne bir sihirli değnek ne de bir sır vardır. Tek yapılması gereken bilmediğinizi öğrenmek ve bunu pratikte kullanarak paraya çevirmektir. Tıpkı hayatın kendisi gibi, kimse anne karnında mühendis, doktor vs. olmaz, yabancı bir dil öğrenemez, bunları daha sonradan öğrenir ve hayatını idame açısından bu bilgileri pratikte kullanarak para kazanır. Yani internetten para kazanmanın normal hayattan hiçbir farkı yoktur!

Peki Herkes İnternetten Para Kazanabilir mi?

Geldik en önemli konuya… Buna cevabımın evet olmasını ne kadar çok isterdiniz değil mi? Neden peki? Siz herkes misiniz? Dışardakilerden bir farkınızın olmadığını, sıradan bir insan olduğunuzu, bir işi ancak herkes başarabiliyorsa sizin de başarabileceğinize mi inanıyorsunuz yoksa? O zaman hayata zaten 2-0 mağlup başlamışsınız demektir, tavsiyem kpss’ye girip Memur olmaya bakın, özel sektörde zaten şansınız bile yok..Acı ama gerçek..

Gelelim sorumuza; Tabiî ki hayır! İlk olarak bu tamamen kişiseldir, bu işin içinde o kadar uzun süredir varım ki her insan tipini tanıdım nerdeyse. Emek vermeden yemek isteyenler, birazcık zora geldiğinde suçu başkalarına atıp tümden bırakanlar, sanki normal hayatında harika şartlarda çalışıyormuş gibi, anında ya bu işler amma da zormuş diyenler, bir kitap, video, eğitim seti vs. aldığında daha içini açmadan hani nerde para diyecek kadar beyin özürlü olanlar ve daha neler neler..Biraz sert olmuş olabilir, bunun için özür dilerim, ancak bu kısmı bu tip insanlarla karşılaşmamak ve uğraşmamak için özellikle bu şekilde yazdım.

Cevabın hayır olmasındaki diğer bir etken ise kişiselliktir. Herkes her işi yapamaz, hoşlanmayabilir, doğru bulmayabilir, yapamayabilir, kapasitesi yeterli olmayabilir vs. vs. Bunlar doğuştan gelen zevk ve kapasite meseleleridir. Herkesin çok iyi yaptığı bir iş varken, yapamadığı bir işte olabilir bu gayet normaldir. Örneğin yine ben 2 tane yabancı dil, web tasarım, seo, reklam, edebiyat, sanat vs. artık beyin kapasitemi zorlayacak kadar,birçok konuda bilgi sahibi olmama rağmen Matematiğim kötüdür, tabi basit genel matematik için değil. Sizce benden matematik öğretmeni olur mu?

Son faktörümüz ise şanstır. Şansa inanır mısınız bilmem ama ben inanmam. Her birey kendi şansını yaratır kanaatindeyim ancak bazen ben bile şans konusunda eğilip kalıyorum. Birşeyler sürekli ters gidebiliyor, yapabileceklerinizi dahi yapamayabiliyorsunuz. İşte bu yüzden (maalesef) şans önemli bir faktördür bu işlerde.

Ne kadar kazanabilirim?

Tamamen size bağlı, bu işlerden aylık 100 TL de kazanan vardır günlük 30-40.000 $ kazananda. Yukarıda saydığım kişisellik, emek, şans faktörleri bu konu içinde geçerlidir. Önemli olan başkasının ne kadar kazandığı değil sizin ne kadar kazanabileceğinizdir.

Ne kadar bir sürede kazanmaya başlarım?

Bu sorular aslında hiç hoşlanmadığım sorulardır ancak mutlaka aklınıza geleceğini bildiğim için burada mantık çerçevesinde açıklamaya çalışıyorum. Yukarıdaki tüm faktörlerin çok büyük etkisi olmakla birlikte düzgün bir çalışmayla 1-12 ay arasında kazanmaya başlayabilir ve kazançlarınızı gün geçtikçe, tecrübelendikçe, yeni mecralara yelken açtıkça arttırabilirsiniz.

Umarım bunların tümünü okudunuz,hiçbir işe başlamadan bunları bilmeniz önemli, artık hesap-kitap, kendinizi ölçüp biçmek sizin işiniz.

Unutmayın ben ya da bir başkası size sadece yolu gösterir, bu yolları paraya çevirmek sizin başarınız, para kazanamamak ise sizin başarısızlığınızdır.

Not: Benim kızım öncelikle kendi kıyafetlerini internetten satarak bu yazıda anlatılmak istenen işe başladı. Yani internetten para kazanma işine. Dolap isimli uygulamayı duymayan kalmadı herhalde. Başka muadili uygulamalarda mevcut ancak ençok onu kullanıyor. Kendisine 5000 tl sermaye verdim. Sonrasında çarşı pazarda gezerken gördüğü ikinci kıyafetleri uygun fiyata alarak satmaya başladı. İşi büyüteceğini anladım ve kendisine 3000 tl daha sermeye verdim. Hergün ikinci el pazarlarını gezerek kıyafet topluyor ve 6 ay gibi kısa bir sürede aylık gelirini belki inanmayacaksınız 3000-3500 tl yaptı. Yani aylık 4000 tl ye yakın para kazanıyor ve her geçen günde bu meblağ yükseliyor. İnternetten para kazanmak hayal gücünüzle sınırlı. Bu konuda en büyük yardımcınızda yine internet. Girin google arama motoruna araştırın. Arayan mevlasını da bulur belasını da…

Web Sitesinden Kazanç Elde Etme Yolları

1. Websitesi Kurup Satarak Para Kazanmak:

Bu yazı ile işiniz bittiğinde, artık site kurmayı ve yönetmeyi bilen biri olacaksınız. Neden bunu paraya çevirmeyeseniz? Başkalarına cüzi ücretler karşılığında site kurarak güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Burada akla gelen ilk soru her zaman müşteriyi nerden bulacağımdır. Siz bulmak istedikten sonra her yerde bulabilirsiniz.

Örneğin: Artık küçük işletmeler dahil şirketler için websitesi yasa ile zorunlu hale gelmiştir. Mahallenizdeki esnaflara, restourantlara, varsa işletmelere site kurabildiğinizi ve cüzi miktarlarda site kurabileceğinizi anlatabilir ve iş alabilirsiniz. Unutmayın ki her zaman tanıdığın bir tanıdığı vardır. Siz biraz iş yaptıktan sonra bir süre sonra iş size gelmeye başlar. Aynı şekilde arkadaşlarınız da olabilir veya işini internet ortamında ilerletebileceğini düşündüğünüz kişiler ile irtibata geçerek onların site kurma sorumluluğunu üstlenebilirsiniz. Örneğin bir fotoğrafçının internet ortamında daha çok iş bulma ihtimali yok mudur? Bu örnekler artırılabilir, yeter ki siz yapmak isteyin.

Not: Bu şekilde para kazanan birçok internet kullanıcısı bulunmaktadır. Hatta site kurup satarak ailesine yük olmadan okuyan öğrenci kardeşlerimiz bile vardır. Yani bu afaki bir iş değildir ve garanti bir iştir. İşinizi yapar paranızı alırsınız.

Not 2: Ne kadar ücret talep etmeliyim? Önce masrafınızı hesaplayalım, Hostingerden 570 tl ödeyerek 4 yıllık hosting aldığınızı varsayarsak sınırsız sayıda siteye kadar ekleme yapabiliryosunuz. Yani bir web sitesi kurmak istediğinizde yapacağınız tek masraf 60-70 tl civarında domain ücreti olacaktır. Bu durumda karşıdaki kişinin bütçesine göre 150-200-300 gibi sitesine göre değişmekle birlikte güzel karla web sitesi kurabilirsiniz.

2. Reklam Gelirleri Elde Etmek:

Bu muhtemelen en çok gördüğünüz, en çok duyduğunuz hatta en çok maruz kaldığınız site üzerinden para kazanma şeklidir.

Şimdi bir düşünelim, kendi işini tanıtmak için olmadığı taktirde, insanlar neden site kurma ihtiyacı duyarlar? Neden bu kadar çok site, blog, forum vs. vardır? Neden insanlar aradığınız bilgileri, haberleri size ulaştırmak için birbirleriyle yarışırlar? Bu tamamen zevk meselesi midir, yoksa para kazanmak amaçlı olabilir mi?

Şimdi girin google’a istediğiniz herhangi bir siteye girin, bu bir dizi sitesi, haber sitesi, blog sitesi hatta kişisel bir site bile olabilir. Hemen hemen hepsinde gördüğünüz ortak özellik sağda solda dikkatinizi çekmeye çalışan reklamlar, hatta bazen rahatsızlık verecek derecede abartılmış reklamlar, banner diye adlandırdığımız flash formatında resimlerdir.

Bunların amacı siteye giren kişinin o linklere tıklaması ve tıklama başı para kazanmaktır. Bunun nasıl olduğuna geçmeden önce mantığı bu şekildedir. Yani sitenize gelen kişilerin sitede bulunan reklamlara tıklamasını sağlayarak her tıklama başı para kazanmaktır. Siz sormadan ben söyleyim; Hayır reklamlara tıklanmadan para kazanamazsınız, sitenize birinin gelip gitmesi de size para kazandırmaz.

Ne kadar kazanırım?

Bu birçok etkene bağlı bir değişkendir. Bu değişkeni etkileyen bazı faktörler; Siteyi ziyaret eden kişi sayısı, sitenin konusu, site içerisinde yayınlanan reklamların kalite ve reklam değeri, reklamların yerleşim yerleri vs.

İnsanlar neden reklamlara tıklasın ki?

Çünkü ilgilerini çeker. Örneğin kilo vermek için formüller arayan bir bayan bu konuda bir yazı okurken yazının üst kısmında veya yan kısmında ‘’Muhteşem Formül! 30 günde 12 Kilo Verin!’’ gibi bir reklamı gördü diyelim. Sizce buna neden tıklamasın? Yani kafanızı böyle şeylere takmayın. Siz doğru ziyaretçiyi getirdiğiniz sürece herkes her şeye tıklar.

Şimdi adım adım web sitesinden reklam gelirleri elde etmek için neler yapmak gerekir. Nasıl bir sıralamayla gitmek gerekir bunları görelim.

Adım 1- Site Sahibi Olmak-Ama Nasıl Bir Site?

İki tür reklam geliri elde etme türü vardır. Birincisi herhangi bir amaç için kurmuş olduğunuz siteye reklam kodları ekleyerek (bunu daha sonra anlatacağım) reklam geliri elde etmektir.

Diğeri ise reklam gelirleri yoluyla para kazanmak için site kurmaktır.

1.Herhangi bir amaç için kurulmuş siteye reklam kodları ekleyerek

Bu rehberi alan kişilerin amaçları arasında genelde, iş, hobi, kişisel veya özenme gibi sebepler bulunmaktadır. İsterseniz daha sonra anlatacağım siteye reklam ekleme yöntemiyle sitenize reklamlar ekleyerek bir miktar para kazanabilirsiniz. Ancak bu amaçlarla kurulan sitelerde genelde çok fazla içerik ve ziyaretçi bulunmadığından kazançlarınızda sınırlı olacaktır. O yüzden bu konuya çok fazla değinmeyeceğim. İsteyenler daha sonra siteye reklam ekleme başlığını okuyarak nasıl ekleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

2.Reklam Gelirleri Elde Etmek İçin Site Kurmak:

Reklam gelirleri elde etmek için site kurmak yani para kazanmak için site kurmak! Ama nasıl? Ne tür siteler kurarak? Bu amaçla kurulan hangi siteler vardır?

Burada ‘’Nasıl’’ sorusunu sonraya bırakıyorum. Çünkü her şeyi yine mantık sırasında değil yapılabilirlik sırasına göre anlatacağım. Böylece gerçekten yapmak isteyenler sırasına göre takip edip bu işi yapacaklar. Sabırsız laf olsun diye okuyan insanların ise konu hakkında hiçbir fikri olmayaca. Adım adım gidelim;

Ne Tür Siteler Kurabilirim? Hangi Site Tipleri Daha Çok Kazandırır?

Hangi site tipleri daha çok kazandırır sorusuna verilebilecek bir cevap yoktur. Daha doğrusu denemeden bilemeyiz. Ancak hangi site tiplerinin kazandırmayacağını söyleyebilirim:

-Çöp site diye tabir edilen, binlerce sitenin anlattığı şeyleri tekrar anlatan siteler. SSK sorgulama, kimlik sorgula, vergi sorgula vs.

-Kopyacı siteler: Başkaları tarafından girilen içeriği aynen kopyalayarak kurulan ve devam ettirilen siteler. Hiçbir getirisi yoktur, aksine siteniz Google tarafından ‘’double content’’ yani kopya içerik filtresine girerek, neredeyse indexlenmez bile.

Site Fikirleri: (Sıralama en çok kazandıran sırasına göre DEĞİLDİR. Sadece fikir sunma amaçlıdır.)

1. Blogculuk Yapmak:

Blog Nedir? Blog normal internet kullanıcılarının fikir, bilgi, hobi, tecrübe, yorum vs. gibi kendi isteğine göre şekillenen, genelde güncelden eskiye doğru sıralanan ve sık sık güncellenen yazılardan oluşan bir site türüdür.

Blogların kuruluş amacı ilk başlarda tamamen kişisel kullanımdır ancak daha sonraları bu bloglar site tarzında kullanılmaya başlanmış ve günümüzde ise internet ortamında para kazanmak için uğraşan affiliate marketerlerin vazgeçilmez bir aracı olmuştur.

WordPress.com, blogger.com gibi meşhur blog oluşturma siteleri mevcuttur. Ancak benim web sitesi kurma rehberinde anlatmış olduğum blog-site, yani ister blog ister web site olarak kullanılabilen format dünya üzerindeki en meşhur blog/site formatı olan WordPress dir.

Kuracağımız Bloglara Ne Gibi İçerikler Ekleyebiliriz?

Şunu unutmayın. Bloglarda içerik her zaman ‘Kral’ dır. O yüzden içerik hakkında karar vermeden önce bu konuda çok iyi düşünmeniz gerekir. Seçeceğiniz blog içeriği hakkında her zaman, en azından uzun bir süre yazabileceğiniz konular hakkında olmalı. Örneğin insan hobileri hakkında her zaman yazamaz veya hayat tecrübeleri bir yerde biter… Şimdi fikir vermek açısından blogculuk yapmak isteyen birinin ne gibi konulardan faydalanabileceğine bir göz atalım.

Sevdiğiniz,ilgi alanınıza giren konularda: Hayatta hepimiz farklı şeylerde bilgi sahibi olabiliriz,veya farklı şeylerlerle ilgileniriz.Bazıları genel kültür, bazıları edebiyat, bazıları tarih vs. gibi konulara ilgi duyar veya bilgi sahibidir. Bloğunuzda hangi konu ve konular hakkında bilgi sahibiyseniz veya ilgi duyuyorsanız o konularda yazılar yazabilirsiniz. Unutmayın ki sizin ilgi duyduğunuz konulara ilgi duyabilecek birçok insan bulunmaktadır.

İlgi duyulan veya bilgi sahibi olunan konularda yazmanın avantajı ise rahat bir şekilde içerik oluşturabilmektir. Örneğin bir bayan cilt bakımı, saç bakımı, makyaj, kilo verme gibi bayanlara hitap eden birçok konuda çok rahat yazılar yazabilirken; erkekler spor dalları, vücut geliştirme, teknoloji vs. veya her ikisinin de rahatça yazabileceği sinemalar, tiyatro, kitaplar, gezi, tatil, müzik vs. gibi konularda bulunmaktadır.

İlk başta düşündüğünüzde özellikle acemi olanlar için kendine konu seçmek adeta ızdıraptır. Ancak biraz düşündüğünüzde yazılar yazabileceğiniz yüzlerce alan olduğunu göreceksiniz.

Yani bu durumda ilk yapmanız gereken iyice düşünmek ve bir veya birden fazla konuda karar kılmak.

Son olarak ise; bir konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ancak bilmediğiniz çok fazla şey olduğu bir gerçektir. O yüzden konu hakkında sürekli araştırmalar yapıp bulmuş olduğunuz bilgileri ‘’KENDİ CÜMLELERİNİZLE’’ yazmak çok güzel bir tekniktir. Böylece hem yeni yazı sıkıntısı çekmezsiniz hem de kopya içerikten kurtulmuş olursunuz.

  • Çeşitli Alanlarda Yazılar Yazmak:

Buda içerik üretmek için bir yöntemdir. Bunları hem sitenizin bir bölümüne ekleyebileceğiniz gibi hem de direkt bu konularda blogda yazabilirsiniz. Örneğin; ilginç bilgiler, pratik bilgiler, genel kültür konuları gibi.

2. GÜNCEL BLOG YAZARLIĞI İLE PARA KAZANMAK

Yazının başlığındaki yıldızlar ve büyük harflerle yazılması sanırım dikkatinizi çekmiştir. Bu yöntem çok özel bir yöntem olup uygulaması biraz uğraştırıcı ancak iyi para kazandırma kapasitesine sahip bir yöntemdir.

Nasıl Bir Yöntem?

Öncelikle adından anlaşılacağı üzere güncel konuları takip ederek ve hakkında yazı/yazılar yayınlayarak yapılan blogculuk sistemidir.

-Buna verilebilecek en güzel örnek dönemde kpss başvuru, sınev soruları, sağlık personeli alımı olabilir. Belkide ayda yılda bir aranan bir konu corona salgını üzerine tavan yapmıştır. Ve emin olun bu tür blogculuk yapanlar sırf bu konu hakkında onlarca yazı yayınlamışlardır.

-Başka bir örnek S400 konusu olabilir. Yine güncel olarak Azerbaycan’ ın Karabağ zaferi ile ilgili konular olabilir. Kim ne dedi, ne söz verdi, yapabilir mi yapamazmı, kim kazanacak, anketler, kim kazandı, nasıl kazandı vs. vs.

-Yine güncel bir örnek sosyal medya kanunu. Karşılıklı görüşler, gelişmeler, yapılan açıklamalar,eylemler ve bu konuda birçok video, eylemler ortaya çıkmıştır ve yine bu konuda onlarca yazı yayınlanmıştır. Amerikan seçimleri başlı başına bir konudur.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama anlatmak istediğim nedir burada anlıyor musunuz?

Bu tür blogculuk sistemini hayata geçirmek için, aşağıdaki maddeleri sıkıca uygulayınız:

  1. Öncelikle burada ilk şart sürekli olarak gündemi takip etmektir. Bunun için yapabilecekleriniz düzenli olarak TV haberlerini izlemek, normal veya online gazeteleri okumak, haber sitelerini gelecekte popüler olabileceğine inandığınız haberler hakkında erkenden yazmaya başlamak (Mesela 4 Kasım 2020 Amerikan seçimleri ile ilgili haberlerin tavan yapacağı kesindir.) Güncel bloglar bularak onları sürekli takip etmek.

Ve kesinlikle bu hataya düşmemek: Başkalarının yazdıklarını aynen kopyalayıp yapıştırmak! Bunun yerine kendi fikirlerinizle ve cümlelerinizle oluşturduğunuz yazıları yayınlamak. Zaman zaman aynı yazıları ekleyebilirsiniz ancak altında mutlaka kaynak bilgisi verin.

Ayrıca yine formatında örneğin yapılan bir açıklamayı, röportajı, raporu aynen ekleyebilirsiniz.

Özet olarak sürekli gündemi takip ederek popüler olan ve olma olasılığı olan konular hakkında yazılar yazmak ve yayınlamak.

Tavsiye: Ülkemizde dizilerin takip edilme oranları malum. Mesela Çukur, Selçuklu, Diriliş Ertuğrul-Osman v b. O yüzden popüler diziler hakkında fragman, yorum, açıklama, beklentiler gibi bilgileri birleştirmek ve yayınlamak sizlere sürekli bir ziyaretçi trafiği sağlayacaktır.

  • İlklerden olmak: Popüler konularda yoğun seviyede blog, site ve yazılar yayınlandığı için burada başarının sırrı bu konuda yazanlar arasında ilklerden olmaktır. Bunun içindir ki popüler olacak konuları önceden sezebilmek ve popüler olur olmaz hakkında ‘’İnsanlar bu konuda nasıl arama yaparlar?’’ gibi bir düşünce yapısıyla hızlı ve dakik olmak, size ummadığınız kadar çok ziyaretçi başarı ve para getirecektir.
  • Taktiksel Çalışmak: WordPress.com, blogger.com gibi ücretsiz blog servisleri bulunmaktadır. Popüler bir konu yakaladığınızda öncelikle araştırıp yazınızı hazırlayın daha sonra bu blog sistemlerine giderek konuyla alakalı alabileceğiniz en yakın blog adını alarak bu yazıyı hem kendi sitenizde hemde birinden almış olduğunuz blogda yayınlayın. Bunu neden yapıyoruz derseniz google’un sırrı adlı yazıyı tekrar okumanızı tavsiye ederim. Online başarıda domain adının büyük bir etkisi vardır. Örneğin konumuz 15 Temmuz hain darbe girişimi olsun. Mesela 26 Kasım 2020 darbe çatı davasında cezalar açıklandı. Birçok kişi bununla ilgili araştırma yapacaktır. Bunun içinde google arama motorunu kullanacaktır. Mesela darbeçatıdavasıcezaları.blogspot.com gibi bir ücretsiz blog açarak bu konuda öne çıkabilirsiniz.

Ayrıca açtığınız blogda haberin tamamını değil yarısı kadarını yayınlayıp devamını okumak için… gibi bir link vererek ana sitenize link verin. Böylece 1 alakalı konuda 2 blogunuz olacağı için önlerde çıkma şansınız daha fazla olur ve ayrıca kendi kendinize backlink almış olursunuz.

  • Seo Çalışmaları Yapmak: Bu işlere hiç başlamadan seo eğitimi yazısını ve Google’ın sırrı adlı yazıyı birkaç defa okuduğunuzdan ve anladığınızdan emin olun. İçeriğinizi her zaman seo kurallarına uygun olarak yapın ve diğer seo kurallarını her zaman uygulayın. Yalnızca yazmakla başarı elde edemezsiniz, seo şarttır! Bu sadece bu yöntem için değil sizlere anlattığım anlatacağım tüm siteden para kazanma konuları için geçerlidir.

Özet olarak, popüler konularda hızlı ve sürekli yazılar yayınlamak size bir anda anormal sayıda ziyaretçi ve para getirebilir. Ancak unutmamak gerekir ki bir konu ancak bir süre popüler kalır. O yüzden devamlılık gerektiren bir iştir.

3. Dizi,Video,Film Siteleri Kurarak Para Kazanmak:

Hayatınızda mutlaka en az 1 kez online olarak dizi,film,video vs. izlemişsinizdir.Sizce bu sitelerin bu kadar uğraşıp,siz 5 kuruş harcamadan,hızlı bir şekilde film,video vs.leri evinizin rahatlığında izleme imkanı sunmasının amacı nedir?Tabiki para kazanmak!Film,dizi vs. izlediğiniz herhangi bir siteye hemen şimdi gidin,sağında solunda,video içerisinde,dışarısında mutlaka reklamlar olduğunu göreceksiniz.Örneğin Türkiye’nin en çok dizi izlenen sitelerinden biri olan diziport.com’ a göz atacak olursak bu işin tamamen para amçlı olduğunu görürüz,aşağıdaki resme bakın,kırmızıyla işaretlediğim alanlar reklamlardır:

Gördüğünüz gibi bir alanda 4 adet reklam vardır,daha aşağılardaki reklamlarla da bu sayı epey atmaktadır.

Sizde bu tür siteler kurarak gerek birazdan anlatacağım google reklamları,gerek çeşitli

şirketlerden aldığınız banner reklamları ile düzgün bir gelire kavuşabilirsiniz.

Buraya Kadar Karar Vermiş Olmanız Gereken Noktalar ve Yapmış Olmanız Gerekenler:

  1. Site formatına ve içeriğine karar vermek; Yukarıda bahsettiğim fikirleri kullanabilirsiniz veya aklınıza gelen başka güzel fikirler varsa onları da kullanabilirsiniz.Ama o olur mu bu olur mu diye düşünmek yerine biran önce harekete geçin.
  • Siteyi kurun ve site içeriği ile en alakalı domain adını seçmeye çalışın. 3.Hangi formatı seçtiyseniz sürekli ve düzenli olarak içerik eklemeye başlayın.

Kurulan Blog/Siteden Nasıl Para Kazanılır?

Daha önce dediğim gibi gerek internetten gerek web site/blogdan para kazanmanın tek bir yolu yoktur.Burda anlatacağım ise en çok kullanılan yöntemdir,ilerleyen bölümlerde farklı metotlardan da bahsedeceğim.

Yine daha önce söylediğim gibi burada kullanacağımız para kazanma sistemi reklam gelirleridir,reklam gelirleri sağlamak için kullanacağımız ve dünya üzerinde en çok kullanılan ve en güvenilir sistem olan ‘’Google Adsense’’ dir.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense Web Site veya blog sahiplerine içerikleriyle doğru orantılı ve alakalı reklamlar göstererek para kazandıran ve direkt olarak Google tarafından işletilen içerik ağı reklam sistemidir.Bu makalede sıfırdan başlayarak Google Adsense ile nasıl para kazanacağımızı anlatacağım.Ancak önce Google Adsense’i biraz daha tanıyalım

.

Adsense siteniz içerisindeki içerikle alakalı reklamları gösterir.Ancak reklamlar nereden gelir?

Google 2 adet işletme yürütmektedir reklamlarla alakalı. 1.Google Adwords

2.Google Adsense

Google Adwords internet ortamında reklam vermek isteyen reklamverenler içindir.Reklam vermek isteyen kişiler adwords’ten hesap açarak tıklama başı maliyet dediğimiz esasla Google’da reklam verirler.Yani Google direkt olarak arama sonuçlarında ve içinde adsense barındıran web sitelerinde reklamverenin reklamlarını gösterir,ziyaretçiler bu reklamlara her tıkladığında reklamverenin hesabından belirlediği miktar kadar para düşer,bunun bir kısmını google kendisi alır ve bir kısmını reklamları gösterdiği site sahibine öder.

İşte bizi ilgilendiren taraf da site sahiplerine ödediği paradır.Bu şu demek sitemizde adsense reklamları gösteriliyorsa ziyaretçilerimiz her reklama tıkladığında para kazanırız.

Peki Her Tıklamada Ne Kadar Kazanırım?

Bunun belirli bir miktarı yoktur.Bazı beyin özürlüler google bize bunu söylemiyor der;Google istese de bunu bize söyleyemez,çünkü biz parayı nerden kazanıyorduk?Adwordste reklam verenlerden,her reklamveren farklı maliyet belirleyebilir,o yüzden net miktarı sadece hesabınızda görebilirsiniz.

Google’un da dediği gibi buna kafa yormak yerine en iyisi hesapta görmektir!Ayrıca buna sakın kafa yormayın anlamaya da çalışmayın.

Peki Ben Sitemdeki Reklamlara Gece Gündüz Tıklasam veya Arkadaşlarıma Tıklatsam?

Alacağınız tek şey banlanarak hesabınızın kapatılmasıdır.Google kullandığı algoritmalar ile hangi ip adresinden kaç tıklama yapılmış,yönlendirilen sitede ne kadar süre harcanmış,bu reklamlara hangi sıklıkta ne kadar tıklanmış gibi birçok teknik kullanarak bu şekilde Google gibi çok gelişmiş bir şirketi aldatmaya çalışanların hesaplarını anında kapatmaktadır.Yani kesinlikle bu tür işlere girmeyin!

Google Adsense’ e Nasıl Kayıt Olunur?

Kayıt olmaktan ziyade öncelikle başvurmanız ve başvurunuzun onayını beklemeniz gerekmektedir.Google başvuruları 3-4 gün içinde (bazen çok daha uzun,bazen çok daha kısa) cevap vermektedir.Eğer siteniz kabul edilmezse iyileştirme çalışmaları,daha çok içerik,daha çok seo yaparak tekrar değerlendirme isteği göndermeniz münkündür.

Diğer bir nokta Adsense gibi içerik reklamcılığı servislerinden para kazanmak için doğal olarak bir site sahibi olmanız gerekmektedir.Hatta başvuru yapabilmek için dahi bir site veya blogunuzun olması gerekir,yani üstte anlattıklarımı yapmadan buraya geçemezsiniz.

Adsense’e başvuru yapmak için öncelikle aşağıdaki linke tıklıyoruz,daha sonra onun da aşağısındaki kayıt videosunu izleyerek nasıl başvuruda bulunabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Başvuru linki: https://www.google.com/adsense/g-app-single-1

Adsense’e Başvuru Videosunu Buraya Tıklayarak İndirebilirsiniz>>>

Adsense hesabınız onaylandıktan sonra reklam kodlarını alıp sitenize eklemeniz gerekir,bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki videoyu indirip uygulamalı olarak izleyiniz:

Google Adsense Reklam Kodları Alma ve Siteye Ekleme Videosu İndir>>>

Affiliate Marketing-Satış Ortaklığı-Sistemiyle Para Kazanmak:

Bu sistem reklamlardan para kazanma sisteminden bağımsız ve oldukça farklı olup 2. ve dünya üzerinde doğru yapıldığında internet üzerinden en çok kazandıran sistemdir.Şimdi biraz sistemi tanıyalım;

Affiliate Marketing Nedir?

affiliate marketingAffiliate Marketing namı diğer satış ortaklığı komisyonculuk esasına dayanan bir kavramdır.Aslında dünyanın en eski mesleklerinden bir tanesi olmakla birlikte internetteki uygulamalarında çok yüksek karlar bıraktığı için dünyada çok meşhur olup ülkemizde ise son birkaç yıldır bilinmekle birlikte tüm dünyada ‘İnternetten en çok kazandıran sistem’ konumuna

gelmiştir Affiliate Marketing’de 3 ana grup bulunur.

1.Ürün  sahibi 2.Affiliate (Satış Ortağı) 3.Alıcı

Buna göre Ürün sahibi satış ortağına komisyon vererek ve satış ortağı çeşitli şekillerde ürünün reklamını veya tanıtımını yapmak suretiyle alıcıyı ürüne ulaştırır.Satış ortağı kendisinin aracılığıyla yapılan her satıştan komisyon alır.

Affiliate Marketing’in Mantığı Nedir?

Aslında normal ticaret ve komisyonculuktan hiçbir farkı yoktur.Mantığı ise; Ürün sahibi ürününü veya hizmetini satış ortakları aracılığıyla çok daha büyük bir kitleye ulaştırır.Örneğin 1 kişinin yaptığı tanıtımla 100 kişinin yaptığı tanıtım bir olabilir mi?Yani burada amaç çok kişiyle geniş kitlelere ulaşmaktır,Örneğin Nokia firmasının her şehirde şube açması gibi.

Satış ortağı ise herhangi bir ürünü olmadığı halde başkalarının ürünlerini pazarlayarak kendisine gelir sağlar.Yani her 2 tarafta bu işten karlı çıkar.

Affiliate Marketing Pazarlama İşi midir?

Kafanızda nasıl bir pazarlama anlayışı var bilmiyorum.Ancak satış ortaklığı sisteminde ürünler sadece belirli taktikler uygulanarak kimseyle muhattap bile olmadan pazarlama yapılır.

Not: Önemli olan affiliate marketingin ne olduğunu bilmek değildir,bu işi hangi tekniklerle yapılacağını,hangi yöntemlerin daha çok getirdiği vb. şeyleri bilmektir önemli olan.

Affiliate Marketing Nasıl Bir İştir?

-Öncelikle son derece ciddi ve zengin baba,miras,loto gibi durumlar hariç normal hayatta asla kazanamayacağınız paraları kazanabileceğiniz bir iştir.

-Ne satıcıyı tanırsınız ne de alıcıyı!

-Alıcıya karşı hiçbir sorumluluğunuz yoktur.(Yardım,bilgi vb.)

-Kazanacağınız paraları almanız garanti ve önceden belirli miktarlar olduğu için bir sürpriz yaşamazsınız.

-Kesinlikle ve kesinlikle yok üye bul,ona tıkla,bunu ikna et veya saadet zinciri tarzı bir iş değil aksine alakası bile yoktur.

Affiliate Marketing İle Ne kadar kazanılır?

Öncelikle bu sizin ne kadar çalıştığınıza,ne kadar bilginiz olduğuna,ne kadar sabırlı ve çalışkan olduğunuza göre değişir.Sadece Affiliate Marketing yoluyla aylık 30-100.000 $ arası kazanan insan sayısı bir hayli fazladır.Genelleme yaparsak bir affiliate biraz çalışmayla aylık çok rahat 1000-5000 $ arası kazanabilir.

Affiliate Marketing’de çok fazla kazanç potansiyeli olmasının sebebi komisyon oranlarının çok yüksek olmasıdır.Komisyon oranları genel olarak % 50-%75 arasındadır.Örn. 100 TL değerinde bir ürüne satış ortağı oldunuz ve sizin aracılığınız ile satış gerçekleşti,komisyon oranı % 75 ise 75 TL, % 50 ise 50 TL kazandınız demektir.

Bu adamlar deli mi bana kendi ürünlerinden onlarla eşdeğer hatta daha fazla kazanma imkanı sağlıyor?

Emin ol değillerdir:)Burada sürümden kazanma mantığı ilk mantıktır.Komisyon oranlarının bu derece yüksek olabilmesinin sebebi ürünün satıldığı taktirde ürün sahibine masrafı olmamasıdır,sadece satışa çıkmadan önce verilmiş bir emek söz konusudur.Örneğin e- kitaplar,eğitim setleri,programlar vs.

İngilizce Gerekli midir?

Hayır.Bu işi Türkiyede yapabileceğiniz % 100 Türkçe sistemler vardır (bunu daha sonra anlatacağım).Orta seviye ingilizceniz varsa kazançlarınız daha çok olacaktır,zira İngilizce ve Türkçe konuşulan alanlara baktığımızda farkı zaten görürüz.Ne kadar çok hedef kitle o kadar çok para demektir.

Peki satış ortağı olunacak ürünleri nerden bulurum ve nasıl satış ortağı olurum?

Bunun için affiliate networkleri dediğimiz satış ortağı olunabilecek ürünlerin kategorisel bazda bulunduğu,fiyat komisyon oranlarının belirli olduğu ve tek tıklamayla istediğimiz birçok ürüne satış ortağı olabileceğimiz ürünler vardır.

Bunlardan en meşhuru tam 14.000 farklı ürünün bulunduğu Clickbank‘tır.Ülkemizde ise yerli satış ortaklığı networkümüz olan xticaret vardır ve değişik kategorilerde 100 kadar ürün bulunmakta ve her geçen gün artmaktadır.

Ben her ikisinede üye ve yüksek kazançlar sağlayan birisiyim.

Sistem Nasıl İşliyor?

Çok basit.Affiliate Networklerine üye oluyoruzDaha sonra burada seçtiğimiz kategorilerden ürünlere satış ortağı oluyor ve ‘bize özel’ affiliate linkimizi alıyoruz.Daha sonra da bu linki(dolayısıyla ürünü)çeşitli affliate marketing promosyon tekniklerini kullanarak her satıştan ilgili komisyonumuzu alıyor ve güle güle harcıyoruz.

Çeşitli Affiliate Marketing Tekniklerini Kullanarak Promosyon Yapıyoruz Demişsiniz,Neki bunlar?

Size yukarıda söylediğim lafı hala hatırlıyor musunuz?Önemli olan affliliate marketing nedir bilmek değildir,önemli olan nasıl hangi tekniklerle yapılabileceğini öğrenmektir.İşte bu teknikler tahmin edebileceğinizden çok daha fazla olup,sürekli olarak yeni teknikler ortaya çıkmaktadır.

Bunlar arasında biri vardır ki,her zaman olmuş ve olacaktır: Web sitesi yoluyla satış ortaklığı (affiliate marketing) yapmak.

Tam Olarak Ne Yapacağız?

Size yukarıda affiliate networkleri aracılığıyla bazı ürünlere satış ortağı olarak ve bu ürünlerin tanıtımını yaparak,yapılan satışlardan % 75’lere varan komisyonlar kazanmaktan bahsetmiştim.Bunu yapmanın en etkili tekniklerinden biri web sitesi yoluyladır.Nasıl yapacağınızı adım adım anlatalım;

Önemli Not: Affiliate Marketing işine girmek istiyorsanız,bir adımı tamamlamadan kesinlikle diğerine geçmeyiniz,yine burada anlatım mantık sırasına göre değil ‘’Yapılabilirlik’’ sırasına göre anlatılmıştır,yine benim tarzımla yani J

Adım 1 : Affiliate Networklerine Kayıt Olmak:

Affiliate Networkü Nedir?

Affiliate Networkleri-Satış Ortaklığı Ağları:

Affiliate networkleri satış ortağı olnabilecek ürünlerin bulunduğu,ürün fiyatının komisyon oranlarının her ürün için ayrı ayrı gösterildiği,kayıtlı ürünlere ödeme imkanını bizzat kendisi sağlayan ve böylece ürün sahibi ve satış ortağını hiçbir şekilde muhattap etmeyen sistemlerdir.

Yani kısaca affiliate networkleri,affiliate marketing yapabilmek için gerekli ürünlerin bulunduğu,bu siteler sayesinde satış ortağı olduğumuz,gönderdiğimiz hitleri ve satışları takip edebildiğimiz,hem ürün sahiplerine hem de satış ortaklarına belirli aralıklarla kazançlarını gönderen ağlardır.

Affiliate networklerinin en büyük artısı alıcının ürün için yaptığı ödemeyi bizzat alması ve kullandığı sistemler ile otomatik olarak satışın hangi satış ortağından hangi üründen geldiğini otomatik olarak ayırarak her 2 tarafın hesabına kazandığı paraları yansıtmasıdır.Böylece ürün sahibinin size hakettiğiniz parayı vermeme gibi bir şansı yoktur,çünkü ürün sahibi sistem tarafından gerekli komisyonlar düşürüldükten sonra kalan parayı alır.

Direkt olarak kendi satış ortaklığı sistemi olan ürünlerde vardır ancak bunlarla çalışırken son derece dikkatli olunmalıdır,çünkü paranın tamamı ürün sahibinin eline geçtiği için ödemenizi alamama gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Bizim üyesi olacağımız ve içinde bulunan ürünlere satış ortağı olabileceğimiz güvenilir ve benim bizzat satış ortağı olarak neredeyse kurulduğu ilk zamanlardan beri içinde olduğum Network’ü Admitad.

Bir cevap yazın