Sağlık Bakanlığına Onikibin Sağlık Personeli Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Okul Öncesi Eğitim|Başarılı Blog Siteleri|Yemek Tarifleri|Zayıflama Teknikleri

Sağlık Bakanlığına Onikibin Sağlık Personeli Alımı Ne Zaman Yapılacak?

19 Kasım 2020 Haberler 0

Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA nın yaptığı açıklama aralarında benim kızımında bulunduğu atanmayı bekleyen sağlık branşı mezunlarını heyecanlandırdı. Bunun üzerine biz de kızımla birlikte 12 bin sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak sorusunun cevabını araştırmaya başladık.

Sayın bakan ÖSYM’ nin hazırlıklara başladığını, önümüzdeki günlerde KPSS puanı esas alınarak mülakatsız 12 bin sağlık personeli alımı yapılacağını söyledi. Tabii bu açıklama ile birlikte heyecanlanan sağlık mezunlarından sorular ardı ardına geliyor. 12 bin sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak? Kpss tercih klavuzu ne zaman yayımlanacak?

12 Sağlık Personeli Alımı Hangi Kpss Puanına Göre Yapılacak

Bakan Koca 28 Ekim tarihinde yapılan bilim kurulu toplantısından sonra Kasım Ayının ilk haftasında 12 bin sağlık personeli alımının yapılacağını açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında 2018 Kpss puanı ile atama bekleyen birçok sağlık bilimleri mezunu genci umutlandırmakla birlikte, 25 Ekim tarihinde gerçekleşen 2020 Kpss Önlisans sınavına giren sağlık mezunlarını ise hayal kırıklığına uğratmıştı.

Bununla birlikte 2020 yılı kpss ye çalışmakta olanlarda alım yapılacağı güvencesiyle çalışmayı bırakmış, bir anlamda motivasyonunu kaybetmişti.

Yaklaşık bir aydır özellikle twitter da, instagram da ve diğer sosyal mecralarda 2018 kpss ile atama isteyen sağlık mezunları ile atamaların 2020 kpss puanı ile yapılmasını aksi durumun haksızlık olacağını söyleyen sağlık mezunları arasında kıyasıya devam eden trend topic çalışmaları, twitter etkinlikleri ve gruplar arasındaki kıyasıya, bazende saygı sınırlarını aşan sözlü tartışmalar gelen son dakika açıklaması ile kaosa döndü.

2018 Kpss Puanı İle Atama Yapılabilir Mi?

Bugün itibariyle 2020 kpss önlisans sınavı 25 Ekim 2020 tarihinde yapıldı ve sonuçların açıklanmasına 5 gün kaldı. 2020 Kpss Önlisans sonuçları açıklandığı anda 2018 Kpss Önlisans sınavında alınan puanlar geçerliliğini kaybediyor. Bu durum 2020 kpss başvuru klavuzunun 1.5′ nci maddesinde aşağıdaki şekilde kayıt altına alınmış.

2020 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (KPSS) ÖN LİSANS BAŞVURU KILAVUZU MADDE 1.5

Yeni atamaların 2020 kpss puanlarına göre yapılacağı artık belli. Sanırım klavuzun Kasım ayının ilk haftasında açıklanmamasın da 2020 Kpss’ ye giren ve atamaların yeni sınava göre yapılmasını isteyen gençlerin vermiş olduğu sosyal medya savaşının etkisi oldu.

Elbette 2018 kpss ye giren gençlerde bizim gençlerimiz ancak onlarda 2020 kpss sınavına girdiler veya girmeleri gerekiyordu. Dolayısıyla çalışmadan girmiş olmaları veya düşük puan almaları bir anlamda kendi sorumluluklarında. Benim kızım yaklaşık 10 ay boyunca adeta kampa girerek 2020 kpss sınavlarına çalıştı. 2020 Kpss Lisans sınavı yapılmış ve sonuçlar açıklanmışken bu sınava girenler atama için tercih yapabilecekken 2020 Kpss Önlisans sınavına girenlerin sırf sonuçlar açıklanmadı diye tercihlerden mahrum edilmesi hakkaniyetle bağdaşmayacaktır. Benim kanaatim budur. 12 bin sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak sorusunun cevabı muhtemelen 2020 kpss sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından netlik kazanacak.

12 Bin Sağlık Persenoli Alımı ve Branş Dağılımı Nasıl Olacak?

Sağlık Bakanlığına 12 bin sağlık personeli alımı ile ilgili branş dağılımı hakkında henüz net bir bilgi yok. Sağlık bakanı tarafından toplam 20.00 Sağlık çalışanının işe alınacağı, 12 bin kişilik alımın Kasım ayının ilk haftasında yapılacağı, kalan 8 bin kişi için ise 2021 yılının Ocak-Şubat ayları işaret edilmişti. Son sağlık çalışanı alımlarında ağırlık hemşire alımına verilmişti. Muhtemelen bu alımlarda da en üst sıralarda hemşire kadrosu olacak. Fikir olması açısından 18 bin kişilik son sağlık çalışanı alımlarındaki branşları ve alım sayıları aşağıdaki gibidir.

12 bin sağlık personeli alımı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir