KERVAN GIDA HALKA ARZ NE ZAMAN YAPILACAK?

Okul Öncesi Eğitim|Başarılı Blog Siteleri|Yemek Tarifleri|Zayıflama Teknikleri

KERVAN GIDA HALKA ARZ NE ZAMAN YAPILACAK?

25 Kasım 2020 Genel Haberler 0

Türkiye ve dünyanın 85 ülkesinde yumuşak şeker pazarının en kayda değer şirketlerinden biri olan Kervan Gıda’ nın Halka Arz talebi SPK tarafından onaylandı. Şirket ortak satışı ve sermaye arttırımı yoluyla halka arz edilecek. Talep toplama ise 26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.

İhracat kanadında hali hazırda 85 ülke bulunan şirketin ABD, İngiltere, Almanya ve Rusya’da satış ofisleri mevcut. Şirket 2013 yılında Suudi Arabistanda bulunan Suudi Al Othaim Grubu ile yaptığı bir anlaşma neticesinde; birgünde 57 Alışveriş merkezinde sadece kendi marka ürünlerini sattığı şekerleme satış noktalarını açması ile gündeme gelmişti. Şirket aynı zamanda çocuklara yönelik açtığı eğlence adaları ile de popüler.

Şirketin en önemli markası Bebeto. Kervan gıda yönetim kurulu başkanı Şükrü BAŞAR 2012 yılında yaptığı açıklamada toplamda 40 milyon doları bulan ihracatlarının 35 milyon dolarını Bebeto markalı kendi ürünleri ile yaptıklarını, önümüzdeki beş yıl içerisinde tüm dünyada 500 den fazla BEBETO eğlence adasını açacaklarını sözlemiş ve bu hedeflerini gerçekleştirmiştir.

Bugün gelinen noktada şirketin değeri, yatırımları, hasılatları artmış durumda. Kurulduğu günden buyana zarar etmeyen şirket 2020 yılının ilk altıayında bir önceki yıla göre daha fazla kar etmiş.

Şirketin halka açılma planı 2015 yılı olsada bu gerçekleşmemiş. 2020 yılı Kasım ayı itibariyle bu plan gerçekleşerek SPK tarafından Halka Arzı Onaylanmış. Kervan gıda halka arz tarihleri ise 26-27 Kasım olarak belirlenmiş durumda. Bu tarihlerde talep toplama işlemleri gerçekleşecek.

Şirket yılda 60.200 üretim kapasitesine çıkmış durumda. Dünyanın 4 noktasında satış ofisleri bulunuyor ve 85 ülkeye ihracat yapılıyor. Şirketin Akhisar’ da bir ve İstanbul’ da iki olmak üzere toplamda 70.000 m2 kapalı üretim alanı mevcut. Yumuşak şeker alanında Türkiye’ nin lider firması olan Kervan Gıda 2017-2019 yılları arasında güçlü bir büyüme göstererek %39 oranında büyümüş.

Faaliyet Alanı

Yumuşak şeker üreticisi Kervan Gıda 10 farklı kategoride 400 den fazla ürünün ve markanın sahibi. Gıda takviyeli ürünlerde üreten firma aynı zamanda yenilikçi kimliği ilede ön plana çıkıyor. Firma Helal ve Vegan ürün üretim sertifikalarına sahip.

Şirket blanço olarak güçlü bir yapıya sahip. Halka arz ve şirketin geleceği konusundaki düşünce ve yorumlar oldukça pozitif. Ayrıca şirketin halka arz ile elde edilecek olan geliri yeni yatırımlar için kullanacağını, özellikle Avrupa pazarında yeni bir yatırımı hedeflediklerini, bunun yanında Gümrük avantajlarından yararlanabilmek, coğrafi riskleri dağıtmak ve Avrupa modern kanalında kendilerine ait olan Bebeto markasının konumunu güçlendirmek için harcayacaklarını, mevcut üretim kanallarına yeni hatlar eklemek, yurt içinde yeni bir fabrika binası alımını finanse etmek, kurumun finansal yapısını güçlendirme adına borç ödemelerinde kullanılacağını açıklaması gelecekteki büyüme potansiyelini arttırmakta ve yatırımcılar için güvenli ve getirisi yüksek olabilecek bir yatırım vaat etmektedir.

Aşağıdaki Video Yatırım Tavsiyesi Olmamakla Birlikte Şirket Hakkında Fikir Edinmenizi Sağlayacaktır.

Kervan Gıda Halka Arz

İnternetten yaptığım araştırmalarda şirket ile ilgili olumsuz olabilecek bir duruma rastlamadım. Borsayı bir yatırım aracı olarak görenler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat olabileceğini düşünüyorum. Kendi adıma şirketin halka arzına katılacağımı belirtmek isterim. Tabiiki bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Kişisel tercihimdir.

Şirketin bazı marka ve ürün çeşitlerini görselleriyle birlikte görelim. İçimiz açılsın.

Bebeto yumuşak şeker çeşitleri, QLife Multivitamin Complete Kids (Çocuklar İçin Vitamin Takviyesi), Sunkist Şekerli Bisküvi, Marshmallow Yumuşak Şekerler ve 400 fazla ürün çeşidi ile Kervan Gıda Türkiyenin en büyük Dünyanın beşinci büyük yumuşak şeker üreticisi olma yolunda ilerliyor. Özellikle ihraç kalemi olan BEBETO markası için ayrı bir web sitesi dizayn edilmiş. Bu siteyi gezmenizi tavsiye ederim.

Kervan Gıda Halka Arz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir