İNTERNETTEN PARA KAZANMA TAKTİK VE TEKNİKLERİ
Affiliate Marketing

İNTERNETTEN PARA KAZANMA TAKTİK VE TEKNİKLERİ

İNTERNETTEN PARA KAZANMANIN BİR SIRRI VAR MIDIR SİZCE? NEDEN BAZILARI ÇOK BAŞARILI OLURKEN BAZILARI BAŞARISIZ OLUR?

Soruya soruyla cevap vereyim; Normal hayatta da böyle değil midir bu? Her alanda bazıları başarılı olurken bazıları başarısız olmaz mı? Neden internetten para kazanmak konusunda durum farklı olsun? Başarı ve başarısızlık arasındaki ince çizgiyi belirleyen etken, kişilerin en başta kabul ettikleri ve hedef olarak aldıkları kavramlardır aslında.

Bazıları her işte bir ‘’yan yol’’ , ‘’kolay yol’’, ‘’kestirme yol’’ arayarak geçirir hayatını, bazıları ilgili işin kendilerini aştığına inandırır kendini, yani baştan kaybeder, bazıları vardır ki hayatta bazı şeyleri başarmak için normal yolun her zaman en iyi yol olduğunu, bunu başarmanın da çok çalışmaktan, azim ve emek vermekten, sabırdan geçtiğine inanır. Siz neye inanıyorsunuz?

İnternetten Para Kazanmak Kolay Para Kazanmak Değildir!

Bu kanıya insanlar nasıl ulaşıyor gerçekten anlayamıyorum. Bazıları ‘’kolay para kazanacağım’’ kanısıyla bu konulara balıklama atlayacak kadar saf, bazıları ise kolay para kazanmak, dolayısıyla internetten para kazanmak diye bir şey yoktur diyerek ‘’çok zeki’’ olduklarına inandırırlar kendilerini. Halbuki buradaki her iki kavram da bir yanılgıdan ibarettir! Arada ise çok ince bir çizgi bulunmaktadır.

Zayıflama Hapları Neden Bu Kadar Çok Satar Bilir misiniz?

Gazetelerde, televizyonda, haberlerde binlerce ölüm vakası haberi olmasına rağmen, içindeki kimyasalların sağlığı bozduğunun bilinmesine rağmen (hepsi için geçerli değil tabi bu durum), neden ‘’zayıflama hapları’’ çok satılır?

Çünkü: İnsanlar her zaman kolay yolu ister; İstediğim her şeyi yiyeyim, beslenmeme dikkat etmeyeyim, spor çok yorucu onu da yapmayayım ama 1 ayda 15 kilo vereyim ister insanlar! Bunun çok abartı bir örnek olduğunu düşünebilirsiniz, ama emin olun değildir!

Bu durum, her sektörde bu tarz insanları ‘’ 1. Sınıf Hedef’’ haline getirir, çünkü onlara bir şey satmak çok kolaydır! Onlar sadece işin kolayını isterler, sağlıkmış, zararlıymış umurlarında değildir! Siz bu insanlardan olmayın!

Halbuki zayıflamak için biraz daha zor ama her zaman etkili yollar vardır, değil mi? Diyet yapmak gibi, yediklerinize dikkat etmek, spor yapmak, yürüyüş yapmak gibi. Bunlar her mantıklı insanın zayıflamak için başvurması gereken yöntemlerdir, haplar, ilaçlar kısa yollar değil!

Şimdi içinizden internetten para kazanmaktan zayıflamaya nasıl geldik diyenleriniz olabilir. Şöyle geldik; Size dostça tavsiyem; İnternetten para kazanmak istiyorsunuz değil mi? Bunun ‘’kolay para kazanmak’’ olmadığını, bu işin ancak emek vererek, çalışarak, azimle ve sabırla yapılabileceğini kendinize inandırmanız ve hedef olarak seçmeniz gerekmektedir. Yoksa haliniz, zayıflamak için haplara sarılan ve hayal kırıklığına uğrayan insanlardan farklı olmayacaktır!

İnce Çizgi!

İnternetten para kazanmak elbette kolaydır. Normal hayattaki işlerimizden çok daha kolaydır. Örneğin; evinizde kahvenizi yudumlarken, günlük birkaç saat çalışarak, hatta istediğiniz zaman istediğiniz kadar çalışarak (patron endişesi olmadan) para kazanmak kolay değil midir? Güzel bir şey değil midir? Elbette öyledir…

İşte internetten para kazanmak ile – kolay para kazanmak arasındaki ince çizgiyi anladığınız an internetten para kazanmaya ilk adımınızı sağlam bir şekilde attınız demektir.

İnternetten Para Kazanılır!

Şuan bu satırları okuduğunuza göre internetten para kazanmanın doğru olduğuna inancınız var demektir. Ancak yaptığım gözlemlerde; inananlar arasında bile % 30’luk bir şüphe bulunmaktadır. İlk kazancını elde edene kadar da bu şüphe kalmaktadır, ilk kazancını elde edemeyenler de işi farklı bir boyuta taşıyıp, interneti, para kazanma sistemlerini, bizleri, kısaca ‘’kendisi dışında’’ herkesi suçlamaya başlar. Tabi kendisi dünyanın en çalışkan en zeki insanıdır, ama ondan başka herkes yalan söyler, her şey bir yalandan ibarettir! Kendisine başka her şeyi suçlar yani…

İnternetten para kazanılır arkadaşlar, bundan şüpheniz olmasın. Hatta çok paralar da kazanılır bundan da şüpheniz olmasın. Ancak başarısızlık durumunda suçlayacağınız tek kişi kendinizdir, oda muhtemelen yeterince denemediğinizden kaynaklanmıştır.

Ancak ben sizlerin bu işe full konsantre olarak başlamanızı, kafanızda ufak dahi olsa ‘’İnternetten para kazanılmaz’’ gibi bir düşünce varsa onu da atmanızı istiyorum. O yüzden sizlere bir video hazırladım, bu eğitim setimizin ilk videosu olacaktır. Bu video da sıradan insanların bile internetten para kazandığını göreceksiniz. Bu video da bazı ‘’ince çizgilere’’ dikkat ederseniz sizin de bu işi başarabileceğinizi göreceksiniz!

Bu epey uzun soluklu olacak yazımızın ilk videosu olacak, hepinize hayırlı uğurlu olması dileğiyle

Video 1125

Neler Yapacağız?

Bu bölümde internetten para kazanma yolunda neler yapacağımızı anlatacağım. Tabi bunlar birkaç satırlık bilgiler olacak, daha sonra bu adımlar tek tek ele alınarak nasıl yapılacağı gerek yazı, gerek resimli anlatımlar, gerekse videolar ile anlatılacaktır. Yani buradaki bilgiler sadece ‘’Fikir edinmeniz’’ içindir.

O yüzden ‘’Neler Yapacağız’’ alanındaki bilgileri okurken, LÜTFEN ‘’Nasıl Yapacağım’’ kaygısı taşımadan ve hiçbir işlem yapmadan okuyunuz.

Adım 1: Temel Bilgiler ve Temel Atmak

İlk önce internetten para kazanma konusunda temel oluşturacağız. İnternetten para kazanmak nedir, nasıl yapılır, ne gibi sistemler vardır gibi birçok konuda birçok bilgi verilecek size. Böylece sağlam bir temelle işe başlayacağız.

Adım 2: Satış Ortaklığı Ağlarına Kayıt İşlemleri

Satış ortaklığı yapabilmemiz için bazı satış ortaklığı ağlarına kayıt olmamız gerekecek, bu bölümde ne gibi satış ortaklığı ağları olduğu ve bunlara nasıl kayıp olup panellerini nasıl kullanabileceğimizi öğreneceğiz.

Adım 3: Ürün Seçimi

Bu adımda, satış ortaklığı yapacağımız ürünleri ‘’bazı kriterlere göre’’ belirleyeceğiz.

Adım 4: Kelime Analizi

Bu adım, internetten para kazanmanın en önemli adımıdır. Bu bölümde seçtiğimizi ürünlerin alanını ve ilgili kelimelerini baz alarak, uygun kelimeleri bulacak (özellikle uzun kuyruklu kelimeleri) ve bu kelimeleri bir sonraki adımda oluşturacağımız blog-site veya blog için ‘’domain adı’’ olarak kullanacağız.

Adım 5: BlogSite veya Blog Kurulumu

Bu adım blog-site veya blog kurmak arasında tercih yapanlara göre ayrılacak. Blog-site sistemi olarak wordpress’i kullanacağız, blog olarak ise Blogspot. Burada bazı seri eğitimler olacak, seçtiğiniz yönteme göre eğitimler verilecek.

Adım 6: İçerik Oluşturmak

Bu adımda, kurmuş olduğumuz blog-site veya blog için nasıl içerik oluşturacağımızı, yazı yazma kuralları gibi temel seviyede ve üst seviyede (ikisi bir arada) birçok eğitim verilecek.

Adım 7: Teknik ve Taktik Bölümler

Bu bölümlerde ‘’Master Kazanç Tekniğinin’’ inceliklerini öğreneceksiniz, bazı çok özel ve sadece burada öğrenebileceğiniz özel taktikler ve teknikler öğreneceksiniz.

Adım 8: Satış Yazısı Yazma ve Yayınlama

Satış ortaklığı yapacağımız ürün için satış yazısı yazma tekniklerini gerek yazılı gerekse videolu anlatımlarla öğreneceksiniz. Böylece ‘’para kazanma sistemimiz’’ para kazanmaya hazır hale gelecek.

Adım 9: Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) ve Reklam İşlemleri

Bu adımda kurmuş olduğumuz blog-site veya bloğa daha fazla ziyaretçi çekmek, Google’da daha üst sıralarda yer almak için yapabileceğiniz veya yapmanız gereken işlemleri bir SEO ve Reklam uzmanından, yani benden öğreneceksiniz. Böylece bir kez daha ayrıcalıklı olacaksınız.

Adım 10: Kur ve Unut! Daha çok kazanç için tüm adımları TEKRARLA.

Bu bölümde ise sistemin özü olan KUR VE UNUT tan bahsedeceğiz. Özet olarak; Bu sistemi kurabilmek ve geliştirmek için bir süre emek vereceğiz, daha sonra bu sistem bizlere yemek yerken, gezerken, uyurken bile, çok uzun bir süre (belki ömür boyu) para kazandıracak. Daha fazla kazanmak isteyenler için ise bir tavsiyemiz olacak; Bu sistemlerin tamamını, hedef kazancına ulaşıncaya dek TEKRARLA!

Adımlar bu kadardır…

Master Kazanç Tekniği Nedir? Master Kazanç Tekniğinin Özü:

Sevgili arkadaşlar, Master Kazanç Tekniği tek bir teknikten oluşmaz. Her zaman ayrıntıda gizlidir, burada adım adım göreceğiniz herşey bu tekniğin bir parçasıdır. Ancak ara ara, ayrıntılar arasında öyle taktikler ve teknikler öğreneceksiniz ki sizi internetten para kazanma mecrasında diğer kişilerden 10 adım ileri götürecek! Master Kazanç Tekniğinin özü ise ‘’ayrıntılarda’’ yer almasıdır. Şunu hiçbir zaman unutmayın:

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir!

Evet konuyu bu şekilde özetlemiş olduk. Şu an bu yazıyı buraya kadar okuyan bazı kişilerde bir ışık yanmış olabilir, bazılarınız hiçbir şey anlamamış olabilir, dediğim gibi tüm bu adımlar aşağıda tek tek anlatılacak, o yüzden endişeye kapılmayın.

BİR UYARI:

Burada anlatılanların ‘’uygulanmasını’’ vakit durumunuza göre 1-2 ay arasına bile yayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta: Tüm adımlar birbiriyle bağlantılıdır. O yüzden birini tamamen öğrenmeden ve uygulama gerekiyorsa, o uygulamayı gerçekleştirmeden önce diğer adıma KESİNLİKLE geçmeyiniz.

Uygulama kısımlarını çok da fazla yaymayın (1 ayı geçmemesi tavsiyedir), çünkü böyle bir durumda kişiler öğrendiklerini unutup, konsantre eksikliği yaşamaktadırlar. Yani zamanı biraz size göre, biraz da konsantre durumunuza göre ayarlamalısınız.

Detaylı ve Uygulamalı Eğitimler Aşağıda Başlıyor… Kolay Gelsin…

BÖLÜM 1: ÖĞRENELİM; İNTERNETTEN PARA KAZANMANIN TEMELLERi

Bu bölümde bu işi temelinden öğreneceksiniz.Bu bölümün amacı budur.

Sevgili arkadaşlar; Biraz ilköğretim kitabı vari olacak ama bunu sizlere aktarmanın en iyi yolu bu. Nasıl temel atmadan bir binanın 5.katını çıkamazsanız aynı şekilde iyi bir temeliniz olmazsa internette asla başarılı olamazsınız. Bunu çok iyi bildiğim için bu bölümde sizlere bu işi en temelinden anlatacağım. Böylece ne iş yapacağımızı, nasıl yapacağımızı teoride anlamış olacaksınız.

Diğer bölümlerin amacı uygulamalı anlatımdır. Yani direkt olarak sonuç odaklıdır. Bu bölüm ise eğitim amaçlıdır, lütfen buradaki bilgileri Nasıl yapacağım? Kaygısından uzak olarak okuyun, zira nasıl yapacağınızı tüm diğer bölümlerde detaylı olarak anlatıyorum.

Şimdi sizden elinizde kahveniz, sakin bir kafayla buradaki anlatılanları okumanızı rica ediyorum. Böylece bu işi en temelinden doğru bir kaynaktan öğreneceksiniz.

Not: Bu bölüm internetten para kazanmaya yeni başlayacak olanlar içindir, eğer bu konularda tecrübeliyseniz bu bölümü atlayabilirsiniz, ancak ben tecrübeliyseniz dahi bu bölümü de okumanızı tavsiye ederim, öğreneceğiniz yeni bir şeyler mutlaka olacaktır diye düşünüyorum.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanmanın birçok yolu vardır, iyi bir şekilde uygulayabilirseniz çoğu da kazançlı yöntemlerdir. İnternetten tek bir para kazanma yönteminin olduğunu asla düşünmeyin. Birçok insan sanki bunun bir şifresi, bir kodu var ve bu kod çözülürse internetten para kazanacağı gibi bir düşünceye sahip. Bu kesinlikle doğru değildir.

İnternetten para kazanmanın bazı teknikleri vardır, biz bunlara ‘Satış Ortaklığı, Reklam Kazançları, CPA, site kazançları vs.’ gibi isimler veririz. Bunların hepsi birer tekniktir, ne olduğunu bilmek değil uygulamak para kazandırır!

Ne gibi para kazanma yolları/yöntemleri vardır?

Aslında internette gördüğünüz, hatta kullandığınız her şey üzerinden para kazanmak mümkündür. Örneğin her gün kullandığımız, paylaşımlar yaptığımız facebook’dan, twitter’dan, hergün aramalar yaptığımı google’dan ve günlük olarak kullandığımız birçok araçtan para kazanmak mümkün.

Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğim konu, bunların para kazanmakta bir ‘’araç’’ olduğudur.

Yani? Buraya Kadar Ne Öğrendik?

Yanisi şu, internetten para kazanmak için para kazanılan bir sisteme ihtiyaç duyarız ve bu sistemi uygulamak için de bazı yöntemlere ihtiyaç duyar ve kullanırız, işte Google, facebook, twitter, mail bu araçlardan sadece bazılarıdır.

Daha rahat anlamanız için bir örnek vermek istiyorum:

Para kazanmak için bize gereken ‘’Sistemin Adı’’ İstanbul olsun. İstanbul’a ulaşmak için malumunuz birçok yol bulunmaktadır, mesela otobüsle, trenle, uçakla, gemiyle vs. Para kazanmak istiyoruz, bu örnekte para kazanmak için İstanbul’a bir şekilde ulaşmamız gerekiyor. Bazısı otobüsü, bazısı treni, bazısı uçağı tercih edecektir, ancak yolculuğu tamamlayabilirse bir şekilde İstanbul’a ulaşacaktır, yani internetten para kazanacaktır! İşte Google, facebook, twitter vs. bizim internetten para kazanma yolculuğumuzda bizim kullanacağımız yollardır.

Bizim Sistemimiz Nedir? Biz Hangi Tekniği Öğreneceğiz?

İşte en güzel soru budur! Bizim tekniğimiz ‘’Affiliate Marketing’’ Türkçe olarak ‘’Satış Ortaklığı’’ sistemidir. Dünya üzerinde en çok kazandıran teknik olup doğru şekilde uygulandığında hayat değiştiren bir internetten para kazanma sistemidir. Diğer önemli ve kazançlı Sistemimiz ise alternatif olarak CPA yöntemi olacaktır, ancak özellikle üstünde duracağımız sistem Satış Ortaklığı olacaktır, çünkü satış ortaklığı internetten para kazanmanın ‘Babası’ niteliğindedir, onu uygulamayı öğrenin her türlü sistemi rahatlıkla uygularsınız!

Satış Ortaklığı Nedir?(Affiliate Marketing)

Satış ortaklığı internet ortamında başkalarının ürünlerinin satışına aracılık ederek komisyon kazanma işidir. Yani bir nevi dünyanın en eski mesleği olan komisyonculuk işidir. İnternetteki uygulamalarında çok yüksek karlar bıraktığı için dünyada en çok kazandıran sistem olarak bilinmektedir.

Örnek: Benim bir Photoshop eğitimi veren bir ürünüm var diyelim fiyatı ise 100 TL Komisyonu ise % 70 olsun . Bizim buradaki amacınız photoshop öğrenmek isteyen kişileri internet ortamında bu ürünle buluşturmak, sizden gelecek satışta 70 TL kazandık demektir.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Sisteminde 4 Ana Grup Bulunmaktadır:

 1. Ürün Sahibi : Satış ortaklığı yapacağımız ürünün sahibidir. Ürün ile ilgili tüm sorumluklar ürün sahibine aittir (yardım, destek vs. gibi)
 2. Satış Ortağı (Affiliate): Satış ortaklığı sistemi ile satılan ürünlere satış ortağı olup, satışına aracılık eden ve bunun karşılığında ürün sahibinin belirlediği oranda (genelde % 50-75 civarında olur) komisyon kazanan kişidir.
 • Satış Ortaklığı Ağı (Affiliate Network): Aklınıza şöyle bir soru gelmiyor mu? Tamam güzel ama biz bu ürünleri nereden bulacağız? Nasıl satış ortağı olacağız? Satışın bizden olduğu nasıl anlaşılacak? İşte Satış Ortaklığı Ağı budur; Ürün sahibiyle satış ortaklarını buluşturan, komisyonların dağılımını sağlayan aynı zamanda barındırdığı ürünler için sanal pos sunan bir ağdır.
 • Alıcı: Tabiki herkesin para kazanması için bir alıcıya ihtiyaç vardır, alıcı satış ortağı aldığımız ürünü satın alan kişidir.

Bu 4 ana grubun birleşimi ve ortaya bir sistem çıkarması ise şu şekilde olur;

Ürün sahibi, ürününü bir satış ortaklığı ağına ekler. Satış Ortakları isterlerse bu ürüne satış ortağı olur, daha sonra çeşitli yöntemlerle (bu yöntemleri ilerleyen bölümlerde öğreneceksiniz) satılmasını sağlar, yani aracılık eder, Alıcı ürünü satın alır. Böylece ürün sahibi ürününü satarak, satış ortağı aracılık ederek belirli oranlarda (komisyon oranına göre) para kazanır.

Peki Ürün Sahipleri Nasıl Bu Kadar Yüksek Komisyon Verebiliyor?

Satış ortaklığı ile satılan ürünlerin çoğu dijital ürünlerdir. Bu bir e-kitap, video eğitim seti, bir servis vs. olabilir. Bu tarz ürünlerdeki ortak nokta verdikleri bilgiler ne kadar değerli olursa olsun maddi bir değeri yoktur. Burada sadece emek söz konusudur, durum böyle olduğu için ürün sahibi istediği komisyonu verebilir ve hiçbir şekilde zarar etmez, çünkü sattığı mal için herhangi bir ücret ödemek durumunda değildir.

Örneğin bir Notebook satıyor olsaydık; Bu Notebook’un bir geliş fiyatı olurdu, daha sonra kargolanması, personeli, kutusu her şeyi ayrı bir masraf olacaktır, böyle bir ürüne % 50 gibi bir komisyon vermek mümkün değildir. Ancak dijital ürünlerde bu tarz masraflar olmadığı için istenilen oranda komisyon verebilmek mümkündür.

Tabi satış ortaklığı sadece dijital ürünlerden ibaret değildir. Fiziksel ürünlere veya fiziksel ürün satan sitelere satış ortaklığı yaparak ta çok iyi paralar kazanmak mümkündür. Fiziksel ürünler genelde elektronik, bitkisel ürünler, çiçek vs. olabiliyor, aslına bakarsanız bunları kategorilendirmek çok doğru değildir, çünkü herhangi bir alanda satış ortaklığı yapılabilecek bir ürün bulmak mümkün.

Dijital ürünlerin en yüksek kazanç getiren ürünler olduğundan bahsetmiştim, bir diğer çok kazandıran sistem/ürün grubu ise genelde CPA yöntemiyle satış yapan ve fiziksel ürün satan sitelerdir. Bunların detaylarını ilerleyen eğitimlerde vereceğim, sadece bilmeniz açısından söylüyorum bunları.

Örneğin; İnternete giren herkesin bildiği sitelerden hepsiburada.com satışlardan % 4 civarında komisyon veriyor, başka bir çok ünlü fırsat sitesi olan trendyol , alışveriş yapsın yapmasın gönderdiğiniz ve üye olan herkes için 2,3 TL, eğer gönderdiğiniz kişi alışveriş yaparsa yaklaşık 14 TL daha vermektedir.

Satış Ortaklığı’nın (Affiliate Marketing) Mantığı Nedir?

Aslında normal ticaret ve komisyonculuktan hiçbir farkı yoktur. Mantığı ise; Ürün sahibi ürününü veya hizmetini satış ortakları aracılığıyla çok daha büyük bir kitleye ulaştırır. Örneğin 1 kişinin yaptığı tanıtımla 100 kişinin yaptığı tanıtım bir olabilir mi? Yani burada amaç çok kişiyle geniş kitlelere ulaşmaktır, Örneğin Nokia firmasının her şehirde şube açması gibi.

Satış ortağı ise herhangi bir ürünü olmadığı halde başkalarının ürünlerini pazarlayarak kendisine gelir sağlar. Yani her 2 tarafta bu işten karlı çıkar.

Affiliate Marketing Pazarlama İşi midir?

Kafanızda nasıl bir pazarlama anlayışı var bilmiyorum. Ancak satış ortaklığı sisteminde ürünler sadece belirli taktikler uygulanarak kimseyle muhattab bile olmadan pazarlama

yapılır. Ayrıca dünya da içinde pazarlama olmayan bir iş yoktur. Ama sizin bildiğiniz pazarlama, kapı kapı dolaşıp insanlara bir şey satın alması için yalvarmaksa bunun satış ortaklığı sistemi ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Affiliate Marketing Nasıl Bir İştir?

-Öncelikle son derece ciddi ve zengin baba,miras,loto gibi durumlar hariç normal hayatta asla kazanamayacağınız paraları kazanabileceğiniz bir iştir.

-Ne satıcıyı tanırsınız ne de alıcıyı!

-Alıcıya karşı hiçbir sorumluluğunuz yoktur.(Yardım,bilgi vb.)

-Kazanacağınız paraları almanız garanti ve önceden belirli miktarlar olduğu için bir sürpriz yaşamazsınız.

-Kesinlikle ve kesinlikle yok üye bul,ona tıkla,bunu ikna et veya saadet zinciri tarzı bir iş değil aksine alakası bile yoktur.

-Vergi vs. gibi konularda sorun yaşamazsınız, çünkü gelirleriniz size ödenmeden vergiler kesilerek devlete sizin adınıza ödenir.

Affiliate Marketing İle Ne kadar kazanılır?

Öncelikle bu sizin ne kadar çalıştığınıza, ne kadar bilginiz olduğuna, ne kadar sabırlı ve çalışkan olduğunuza göre değişir. Hatta buna ilave edebileceğimiz onlarca etken vardır. Örneğin ne kadar zekisiniz? Ne kadar çalışkansınız? Ne kadar sabırlısınız? Ne kadar şanslısınız?

Ben şahsen bu işin uzun süredir içinde olan biri olarak, hiç kazanamayanı da gördüm, aylık 100200 TL kazanıp ‘’Allah bereket versin, sigara param çıktı, faturalar için param çıktı vs.’’ diyeni de gördüm, aylık 3040.000 TL kazananı da.

Yani diyeceğim şuki başkalarının ne kadar kazandığı, ne kadar sürede kazandığı asla ve asla sizin ne kadar kazanacağınızı, ne kadar sürede kazanmaya başlayacağınızı hatta ve hatta kazanıp- kazanmayacağınızı dahi garanti etmez, hatta belirleyici bir unsur bile değildir. Her birey çok farklıdır, nasıl herkes aynı ilkokula gidip kimi doktor, mühendis vs. olurken kimisi işsiz, amele oluyorsa internet marketing işinde de durum aynıdır.

CPA (COST PER ACTION) HAKKINDA BİLGİLER

Bu yazıda daha çok satış ortaklığı sistemine yoğunlaşacağımızı, bunun yanında da cpa hakkında bilgiler vereceğimi belirtmiştim. Yazının ilerki safhalarında karşınıza çıkacağı için cpa hakkında bazı şeyleri öğrenmenizi istiyorum.

CPA Nedir?

İngilizcesi Cost Per Action olan bu kısaltma PPA (Pay Per Action) olarak da bilinir ve Türkçeye tam çevirisi ‘’Hareket Başı Ödeme/Kazanç’’ şeklinde çevirmek mümkündür. Daha rahat anlamanız için ise buna ‘’İşlem Başı Kazanç’’ olarak görebilirsiniz.

CPA , Satış ortaklığının bir koludur ve arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere satış ortaklığı sisteminde komisyon kazanmak için belli bir ürünün satışına aracılık etmiş olmak gerekiyor, yoksa herhangi bir komisyon kazanamıyoruz. CPA sisteminde ise satış yapmak şart değildir. Hiçbir satış gerçekleştirmeden insanlara basit bir formu doldurtarak ( Bu form ad, soyad, şehir vs. olabilir, sadece e-mail olabilir, sadece tel no olabilir, ve hatta sadece zip code (posta kodu) bile olabilir- promosyonu yapılacak siteye göre bu değişiklik göstermektedir.) ile para kazanmak mümkündür.

Ne kadar kazanırım?

Cpa sistemini kullanan reklam verenlerin belirlediği genelde sabit bir oranda kazanırsınız. Bu 0,50 TL’den 7-8 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Düşünün birini bir web sitesine yönlendiriyorsunuz, kişinin o siteyi kullanabilmesi için önüne bir form çıkıyor ve kişi o formu doldurduğu an siz komisyonu kazanmış oluyorsunuz. Daha sonra alışveriş yapsın yapmasın sizin probleminiz değil!

Peki insanlar o formları neden doldursun?

CPA sisteminde genelde ziyaretçiye bir teklif sunulur. Örneğin mail adresinizi bırakın ve Iphone 5 çekilişine katılın! , veya ücretsiz bir deneme ürünü gönderilecek olabilir; adınızı, soyadınızı ve adresinizi bırakın size ücretsiz makyaj seti gönderelim! Gibi. Daha birçok kolu vardır, örneğin banka kredileri, online oyunlar (evet birine oyun oynatarak para kazanabilirsiniz!) , private shopping siteleri (trendyol, markafoni gibi).

Yani özellikle ziyaretçi odaklıysa doldurmaması için hiçbir sebep yoktur. Şöyle düşünün banka kredisi arayan birini online bir sisteme yönlendiriyorsunuz, banka o kişiye diyor ki mail adresinizi, tel numaranızı, tc kimlik numaranızı bırakın, ne kadar kredi alabileceğinizi size bildirelim, ben size soruyorum şimdi neden doldurmasın?

Bu tarz işlemlere ‘’CPA Offer’’ denilir, ve yüksek oranda geri dönüş sağlamasının nedenleri;

-Üyelik ücretsizdir, sizin komisyonu kazanabilmeniz için ziyaretçiden herhangi bir ödeme, kredi kartı bilgisi vs. alınmasına gerek yoktur.

 • Bu bir çekiliş olabilir. Kim ücretsiz olarak bir Iphone, Samsung Galaxy S3, Notebook, Ipad 2 kazanmak istemezki? Heleki çekilişe katılmak ücretsiz ise.
 • Ücretsiz bir ürün gönderilecek olabilir; Kayıt yaptırdığınız taktirde denemeniz için size numune adı verilen ücretsiz ürün gönderimi yapılıyor olabilir, yine soruyorum bedava sakız dağıtılsa sıraya geçtiğimiz bir dünyada kim ücretsiz ve kıymetli ürünler istemez?

Bu işten bu şirketlerin çıkarı ne? Neden bu paraları ödüyorlar?

Gayet basit. Müşteriye ulaşmanın en kolay yolu odaklı müşteri ile iletişim halinde olmaktır. Doldurttuğunuz formun içeriği ne olursa olsun bir şekilde şirket ve üye arasında iletişim kurulmasına olanak tanır. Şirket potansiyel müşteriyle mail, telefon, posta gibi yöntemlerle iletişime geçer ve ürününü satar. Yani bu durumda herkes karlıdır.

Ben hala anlayamadım CPA mantığını diyorsanız bir örnekle çok NET bir şekilde anlatacağım, bu sefer anlayacağınızdan emin olabilirsiniz:

ÖRNEK:

Eminim hepiniz Trendyol’u duymuşsunuzdur, aktif olarak üye olmuş olun veya olmayın eminim duymuşsunuzdur. Trendyol’da CPA yöntemini kullanarak Admitad Affiliate ağında bir ‘’Reklamveren’’ dir. Satış ortaklığı linkiniz ile birini bu siteye gönderdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran çıkar.

Gördüğünüz üzere kişinin efsane günler indirimlerinden faydalanabilmesi için ‘’tek yapması gereken’’ mobil uygulamasını indirmektir. Şu an itibariyle bu İOS uygulamasını yükletmeyi başırırsanız Admitad Satış Ortaklığı Ağından 6,66 tl ödeme alırsınız.

Tabi bunu genel bir tabir olarak almayın, her reklamveren için bu durum farklıdır, daha fazla komisyon veren daha az komisyon veren, satıştan pay veren reklamveren siteleri de bulunmaktadır, bu sadece Trendyol örneğidir.

Şimdi düşünün alışveriş konusunda bir web siteniz var diyelim ve sitenizden Trendyol’a günlük 100 kişiyi yönlendiriyorsunuz. Bu yönlendirmelerden % 10’u ücretsiz üye olursa 6,6×10= 66 TL kazandınız. Hadi düz hesap 50 TL diyelim, aylık geliriniz 50×30= 1500 TL olacaktır! Şu anda Admitad ortaklığı ağında 1871 farklı proğram bulunmaktadır. Bunların içinde sadece Türkiye ayağı olanlar bulunduğu gibi global olanlarda var. Bu konu çok geniş derya aslında. Admitaddan ileride ayrıntılı bahsedeceğim.

Ve gördüğünüz üzere herşeyi minimum olarak hesapladım!

ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT:

Bu sistemi görenler genelde, yahu bu sistem çok daha kolaymış o zaman ben direkt olarak CPA yönteminden başlayayım gibi bir yanılgıya düşerler, muhtemelen sizin de şuan düştüğünüz gibi.

CPA sistemi göründüğü kadar kolay değildir, bu sistemi düzgün bir şekilde uygulamak için ‘’Satış Ortaklığı’’ sistemini çok iyi öğrenmek, tecrübeler kazanmış olmak gerekir. Yani ne kadar kolay durursa dursun internetten para kazanmayı yeni öğrenen birinin CPA ile başlaması kesinlikle tavsiye edilmez ki teknik olarak başlayamazsınız da.

Çünkü:

 • Cpa offerlarını (cpa tekliflerini) görebileceğimiz ve linkimizi alabileceğimiz CPA networkleri bulunmaktadır, tıpkı satış ortaklığında olduğu gibi. Ancak CPA networkleri acemilerin üyeliğini kabul etmez. Bu tarz networklere üye olabilmeniz için bir WEB SİTENİZ, YA DA BLOĞUNUZ un olması gerekir, hatta bu bile yeterli değildir, başarılı bir BLOG ya da web sitenizin olması gerekir. Mesela benim Admitad Satış Ortaklığı Ağından Trendyol proğramına 6 farklı reklam alanı için yapmış olduğum başvururunun sadece 1 tanesi kabul edildi. Diğerleri reddedildi.
 • Kabul aşamasında cpa networkü genelde mail ile sizinle iletişime geçip, size internet pazarlaması hakkında nasıl bilgilerinizin olduğunu, hangi yöntemleri kullanmayı bildiğinizi, hedeflerinizi vs. sorar. Bunu bir nevi bir mülakat olarak kabul edebilirsiniz. Bu mülakatı geçemezseniz üye de olamazsınız.
 • Mülakat kısmını geçip üye olsanız dahi, cpa reklam verenlerinin, her reklamverene göre değişmekle birlikte, satış ortaklığı sisteminde bulunmayan çok katı kuralları vardır. Mesela bazısı facebook, twitter ile müşteri gönderilemez der. Bazısı izin verir. Bunun gibi çok kural vardır. Eğer bu kurallara uyulmazsa kazandığınız komisyonlar ödenmez.

Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelmiş olabilir; Yahu madem acemileri kabul etmiyor CPA sistemleri, biz neden öğreniyoruz bu sistemi?

Bunun cevabı son derece basit, bu sistem gerçekten en kazançlı sistemlerden biri ve Master Kazanç ile yakın zamanda profesyonel bir satış ortağı olabileceksiniz. Bu seviyelere ulaştığınızda CPA sisteminden para kazanmanızı istiyorum. İşte en başta söylediğim daha çok satış ortaklığı daha az CPA anlatacağım dememin sebebi bu, çünkü siz işe satış ortaklığı ile başlayacaksınız, bu işi düzgün bir şekilde öğrendikten sonra eğer isterseniz CPA sistemlerine geçiş yapıp kazançlarınızı kat be kat artırabilirsiniz.

Türkiye gibi, satış ortaklığı ağlarının ve ürünlerinin kısıtlı olduğu bir ülkede CPA yöntemini size öğretmemek benim için işin kolayına kaçmak sizin için ise büyük haksızlık olurdu!

ÖNEMLİ NOT 2:

BU YÜZDEN:

Birazdan satış ortaklığı sisteminin alt yapı ve öğrenme kısmını bitirip, esas önemli olan uygulama bölümüne geçiş yapacağız. Şuan size en büyük tavsiyem ‘’Satış Ortaklığına’’ konsantre olmanız, bu alanda kendinizi gerek elinizdeki kaynakla gerek kendi çabalarınızla geliştirmenizdir. Diğer tavsiyem ise CPA sisteminin aklınızın bir köşesinde durmasıdır. Yeri ve zamanı geldiğinde bu sistemi de kullanarak kazançlarınızı katlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 3:

Uygulamalı konulara geçtiğimizde sizlere genel olarak dijital ürünlerin pazarlanması yoluyla satış ortaklığı yapmayı anlatacağım. Ancak ben illaki CPA sistemi ile çalışmak istiyorum diyorsanız; 2-3 ay hiç para kazanmamayı göze alıyorsanız, CPA sistemi ile de başlayabilirsiniz. Bunun hakkında tüyolar yazımın ilerleyen bölümlerinde verilecektir.

Şimdiye Kadar Neler Öğrendik?

Şimdiye kadar öğrendiklerinizi gözden geçirin. Birazdan uygulamalı eğitimlere geçeceğiz, ancak sağlam bir temel olmadan sürekli olarak bocalarsınız. Aşağıda şimdiye kadar öğrendiklerimizi özetledim, eğer bu özete baktığınızda size hala yabancı gelen bir şeyler var ise lütfen o konuyu tekrardan okuyun:

 • İnternetten para kazanmak kavramını, bunun için ne gibi ‘’sistemler (satış ortaklığı- cpa)’’ ve ne gibi ‘’araçlar (Google, web site, facebook, twitter vs.)’’ olduğunu öğrendik.
 • İnternetten para kazanmak için temel bilgi ve kavramları öğrendik.
 • İnternetten en çok kazandıran sistemler olan ‘’Satış Ortaklığı’’ ve ‘’CPA’’ yöntemlerinin ne olduğunu örneklerle derin olarak inceledik.

Yani şuanda kendinize satış ortaklığı ve cpa nedir çok iyi olarak teoride anladım, şimdi yapmam gereken bu sistemlerin gerçekte nasıl uygulandığını öğrenmek (ki öğreneceksiniz) diyebiliyorsanız; Tebrikler!! İlk bölümü başarıyla bitirdiniz demektir!

Unutmayın sağlam bir temel her şeyin başlangıcıdır.

BÖLÜM 2: Uygulamalı Eğitimler: Adım Adım Satış Ortaklığından Para Kazanmak

Bir önceki bölümde hem internetten para kazanma konusunda açıklamalar yaptık hem de güzel bir altyapı oluşturmuş olduk. Bu bölümde artık uygulamalı eğitimlere geçeceğiz, yoğun bir öğrenme ve çalışma dönemi sizleri bekliyor, ancak burası işin en zevkli kısmı! Çünkü her adımda internetten para kazanmaya biraz daha yaklaşacaksınız ve inşallah sonunda da emeklerinizin karşılığını alıp para kazanmaya başlayacaksınız. Yürekten başarılar diliyorum…

Uygulamalı eğitimlere bir ön hazırlık olarak sizler için yazımın başında bir video eklemiştim. Bu video içerisinde bu sektörde dikkat etmeniz gereken noktalar, internetten gerçekten para kazanılıp kazanılmadığı, internet pazarlama ve satış ortaklığı sistemlerinin olumlu-olumsuz gelişimi ve günümüzdeki uygulamaları hakkında bilgiler mevcut. En önemlisi ise videonun içinde saklı. Bu videoyu izlemediyseniz tekrar başa dönün ve mutlaka izleyin. İzlediyseniz tekrar izlemeyi ve iyice püf noktaları kavramanızı tavsiye ederim.

İnternetten Para Kazanma Konusunda dikkat etmeniz gerekenler videosunu tekrar izleyebilirsiniz.(Bu arada kanalıma abone olmanızı ve videoyu beğenmenizi istirham ediyorum)

Eğer videoyu izlediyseniz, internetten gerçekten para kazanıldığını, bunu birçok insanın başarabildiğini görmüş oldunuz. Ayrıca günümüzde internetten hemen kazan, hiçbir şey yapmadan kazan, oturduğun yerden kazan gibi iddiaların gerçek olmadığını, ancak gerçekten çalışır ve emek verirseniz bunun karşılığını internetten gerçekten çok büyük rakamlar kazanarak alabileceğinizi öğrenmiş oldunuz. Bu videodaki tek amacım sizi hem motive etmek, internetten gerçekten para kazanabileceğinizi ve bunu birçok kişinin zaten yaptığını göstermek, aynı zamanda bunun ‘’çocuk oyuncağı’’ gibi görülmemesi gerektiğini, her iş gibi internetten para kazanmak için de çalışma ve emek vermek gerektiğini sizlere göstermektir. Hemen aşağıda sizi motive edeceğini düşündüğüm bir resmi paylaşmadan geçemeyeceğim. 28.11.2020 tarihi itibariyle Admitad Satış Ortaklığı Ağında bir gün önceden yani Cuma günü ençok satış yapan satış ortağının kazandığı parayı görüyorsunuz. 1.543.500 Tl. Yani eski tabirle söylersek 1 Trilyon, 543 bin 500 Türk Lirası. Bu parayı kimin kazandığını bilmiyorum (Kesinlikle ben değilim) ama birilerinin kazandığı ortada. Sizde bunun için buradasınız.

Vermek istediğim mesajı almış olmanızı umut ediyorum. Yoğun bir çalışma dönemi bizleri bekliyor, artık uygulamalı eğitimlere geçebiliriz.

ADIM 1: SATIŞ ORTAKLIĞI NETWORKLERİNİ TANIYALIM;

Kategorilerine Göre Satış Ortaklığı Ağları, Kayıt İşlemleri, Panel Kullanımları

İlk adım olarak satış ortaklığı ağlarını (affiliate network) kategorisel olarak inceleyeceğiz, daha sonra hangi satış ortaklığı ağı veya ağları hoşunuza giderse onlara kayıt olacak ve bir sonraki adım için hazır olacaksınız.

Satış Ortaklığı Networkü ne demek daha önce açıklamıştım, detaylı bilgi için o alana bakabilirsiniz. Ancak yinede kısaca açıklamak gerekirse; Satış ortaklığı sisteminde adı üstünde satış ortağı olabileceğimiz ürünlerin olması gerekiyor. Ürünü olup, bu ürünü satış ortaklığı sistemi ile sattırmak isteyenlerin ise satış ortaklarını bulabileceği bir mekanizma olması lazım. İşte satış ortaklığı ağları Ürün Sahibi (Vendor) ve Satış Ortağı (Affiliate) arasında köprü niteliği taşıyan bir oluşumdur. Buna göre ürün sahipleri ürünlerini bu ağa eklerler, satış ortakları istedikleri ürünlere satış ortağı olur, satış gerçekleştiğinde ise belirlenen komisyon oranındaki tutar hem ürün sahibinin hem de satış ortağının hesabına yansıtılır.

Satış ortaklığı ağının tek faydası köprü görevi görmek değildir. Aynı zamanda ortaya çıkabilecek bir dolandırıcılık veya problem durumlarını daha olmadan engeller. Şöyle düşünün, ürün sahibinin direkt kendisi satış ortağı alıyor olsaydı; Satış ortağı oldunuz, 10 tane ürün sattınız, ürün başı 50 TL kazanıyorsunuz, yani 500 TL alacağınız var. Ürün sahibi bunu ödemiyor, veya kayıplara karıştı, ne yapacaksınız? İşte satış ortaklığı ağında böyle bir durum yaşanması söz konusu değildir. Çünkü parayı direkt olarak ürün sahibi değil satış ortaklığı ağı alır ve belli dönemlerde kim ne kadar hak ettiyse hesabına yatırır.

Ayrıca satış ortaklığı ağındaki hesaplarınız sayesinde, promosyonunu yaptığınız ürün kaç tane satılmış, kaç kişi gitmiş, kaç kişi ödeme sayfasına gitmiş gibi birçok raporlama imkanına da sahip oluyoruz.

Satış ortaklığı ağı, hangi satışın kimden geldiğini nasıl biliyor?

Bir ürüne satış ortağı olduğunuz vakit size bir referans linki, yada affiliate linki denilen bir link verilir. Bu link herkes için ‘’eşsizdir’’. Bu şekilde satış ortaklığı ağı satışın kimden geldiğini algılar ve ona göre komisyon dağılımı otomatik yapılır.

Benim linkimden giden biri ya daha sonra direkt olarak siteye giderse? Veya google’da arayıp bulursa o zaman ben komisyon kazanamayacak mıyım?

Bu satış ortaklarının en çok kafalarına taktıkları sorulardan biridir, o yüzden peşinen cevaplamak istedim. Linklerinizde ‘’Çerez’’ adı verilen bir uygulama vardır. (otomatik olarak bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklenir) Yani bir kişi size ait linke tıkladığında bu çerez kişinin bilgisayarına atılır. 1 ay, 3 ay, 1 sene,2 sene vs. kişinin bilgisayarında kalır. Böylece o kişi o an çıkıp daha sonra direkt olarak satış sitesine gitse de, google’dan arayıp tekrar bulsa da komisyonu siz kazanırsınız. Yani bugün promosyonunu yaptığınız bir ürün size 1 sene sonra bile para kazandırma potansiyeline sahiptir. Ancak çerez süreleri ürün sahibinin veya ortaklık ağının koyduğu kurallara göre değişiklik gösterebilir.

Peki Satış Ortaklığı Ağlarının Bu İşten Karı Ne?

Çok basit, onlar da her satıştan belirli oranlarda komisyon alır. Hem de hem sizden hem de ürün sahibinden.

Peki Vergi İşi Nasıl Oluyor? Bu yaptığımız İş Yasal mı?

Tabiki yasal. İlk olarak ürün satışında KDV uygulaması vardır. Yani bir ürün fiyat+ kdv şeklinde satılır ve bu miktar direkt olarak devlete satış ortaklığı ağı tarafından ödenir. Diğeri ise gelir vergisidir (Stopaj). Eğer fatura kesemiyorsanız toplam kazancınızın % 10′ u gelir vergisi olarak yine satış ortaklığı ağı tarafından devlete ödenir size de makbuzu gönderilir. Yani yalan, yanlış hiçbir şey yoktur!

Satış Ortaklığı Ağları hakkında bu kadar genel bilgi yeter. Daha fazla sorunuz varsa ilgili satış ortaklığı ağına sorabilirsiniz bunu. Bizim ise odaklanmamız gereken çok daha önemli şeyler var.

KATEGORİSEL OLARAK SATIŞ ORTAKLIĞI AĞLARI

Bazıları çıkar size hayatınızda tek kuruş dahi kazanamayacağınız satış ortaklığı ağlarını marifetmiş gibi liste şeklinde sunar! Bense sadece bilmeniz gerekenleri ve gerçekten para kazanabileceğiniz ağları anlatacağım size ve bunların büyük çoğunluğu Türkçe olacak.

Dijital Ürünlerin Bulunduğu Satış Ortaklığı Ağları (Ve Kayıt İşlemleri)

Bu bölümde dijital ürünlerin bulunduğu satış ortaklığı ağlarını inceleyeceğiz ve videolu anlatımlarla bu ağlara nasıl kayıt olabileceğimizi öğreneceğiz. Aklınıza gelebilecek bazı sorular ve cevapları:

 1. Dijital Ürünlerin Bulunduğu Satış Ortaklığı Ağları Demişsiniz, Dijital Ürün Nedir ki?

Dijital ürün; Genelde e-kitap formatında, Eğitim setleri, bazı servisler (üyelik, eğitim portalı gibi), videolu eğitim setleri gibi ürünlere verilen genel isimdir.

Önemi: Bir mal niteliğinde olmadıkları için (yani yazarın sadece kopyalarını sattığı, bir ‘’geliş ücreti’’ olmadığı için komisyon oranları yüksektir. (% 40-75 arası). Satıcı kendiside satış ortaklığı yaparak komisyon kazanabilir. Tüm para vergilerden sonra kendisine kalır.

 • Neden Bu Ağlara Kayıt Olmalıyız?

Satış ortaklığı gibi bir işlemden bahsediyoruz. Bir ürüne satış ortaklığı yapabilmemiz için ortada bir ‘’Ürün’’ olması gerekir. İşte satış ortaklığı ağları bu ürünleri bize sunan ve kazançlarımızı bize gösteren, ödeyen web site formatında ağlardır. Yani bu işe başlamak için satış ortaklığı ağlarından önce bir hesap açmamız gerekir ki bu işlere başlayabilelim.

Not: Aşağıdaki eğitimlerde satış ortaklığı ağları hakkında bilgi verilmekte, video eğitimler ile de nasıl kayıt olunacağı anlatılmıştır. Hepsine kayıt olmanız gerekmez, özelliklerine göre istediğinize veya hepsine kayıt olabilirsiniz.

2. Fiziksel Ürünlerin Bulunduğu Satış Ortaklığı

Fiziksel ürün adı üstünde maddi varlığı olan ürünlerdir. Televizyon, bilgisayar, kozmetik ürünleri vb. ürünler fiziksel ürünlerdir. Satış ortaklığı ağlarında hem fiziksel hem dijital ürünler bulabileceğiniz gibi sadece dijital veya sadece fiziksel ürünlerin satıldığı satış ortaklığı ağları mevcuttur. Örneğin Clickbank isimli satış ortaklığı ağında sadece dijital ürünler bulunur. Konuya fazla dağıtmadan satış ortaklığı ağlarını tanıyalım.

Satış Ortaklığı Ağları:

Bir zamanlar XTicaret.com vardı. Özellikle Türkiye dijital ürün pazarında söz sahibi olan bir satış ortaklığı ağı haline gelmişti. Ancak vizyonsuz, misyonsuz, yatırım bilincinden yoksun, halktan kazandığı parayı sadece cukkalamakla meşgul, topluma geri dönüşüm sağlama ruhu hiç olmayan yöneticileri yüzünden battı gitti. Bu bahse hiç girmeyeceğim.

ClickMerkez.Com: Clickmerkez ilk olarak dijital ürünlerle faaliyete başlayan bir satış ortaklığı ağıdır. Birçok satış ortaklığı ağına alternatif olmuştur ancak bir türlü istenen başarıyı sağlayamamıştır. Şu anda Clicksepet.com isimli satış sitesine link vererek fiziki ürün satışı yapılabilmektedir. Sağlık, Kozmetik, Sporcu Gıdaları, Teknoloji ve Elektronik, Anket ve Diğer olmak üzere toplam altı kategoride bulunan fiziki ürünlere satış ortağı olabilirsiniz. Çok fazla ürün olmamakla birlikte reklam alanlarınızda kullanabileceğiniz birkaç ürün mevcut.

En önemli yenilik ise doğrudan panel içerisinden facebook, twittter ve wathsapp gruplarında paylaşım yapılabiliyor olması. Ayrıca clicksepet, instagram ve blog siteniz içinde affiliate linki mevcut. Fiziki ürün satışıyla başlamak isteyenlere Clickmerkez Satış Ortaklığı Ağını tavsiye ediyorum. Buraya tıklayarak hemen hesap oluşturun. Hesap oluşturmak kolaydır. Yönlendirmeleri takip edin ve panelinize giriş yaparak incelemeye başlayın.

Odaklipazar.com: Ücretsiz olarak kayıt olabileceğiniz dijital ürün satışı yapılan bir affiliate ağıdır. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.

Not: Kayıt ve link alma işlemleri oldukça basittir. O yüzden anlatım yapma ihtiyacı duymadım. Panel kullanımı ve sistem tanıtım videoları panel içerisinde mevcut. Bunları izleyerek paneli kullanmayı kısa sürede öğrenebilirsiniz. Yine de sıkıntı yaşarsanız iletişim adreslerinden destek alabilirsiniz. En çok satan beş ürün sayfası ile satış dönüşüm oranları en yüksek dijital ürünlere satış ortağı olabilirsiniz.

Odaklıpazar’ a üye olmak ücretsizdir, Üye olmak için tıklayınız:

Not: Satış ortaklığı ağları affiliate ödemelerini genelde ayda 2 kez 15 günlük periyodlarla yapmaktadır. Ancak bu süreler değişiklik gösterebilir. Banka bilgilerinizi profilinizden doldurabilirsiniz.

Clickbank.Com: Dünyaca ünlü satış ortaklığı ağıdır. İçinde farklı kategorilerden binlerce ürün bulunmaktadır. O kadar ünlüdür ki artık satış ortaklığı (dijital ürünler için ) nerdeyse clickbank ile özdeşleşmiş durumdadır.

DİKKAT:Clickbank aktif olarak faaliyet göstermeyen satış ortaklarının hesaplarını süresiz ve geri dönüşü olmaksızın kapatıyor. Hesap açtıktan sonra mutlaka düzenli aralıklarla giriş yapmalısınız. Yoksa benim gibi Clickbank olmadan yolunuza devam edersiniz.

Çok sağlam bir network olmasıyla birlikte, Clickbanktan para kazanmak için çok iyi derecede İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce ve İspanyolca dillerinden birini biliyor olmanız gerekir.

‘’İngilizce bilmeden para kazan’’ vs. gibi saçmalıklar hep clickbank’e uyarlanmıştır ancak bu en azından bulunduğumuz dönemde mümkün değildir. Eskiden bazı kişiler adwords reklamlarıyla kör topal biraz kazanç sağlamıştır ancak günümüzde adwords satış ortaklarını kapı dışarı ettiği için clickbank’ten yukarıda saydığım dillerden en az birini bilmiyorsanız para kazanmanız çok ama çok zordur. Yinede böyle bir satış ortaklığı ağını bir para kazanma kitabında anlatmamak olmaz.

Dil zorunluluğunun yanında clickbank ürünlerini satmak için inanılmaz bir rekabet vardır ki buda normaldir. Düşünün biz Türkiye’deyiz ve clickbank ürünlerini satmaya çalışıyoruz, koca bir kıta İngilizce konuşuyor, İngiltere, kanada, Avustralya hatta Hindistan cabası! Yani böyle bir ortamda dil bilmeden para kazanacaksınız diyenlere şaşırmamak cidden elde değil.

Mevcut Türkçe sistemler ile clickbank’ ihtiyacınız da yok açıkçası, o yüzden çok büyük bir kayıp değil sizin için.

Not: Clickbank ile hem çek ile hem de banka hesabınıza para çekebiliyorsunuz, banka hesabınıza para çekebilmeniz için en az 2 kez çek ile ödeme almış olmanız gerekir. Bu eğitim setinde clickbank’e çok yoğunlaşmayacağımız için, ödeme bilgileri hakkında Google’da aramalar yapabilirsiniz. Örneğin Clickbank çekleri nerede bozdurulur? Gibi. Böylece değişik kişilerin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Ben çek hakkımı çoktan doldurduğum için banka hesabıma çekiyorum kazançlarımızı, banka hesabınıza para çekebilmek için 2 kez çek aldıktan sonra clickbank’e banka hesabınıza para çekmek istediğinize dair bir mail atacaksınız, İngilizcesi olmayanlara zaten clickbank’i tavsiye etmediğim için clickbank ile iş yapacaksanız, İngilizceniz vardır demektir bu, bunu da zaten ufak araştırmalar ve clickbank’e ulaşarak yapabilirsiniz.

Alternatif Satış Ortaklığı Programları

Şimdiye kadar aldığım geri dönüşümlerde alternatif satış ortaklığı programları istenildiğini gördüm. O yüzde sizlere yardımcı olmak adına ‘’Kazanç olanakları yüksek ancak bir o kadar da rekabetli ve zor ‘’ olan alanları da sizlerle paylaşmak istedim. Bunları şimdiye kadar paylaşmamış olma sebebim ise üstte bahsettiğim gibi kazanç olanakları yüksek olmasına rağmen son derece rekabetli olmalarıdır. Ve sizler yeni başladığınız için, sizi direkt olarak bu rekabetin kucağına atmak istemedim. Ancak birçok kez bu istek yinelenince ve hatta kendi imkanlarıyla buralara ulaşanların ‘hocam bize neden öğretmediniz?’’ serzenişleri yüzünden zamanı geldiğini düşünüyorum. Ancak yine de bu alanlara biraz tecrübe kazandıktan sonra girmenizi ısrarla tavsiye ediyorum. Unutmayın ben bu işlere sıfırdan başladım ve sıfırdan başlamanın zorluklarını bildiğim için sizi olabildiğince kolay şeylere yönlendirmeye çalışıyorum. Yeterince bilgi sahibi olduktan sonra önünüz zaten açık olacaktır.

 1. FOREX Satış Ortaklığı Programları: Malumunuz üzere forex artık ülkemizde legaldir ve herhangi bir sorun olmadan satış ortaklıkları da yapılmaktadır. Forex; para birimleri arasındaki iniş ve çıkışları önceden tahmin ederek paranızın 100 katına kadar işlem yapabildiğiniz bir alandır. Bu konuda bilginiz varsa veya geniş bir araştırma sürecinden sonra makale yazabilecek bilgiye ulaşabilirsiniz kazançlar oldukça iyidir.

Program: GcmPartner Proğram : Gcmforex’in satış ortaklığı programıdır. Dahil olduktan sonra her türlü desteği alabilirsiniz. Ülkemizde birçok forex şirketi vardır; satış ortaklığı programlarına google’da ‘’forex satış ortaklığı’’ gibi aramalarla ulaşabilirsiniz.

Nasıl yaparım: 1. Forex üzerine bir blog açarak (ki bu çok fazla emek ve bilgi araştırması demek) forex şirketi arayan insanları bu tarz sitelere gerek master kazanç tekniğini kullanarak gerekse banner vb. araçlarla yönlendirebilirsiniz.

 • Forex de internet üzerinden para kazanmak için bir yöntem diyebiliriz (çok riskli bir yöntem- yeterince bilginiz olmadan asla ve asla girmemeniz gereken bir alan!) o yüzden internetten para kazanmak üzerine bir site oluşturup forex’e yönlendirme yapabilirsiniz, yine burada öğrendiğiniz taktikleri ve banner vb. araçları kullanarak. Genelde kişilerce bu yöntem benimsenmektedir, birçok örneğini internette görebilirsiniz.

Not: Şuan hiçbir şey yapmayın. Yukarıda yazdığım maddeler eğitiminiz tamamlanınca işe yarayacaktır, şuan değil. Ayrıca lütfen forex gibi alanlara girmek istiyorsanız bunu ikinci projeniz olarak yapın, ilk olarak burdan giderseniz hüsran yaşayabilirsiniz.

 • İkili Opsiyon Siteleri: Forex’e benzer bir sistemdir, detaylı bilgiyi web’de bulabilirsiniz. Ülkemizde İLLEGALDİR, YANİ YASAL DEĞİLDİR. Hatta BDK şuan bu siteleri engellemektedir. Oldukça riskli sistemlerdir. Ben ilk çıktığı zamanlarda ne olduğunu anlayana kadar 300 dolarımı kaptırdım. Ama satış ortaklığı yönünden kazanç olanakları yüksektir. Ben yukarıdaki iki durumdan dolayı sizlere link veremiyorum, ancak illaki girmek isterseniz google’da ikili opsiyon şirketleri diye aratıp alt kısımlarda ‘’Affiliate’’ veya ‘’Satış Ortaklığı’’ ‘Partner Program’ gibi linklere giderek bulabilirsiniz. Not: TR harici bir ülkeye yönelik bu işleri yapabilirseniz çok kazançlı programlar bulunmaktadır (üye başı 100$ gibi)
 • Yeşil Kart Siteleri: Yeşil kart Amerika’ya yerleşmek isteyenler için bir pasaport türüdür. Bu pasaport türünü çıkartmak ise oldukça meşakkatlidir. Bu yüzden her yerde olduğu gibi sizin yerinize bütün işleri yapan aracı şirketler bulunmakta ve haliyle bu şirketleri ilgili kişilerden yüksek meblağlarda ücret istemektedir. İşlemler oldukça bunaltıcı ve karışık olduğu için birçok kişi de bu parayı öder. Siz de bu şirketlerin satış ortaklığı programlarından faydalanarak gelir elde edebilirsiniz. Buraya tıklayarak grenncard724.com satış ortaklığına başvurabilirsiniz.
Green Card çekilişine katılarak siz de ABD de yaşama ve çalışma imkanına kavuşabilirsiniz!

Yine her zaman google’da ‘’ yeşil kart satış ortaklığı programları’’ gibi aramalar yaparak daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Önemli Not: Şimdilik bu kadar sevgili arkadaşlar, gelecek tepki ve başarı durumlarına göre ileride bu listeyi güncelleyebilirim. Sizlere tavsiyem ise ürün sıkıntısı çekmeyin, google’da satış ortaklığı programları gibi aramalar yaparak çok çeşitli alanlarda bu fırsatı sunan sitelere ulaşabilirsiniz, eğer ki bunlar size yeterli gelmediyse.

ADIM 1.2 CPA NETWORKLERİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Bu adımda CPA networklerinin neler olduğu ve nasıl kayıt olacağımızdan bahsedeceğim. CPA networkleri satış ortaklığı ağlarından farklı olarak bu işi zaten bilen, bir web sitesi olan profesyonel kişilerin katılımını hedefler. Buradaki en büyük handikap bir web sitesi olma zorunluluğudur. Bunu aşmanın yolları vardır, ilerki eğitimlerde bunları göreceğiz, ancak kısaca bahsetmek gerekirse;

CPA ağlarına kayıt olabilmek ve CPA yöntemini kullanabilmek için 2 adet Özel Taktik:

 1. CPA işine hiç girmeden önce satış ortaklığı sistemi ile bu işe başlayarak, bir web sitesi sahibi olduğunuzda ki satış ortaklığı eğitimini bitirdiğinizde bu olacak ve bu siteniz ziyaretçi çeken, başarılı bir web siteye dönüştüğünde, daha çok kazanmak için CPA işine girebilirsiniz, böylece kayıt esnasında karşılaşacağınız web sitesi zorunluluğunu aşmış olursunuz.
 • Size bu adımdan sonra ürün seçimini öğreteceğim, orada bir de CPA ürün seçiminden bahsedeceğim. Orada size etkili bir taktik verdim; Öyle ki hiç kayıt olmadan direkt CPA ürünlerine yönelik bir web site kurarak, siteniz başarıya ulaştığında CPA networklerine kayıt yaptırıp bu handikapı aşabilirsiniz, böylece ilk işini cpa üzerinden yapmak isteyenler, yapabileceklerdir.

Bu uyarılardan Sonra CPA Networklerini Tanıyalım:

Buarada CPA sistemi hakkında temel bilgiler bölümünde oldukça fazla eğitim vermiştim, burada da küçük bir özet geçeceğim ancak tam olarak anlamadıysanız ilk bölüm olan ‘’Temel Bilgiler’’ eğitimlerine geri dönmenizi tavsiye ederim.

CPA yöntemi, satış ortaklığına hem benzer hem farklıdır. Örneğin her ikisinde de satış gerçekleştiğinde komisyon kazanabilirsiniz. Ancak satış ortaklığından farklı olarak CPA yönteminde satış gerçekleşmeden de, gönderdiğiniz kişilerin bir formu doldurması veya üye olması neticesinde de para kazanmak mümkün. Yukarıda bu konuda Trendyol örneğini vermiştim. Mobil uygulama indirildiği anda 6.6 tl kazanmanın mümkün olduğundan bahsetmiştim.

Bazı Terimler:

(L) Lead: Tam bir açıklaması yoktur, ancak ilgili bir form doldurarak gönderdiğiniz kişinin üye olması olarak tanımlanabilir. Bu sayede o kişi herhangi bir ürünü alsa da almasa da siz belirli bir oranda para kazanırsınız. Örn: Trendyol örneğinde olduğu gibi, kişi mail adresini girdiğinde siz ‘’Lead’’ gerçekleştirmiş olursunuz.

(S) Sale: Satış anlamındadır. Bazı CPA reklam verenleri sadece satış gerçekleştiğinde komisyon veriyor olabilir, ve/veya hem Lead olduğunda hem de satış olduğunda artı bir komisyon veriyor olabilir. Örnek: Yine trendyol’u ele alacak olursak, sadece Lead olursa 6.6 TL, hem Lead hem Sale (Satış) gerçekleşirse artı TL civarında bir komisyon daha kazanıyorduk.

(%) Yüzde: Bazı CPA reklam verenleri sadece yapılan satıştan yüzde veriyor olabilir. Bu genelde alışveriş sitelerinde karşılaştığımız bir durumdur ancak genel bir yargı değildir. Bu durumlarda genelde Alışveriş Sepeti üzerinden bir oran verilir. Örneğin Yüzdemiz % 5 olsun, kişi bir siteye gitti ve toplamda 300 TL lik bir alışveriş yaptı, bu durumda 15 TL komisyon kazandınız demektir. Yüzde hem avantajlı hem de dezavantajlı olabilmekte zaman zaman. Örneğin bir kişiyi gönderdiniz ve üye olduğu için 2 TL kazandınız diyelim (Lead), kişi herhangi bir alışveriş yapmasa da siz Lead yaptığınız için komisyonu kazanırsınız, ama diyelim ki yine Lead üzerinden değil de % üzerinden % 5 olsaydı ve bu kişi 2000 TL lik bir Notebook satın almış olsaydı; Bu durumda 100 TL kazanmış olacaktınız.

KAYIT OLABİLECEĞİNİZ CPA NETWORKLERİ:

Admitad Türkiye: Yazımın içerisinde birçok noktada bahsettiğim Admitad şu anda dünya üzerinde müthiş bir pazar payına ulaşmış durumda. 2019 yılı satış ortakları cirosu 5 Milyar Doları geçmiş durumda. Halen 1871 aktif satış ortaklığı proğramını ve reklamvereni bünyesinde barındırıyor. Global bir firma haline geldi. Admitad Türkiye satış ortaklığı ağları içinde vazgeçilemeyecek ve mutlaka üye olmanız gereken bir network. Buraya tıklayarak kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt tamamen ücretsizdir. Panel içerisinde üye olduğunuz satış ortaklığı proğramlarının banner reklamları hazır olarak bulunmakta. Affiliate linkinizi de alarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Admitad Affiliate Ağına Ücretsiz Üye Olmak İçin Buraya Tıklayın

İngilizce’den dilimize “affilate marketing” olarak tercüme edilen “satış ortaklığı” için network(Ağ) oluşturan Admitad, global bir firma ve 350 kişilik bir ekiple çalışmalarını sürdürüyor. ABD, İngiltere, Almanya, Brezilya, Rusya, İspanya, İtalya, Fransa gibi toplam 16 ülkede faaliyet gösteren Admitad’ın Türkiye ayağında ise 15 kişiden oluşan bir ekip bulunuyor.

Türkiye dışında, Moskova, Kiev, Minsk, Dubai, Şanghay, Lucerne, Gurugram kentlerinde de ofisleri olan Almanya merkezli Admitad’ın yaptığı “satış ortaklığı” faaliyetinden bahsetmeden geçemeyeceğim.

Admitad sayesinde markalar (Trendyol, Aliexpres, Alibaba.com, Mango, Norton, Adidas, Kaspersky+1861 bunlardan bazılarıdır) affiliate ağı sayesinde binlerce ve daha fazla yayıncıya anında ulaşma şansına sahip. Aynı şekilde bir yayıncı aynı satış ortaklığı ağı vasıtasıyla 1500 den fazla markanın kampanyalarını ve ürünlerini yayınlayarak ya da pazarlayarak gelir elde edebiliyor. Markalar veya reklamverenlerin kendi satış ortaklığı ağlarını yönetmeleri elbette bazı zorlukları beraberinde getiriyor. Bunun için ayrı bir efor, zaman, insan gücü ve kaynak gerekiyor. Bu noktada Admitad “Affiliate Marketing” ile ilgili tüm operasyonu üstleniyor. Admitad ağını diğer ağlardan ayıran en önemli yeteneklerden birisi de hem reklamverenin marka değerinin artması hem de yayıncıların web sitelerinin geliştirilmesi üzerine çalışıyor olması. Bu sayede markaların eski müşterilerinin dönmesinin yanısıra yeni kullanıcıların da gelmesi sağlanıyor.

Admitad yayıncıların kullanması muhtemel tüm trafik türleri ile çalışıyor ve bu yönüyle yayıncıyı her an değerlendirmeye hazır oluyor. Tercih edilen satış ve ödeme şekli ise yukarda da bahsettiğim CPA (cost per action) modeli. Ülkemizde daha çok satış başına ödeme olarak biliniyor. Bir veya birden fazla websitesi olan ve bu websitesine sağladığı trafikten para kazanmak isteyen yayıncı Admitada başvurarak kendi seçeceği markalara trafik yönlendirmesi yaparak kazanç sağlamaya başlıyor.

Son dönemlerde ülkemizde fenomenlere olan talep arttığı için Admitad da bu akışa ayak uydurarak Youtube kanalı olan yayıncılar için EpicStars isimli departman oluşturdu. Ayrıca Admitad Türkiye ekibi, Türkiye markaları ile çalışıp trafiği sadece Türkiye’den değil Avrupa, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerden de sağlıyor. Admitad Türkiye, e-ticaret, turizm, internet bankacılığı, online oyun, mobil uygulamalar, eğlence ve fırsat sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

GelirOrtaklari.Com : Gelir ortakları cpa networkleri içerisinde en bilinen networktür. Kısa sürede oldukça büyük ölçekte bir başarı yakalamıştır. Trendyol’dan Hepsiburada’ya kadar birçok büyük firma satış ortaklarıyla ilişkilerini bu CPA ağı üzerinden yürütmektedir.

İçinde alışverişten Online Oyunlar’a kadar birçok alan ve ortaklık yapabileceğimiz web siteleri bulunmaktadır. Fikir vermesi açısından panel içinden bir resim paylaştım aşağıda:

Gelirortaklari.com’ a üye olmak ücretsizdir, ancak bir CPA ağı olduğu için yukarıda size anlattığım durumlar geçerlidir. Eğer bunları sağlayabildiyseniz:

Gelir Ortaklarına Kayıt Olmak İçin Buraya Tıklayın

Not: CPA networkleri eğitimi bittiğinde size toptan olmak üzere bu ağlara nasıl kayıt olacağınızı anlatan bir video yayınlalayacağım. O yüzden şimdilik tıklamadan okumaya devam edin, ve kayıt olacağınız zaman geri dönün.

Reklamaction: Bu satış ortaklığı ağında 4 farklı yöntemle para kazanmanız mümkün. Web sitesine giderek kayıt yapabilirsiniz. Kayıt işlemi biraz sinir bozucu ancak çabalayın. Link başlıkta mevcut.

trnetaffiliation.com: Moda, Teknoloji, Ev, Bahçe, Güzellik, Sağlık, Spor, Hobi, Finans kategorilerinde 1700 den fazla satış ortaklığı proğramı mevcut. Kayıt için başlıktaki linke tıklayabilirsiniz. Bunda da kayıt işi biraz zor oluyor. E-mail adresinize gelen onay mailine tıklamayı unutmayın.

Video Eğitim: CPA Networklerine Kayıt Adlı videoyu izleyerek bu tarz cpa ağlarına nasıl kayıt yaptıracağınızı öğrenebilirsiniz. Videoda halihazırda aktif olmayan satış ortaklığı ağlarıda anlatılmıştır. Önemli olan işin mantığını anlamanızdır. Genel olarak sistem aynıdır. Şuan için kayıt yaptırmayı düşünmüyorsanız, bu eğitimi geçebilirsiniz.

ADIM 2: ÜRÜN SEÇİMİ

Satış ortaklığı gibi bir sistemden bahsediyoruz, bir ürüne satış ortağı olabilmek için öncelikle tabi ortada bir ürünün olması gerekiyor. Ürün sorun değil çok sayıda farklı alanlarda mevcut ancak ‘’iyi satan ürün’’, hangi ürün daha iyi satar? Gibi aklınıza sorular mutlaka gelecektir. Özetleyecek olursak tüm bu soruların cevabı karşımıza ‘’Ürün seçme kriterlerini’’ getirir. Bu bölümde kısa bir yazılı anlatım ve uzun bir videolu izleyeceksiniz. Videolu anlatımda her türlü detay verilmiştir. Ancak öncesinde kısa bazı bilgiler vermek gerekirse:

Ürün Seçme Kriterleri:

Uyarılar ve Ödev Sistemi:

 1. Ürün seçimini tamamlamadan önce CPA Ürün Seçimi Videosunu da İzleyin.
  1. Satış Ortaklığı Yapacağınız Ürünleri Not Alın.
  1. Hangi Ürünü Satmalıyım Sorusu…

Önemli Not: Videoda ve anlatımlarda doğru ürünü seçebilmek için birçok teknik ayrıntıları ile birlikte anlatılıyor. Videoları sonuna kadar izleyin. Öğrendiğiniz kriterleri uyguladığınızda seçmiş olduğunuz ürünün satılmaması gibi birşey söz konusu değildir.

Ürün Seçme Kriterleri

 1. Fiyat/Komisyon
 2. Satış Grafikleri
 3. Ürünün Satış Sayfasının İncelenmesi
  1. Göze Hoş Gelmeli
  1. Çok karışık olmamalı
  1. İmla ve yazım kurallarına dikkat edilmiş olmalı.
  1. Profesyonel Görünmeli
 4. Ürünün Satış Alanı (Dar-Geniş)
 5. Ürün hakkında yapılan yorumlar
 6. Video-Satış Sayfası İlişkili Ödeviniz

Bu kriterlere göre değerlendirdiğiniz (kendinizin de bazı kriterleri olabilir, bunları da ekleyebilirsiniz sorun değil) ürünleri kategorisel bazda not alın, bir sonraki aşamada çok işinize yarayacak.

Sağlık-Kalpkrizi belirtileri- www.kalpkrizibelirtileri.com gibi

Şimdi sıra videolarda. Sizin için konu ile alakalı 2 ADET video ekledim. Biri normal satış ortakları ağlarından nasıl ürün seçilir, 2.si ise CPA networklerinden ürün seçimi ile alakalıdır. Her ikisini de izlemenizi tavsiye ederim. İlgili videoları izleyerek hem yukarıdaki açıklamaların ne anlama geldiklerini daha iyi kavrayabilir hem de ‘’uygulamalı olarak’’ ürün seçiminin nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

Videolu Eğitim: Ürün Seçiminin Anlatıldığı Her İki Videoyu İzleyerek ve Uygulayarak bu bölümü bitirebilirsiniz.ADIM 3 : KELİME ANALİZİ

Kelime analizi internetten para kazanmada çok önemli role sahip bir bölümdür. Eğer doğru bir kelime analizi ile doğru kelimeleri bulabilirseniz işiniz büyük ölçüde kolaylaşacaktır.

Kelime Analizi Nedir?

Bir önceki adım da satış ortaklığı yapacağımız ürünleri belirlemiş hatta bunları not almanızı istemiştim. Kelime analizinde bu ürünlerin satış ortaklığını yapmak için, alanlarına göre bir kelime araştırması yapacağız. Örneğin odaklıpazar ağındaki ‘’Erken Boşalmak Tercihtir’’ isimli online e-kitap’ ın satış ortaklığını yapacağız diyelim, bu durumda Erken Boşalma (Anti-Parantez belirteyim bu konu ciddi bir sağlık problemidir ve kesinlikle tedavisi gerekir. Psikolojik durum ile bağlantılı olabileceği için bu konuda pekçok kitap vs. yazılmaktadır) ile ilgili olarak bir kelime bulacağız. Burada 2 tane amacımız vardır;

 1. Seçtiğiniz ürün için, bu ürün ile alakalı boşta uygun kelimeler var mı? Örneğin; Çok iyi bir ürün bulmuşsunuzdur ancak o alanla ilgili çok az arama olabilir, uygun kelimelerin hepsi alınmış olabilir veya o alanda çok fazla rekabet olabilir. Yani ilk amacımız bir nevi ‘’karar verme’’ aşaması.
 • Seçtiğimiz ürünün alanı ile ilgili uygun ‘’uzun kuyruklu kelimeleri’’ bularak bu kelimeyi hem domain adımızda (veya blog adımızda) hem de ilerki aşamalarda tekrar tekrar kullanacağız.

Kelime Analizini Nasıl Yapacağız?

Bunun için oldukça uzun ve yararlı bir video bulunmaktadır, birazdan gerekli yönlendirmeyi yapacağım. Ancak video içerisinde anlatılanları rahatlıkla uygulamanız ve sizi not etmek derdinden kurtarmak için kelime analizi kriterlerini aşağıda veriyorum, göz gezdirip videoyu izleyin, hepsi tek tek açıklanacaktır.

Not: Kelime Analizi yapabilmek için Google tarafından sunulan ‘’Anahtar Kelime Aracı’’ nı kullanıyor olacağız, uygulamalı eğitime hazırlık açısından, anahtar kelime aracına gitmek için aşağıdaki linki tıklayın, linkte bir sorun yaşarsanız Google’a ‘’Anahtar kelime aracı’’ yazarak ilk çıkan siteye girebilirsiniz.

Kelime Analizi Kriterleri: (Not okuyup geçiniz, aşağıdaki ifadelerin detaylı anlatımları videoda anlatılacaktır.)

Kelime Analizi Nedir?

–      Satış ortaklığı yapacağımız ürünler ile alakalı kelimeleri bulmak ve iler ki adımlarda kullanmak.

Master Kazanç’a Özel Kelime Analizinde Amaç Nedir?

 • İlgili alanda uzun kuyruklu bir kelime bulmak Kelimenin Özelliği;

Para, para kazanmak, internetten para kazanmak Kilo, kilo verme, kilo nasıl verilir

 • Uzun kuyruklu olması. 2+ kelime en fazla 4 kelime
  • Aylık aramasının en az 1000 en fazla 30.000 olması.
  • Rekabetin düşük olması Neden Uzun Kuyruklu?
 • Daha Kolay Domain Adı Bulabilmek
 • Odaklı Kelimeler

Site, site kurma, web sitesi kurma Kendi siteni kurma

Bebek, bebek giysileri Bebek giysileri magazalari

Kelime Aramaya Başlıyoruz… Kelime türetme TÜYOLARI:

 • Kısa kelimeler: örn: kilo verme, zayıflama
 • Ma, Me eklerini kullanma: örn: kilo verME
 • Master Eklerini kullanma: örn: Kilo vermek
 • ‘’Nasıl’’ sorusunu kelimeye katma: Örn: Kilo nasıl verilir Kelimeler: kilo verme, zayıflama, kilo vermek, nasıl kilo verilir

****Size Özel Süper Domain Tüyoları:****

 1. Gen.tr domainler
 • Bir kez ‘’-‘’ (tire) kullanımı.

Video Eğitim: Anahtar Kelime İçin Ön Hazırlık aşamasının anlatıldığı video ile Kelime Analizi Adlı Videoları izleyerek uygulamalı şekilde nasıl kelime analizi yapacağınızı öğreneceksiniz. Her iki videoyu izleyin.


*Video’da adı Geçen Adwords Hesabına Gitmek İçin Buraya Tıklayın*

Bu bölümün ödevi:

 • Bulunan Kelimenin Domain Olarak Sorgulanması ve uygun olanların not alınması.
  • Aylık Arama hacimlerinin not alınması
  • Alakalı Kelimelerin (LSI keywords) kaydedilip daha sonra içerik amaçlı kullanılması Örnek Çalışma:

Domain olarak alacağım kelime ve uzantısı: 10kilovermek.com Aylık Aranma Hacmi: 2400

LSI Keywords (Alakalı ve Uzun Kuyruklu Kelimeler):

Kilo verme yöntemleri

Hızlı kilo verdiren diyetler

kilo nasıl verilir

yiyerek kilo verme yöntemleri vs. vs. vs.

ADIM 4: BLOG-SİTE (WEB SİTESİ) VEYA BLOG (BLOGSPOT) KURULUMU

Önceki adımda kelime analizini gerçekleştirdik ve Satış ortaklığından mı yoksa CPA üzerinden mi gideceğimize karar verdik. Şimdi sıra geldi bulduğumuz bu kelimeyi domain adı veya blog adı olarak kullanmaya. Ancak burada 2 farklı anlatım olacak, ve sizden bir duruma göre bunlardan bir tanesini seçmenizi isteyeceğim.

Peki Neden? Tek bir nedeni var oda işin ufak ta olsa maddi boyutu, yoksa gitmemiz gereken sistem gayet nettir. Detaylara inecek olursak;

Bulmuş olduğumuz kelime üzerine bir blog-site dediğimiz, aslında özünde web sitesi olan ancak web sitesinin modern hali olarak tanımlayabileceğimiz WORDPRESS (Hostlu Blog diye de geçer) ve Blog için ise Blogspot anlatımını yapacağız. Burada iki anlatımın olmasının sebebi WordPress’i kullanmak için hosting, domain adı gibi konularda ücretler ödememiz gerekmesi. Blogspot’un ise ücretsiz olması.

ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT:

Benim % 100 olarak kullanmanızı kesin, açık ve net olarak tavsiye ettiğim sistem, daha doğrusu ikisi arasında tercih yapmanızı istediğim sistem WordPress’i kullanmanızdır. Dünyada internetten para kazanmaya çalışan, bu işi profesyonel şekilde yapan, ya da profesyonel şekilde yapmaya çalışan herkes istisnasız olarak WordPress kullanır. Hatta internetten para kazanma işiyle uğraşanlar arasında (yabancı forumlarda) WordPress’ ten ‘’Tanrının bizlere bir hediyesi mi?’’ diye bahsedilir.

Hakkındaki tüm övgüleri fazlasıyla karşılayan, sunmuş olduğu mükemmel özellikler, kolay kullanımı, seo dostu olması ve Google tarafından çok sevilmesinden dolayı WordPress dünyanın bir numaralı web site kurma sistemidir ve internetten para kazanmak isteyenlerin mutlak olarak kullanması gereken 1 numaralı sistemdir.

Öyle ki, WordPress tabanlı web sitesi kurmayı öğreten ‘’Web sitesi kurma rehberi’’ nin 3 yılda binlerce kopyası satılmış ve büyük beğeni toplamıştır. Bu beğenide kesinlikle wordpress’in harika bir sistem olmasından dolayıdır.

Blogspot ise, Google tarafından sunulan bir blog hizmetidir. Aslında amaç kişisel bloglardır ancak bu tarz işlerde de kullanılabilmektedir. Burda domain adı değil bir blog adı vardır ve bu adın sonu blogspot.com ile biter. Örneğin: bloguzununadi.blogspot.com gibi.

WordPress, Blogspot’a göre en az 10 gömlek üstün bir sistemdir. Bu durum dünyanın her yerinde aynıdır, sadece Türkiye’de değil.

Şimdi özellikle bu konularda hiç tecrübesi bulunmayan arkadaşların aklına şu soru geldi;

-Yahu madem wordpress bu kadar iyi bir sistem ve blogspottan 10 gömlek üstün diyorsunuz, neden Blogspot’u da anlatma ihtiyacı ve eğitimi 2’ye bölme ihtiyacı duydunuz?

 • Buna cevabım açık ve nettir arkadaşlar: Biliyorum ki maddi durumu çok iyi olmayan insanlar var. Bu kişilere hosting-domain paran yoksa bırak o zaman bu işi diyemeyiz. Onlarada bir alternatif sunmak zorundayız. Bu yüzden onlara da bir şans vermek adına ücretsiz blog anlatımını da ekledim bu yazıya.

Buarada sermaye deyince gözünüz korkmasın; Hosting-domain gibi şeyler öyle çok pahalı şeyler değildir, bir domain genelde 15-20 TL, Hosting ise kalitesine göre değişmekle birlikte ilk etapta 70-80 tl gibi bir rakama halledebileceğiniz bir şeydir. Eğer Hostinger firmasından 4 yıllık host ve domain alırsanız bugün itibariyle ödeyeceğiniz miktar 500-600 tl civarındadır.

İnternetten para kazanabilmek için bazı ufak tefek harcamalar yapmaktan korkmayın. Büyük paralar değil bunlar. Şuan bir işe girseniz maaşınızı alana kadar cepten 100-150 lira civarında bir yol parası verirsiniz. Bu nedenle bu tarz harcamalar son derece normaldir. Zaten para kazanmaya başladığınızda (tabii çalışmaya devam eder yan çizmezseniz) bunların pek önemi kalmayacak sizin için.

O yüzden bütçesi olanlara tavsiyem; gerekirse borç bulun, dişinizden tırnağınızdan artırın ancak WordPress’i kullanın, yok ben onu yapamam diyenlere söyleyebilecek birşeyim yok. Blogspot ta kötü değildir. Onu kullanabilirsiniz bu durumda.

Peki WordPress Kullanmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

 1. WordPress dünya üzerinde en çok kullanılan blog, blog-site ve web site kurma sistemidir. İnternet Marketing sektöründe ise, bu konudaki en başarılı insanlar bile bu sistemi kullanır.
 2. Seo dostudur; Google nedense WordPress’i çok sever ve wordpress ile kurulan siteler diğerlerinden 1 adım öndedir Google’un gözünde.
 3. Direkt olarak domain adımızı, seçtiğimiz uzun kuyruklu kelimeden yapabileceğimiz için bize çok büyük fayda sağlayacaktır.
 4. Domain üzerine kurulacağı için, gelecek ziyaretçilere ‘’ciddiyet’’ hissi verir, buda satışı kolaylaştıran noktalardan bir tanesidir.
 5. WordPress’in meşhur eklentileri, özellikle SEO eklentileri sayesinde, google’da üst sıralarda yer almak çok daha kolay bir hale gelmektedir ve yapacağımız yorucu işler bu eklentiler sayesinde ‘’otomatik’’ olarak yapılabilmektedir.
 6. Bir web siteniz olacağı için, bu aynı zamanda itibar demektir. Onay isteyen satış ortaklığı veya CPA networklerine çok daha kolay bir şekilde kabul edilebilirsiniz.

Ve daha birçok muhteşem özellikleri vardır WordPress’in…

Peki Blogspot Kullanmam Durumunda Ne gibi problemler yaşayabilirim?

 1. En büyük problem ‘’kelime problemidir’’. Şöyle düşünün; web siteleri için sadece 1 tane uzantı olsaydı (com mesela) şuan doğru düzgün bir kelime bulma olasılığımız ne olurdu? Çok düşük. İşte Blogspot, hem tek bir uzantıdır (bütün kelimeler .blogspot.com ile biter, örn: serdar.blogspot.com gibi) hem de ücretsizdir. Böyle bir ortamda herkes gerekli veya gereksiz olarak, sonra kullanırım mantığıyla veya birkaç gün merak salıp boş kelimeleri doldurmuşlardır. Tek bir uzantı olduğu içinde bu iyi kelimelerde çok büyük problem çıkartmaktadır çünkü zaten alınmıştır.
 2. CPA ağlarına kabul edilme: CPA işi yapacaksanız, blogspot ile başvurduğunuzda çok iyi bir bloğunuz yoksa muhtemelen kabul edilmezsiniz. Çünkü hem kendileri ciddiye almazlar sizi hem de sizin bu işi basit bir blogspot bloğundan yürütmeye çalıştığınızı düşünerek başvurunuzu kolay bir şekilde reddedebilirler.
 3. Emekleriniz boşa gidebilir: Blogspot’ta bazen tehlikeli bir durum vardır. Ücretsiz olduğu için; eğer bloğunuz çok şikayet alırsa (pek olası olmamakla birlikte risk her zaman vardır. Mesela rakipleriniz şikayet edebilir sürekli), bloğunuzu kapatabilir. Bir gün girmeye çalıştığınızda bloğunuzun komple silindiğine şahit olabilirsiniz. İkinci bir tehlike ise; Belki duymuşsunuzdur, Lig TV bir zamanlar blogspot’u mahkemeye vermişti (maç özetlerinin blogspot bloglarında yayınlanmasından ötürü) ve ilginçtir mahkeme Blogspot’un Türkiye’den erişime kapatılmasına karar vermişti. Birçok blogcu bu yüzden mağdur olmuştur. Uzun bir süre sonra tekrardan açılmıştır. Tekrar olur mu? Burası Türkiye olduğu için olabilir de. Hostlu blog dediğimiz WordPress gibi sistemlerde böyle bir sıkıntı yaşamazsınız.

Evet arkadaşlar, nasıl bir tercih yapmanız gerektiği konusunda size detaylı bilgiler vererek, yönlendirmeye çalıştım. Şimdi ise karar sizin, zaten tahminim % 100 çaresiz olanlar dışında herkes WordPress’i seçecektir. Ben anlatımları WordPress üzerine yoğunlaştırdım, blogspot için de birkaç video hazırladım, anlatımı burada 2’ye bölüyorum, hangisini tercih edecekseniz onun eğitimlerini takip edebilirsiniz: Hangi eğitimi takip edeceğiniz açısından aşağıdaki açıklamaları çok dikkatli bir şekilde okuyun!!!

ADIM 4.1 BLOGSPOT KURULUMU VE KULLANIMI

Bu bölümde web sitesi kurmak için blogspot’u tercih edenlere yönelik hazırlanış olan videolu eğitimi bulacaksınız. Blogspot üsttede bilgi verdiğim üzere; Google tarafından sunulan, diğer ücretsiz blog hizmetlerine göre artı yönleri bulunan ücretsiz bir blog hizmetidir.

Aşağıdaki video ile Blogspot bloğunuzu nasıl kurabileceğinizi, nasıl yönetebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Not: Blogspot kurulum ve kullanımı çok basittir. Eğer videoda anlatılan arayüz değişmişse Youtube’da birçok blogspot eğitimi bulabilirsiniz. Çok basit ulaşılabildiği için bu konunun güncelliğini takip etmiyorum. Bilgilerinize sunarım.

Video Eğitim: Blogspot Kurulum Adlı aşağıdaki videoyu izleyerek, blogspot bloğunuzu oluşturabilirsiniz.

ADIM 4.2 WORDPRESS KURULUMU (Domain- Hosting-Wordpress Kurulum, Yönetim)

Geldik wordpress kurma işlemine. Tabi bu aşamaya gelebilmek için geçeceğimiz birçok yol var, bu sadece bölümün adıdır.

NOT: WordPress ile bir blog-site kuracağız, ancak anlatımlarda kafanız karışmaması açısından, bu sisteme ‘’ Web Sitesi, Site’’ gibi geleneksel isimleri ile kullandım, blog-site, hostlu blog, web sitesi, site hepsi aynı şeylerdir, kafanız karışmasın.

İşlemlere başlamadan önce birkaç öneri ve talimat;

 • Düzenli çalışmaya özen gösteriniz, her adımı iyice anlayana ve uygulayana dek diğer adıma geçmeyiniz.
 • Kitap içerisinde yer yer kullanıcı adı, şifre gibi şeyler oluşturmak durumunda kalacaksınız birde kaydetmemiz gereken bizim için önemli linkler olacak.Unutma gibi durumlara engel olmak ve kendinize kolaylık sağlamak için oluşturacağınız her kullanıcı adı, şifre,link vs. gibi bilgileri bir word dosyası açıp kaydediniz ve her kaydettiğiniz bilginin karşısına neyin karşılığı olduğunu belirtiniz.

Örnek: Hosting İçin Kullanıcı Adım: xxxxx

Hosting İçin Şifrem: xxxxxxx gibi.

 • Bu talimatları lütfen okuyup geçmeyiniz ve uygulayınız!!!

Web sitesi nedir nelerden oluşur tanıyalım;

 1. Domain (Alan adı) = Yani sitemizin ismi= www.alanadi.com gibi. (www.google.com.tr, www.facebook.com, www.mynet.com bunların hepsi aslında bir ‘’domain adı’’ dır.)
 • Web Hosting (Site içeriğinin barındırılacağı alan): Kısaca şöyle açıklayalım; belirli programlarla oluşturulan web sitelerinin,hosting hizmeti veren kuruluşlara upload edilmesi,yani yüklenmesi gerekmektedir.Bu hizmeti veren kuruluşların 24 saat hiç kapanmayan süper bilgisayarlar dediğimiz bilgisayarları bulunur.Yani internette yer almak için sitemizi bir hosting şirketine upload etmemiz (yüklememiz) gerekmektedir.Bu hizmeti veren binlerce şirket bulunmaktadır,ancak hosting’de kalite çok önemlidir.

Kendinizden örnek vereyim google’da bir arama yaptınız,bir siteye tıkladınız çok geç açılıyorsa hemen kapatır başka bir siteye bakarsınız değil mi?İşte çok geç açılması veya hemen açılması sitenin kullandığı host’un kalitesini gösterir,bu şekilde ziyaretçi kaybını önlemek içinde kaliteli bir host şarttır.

 • Tasarım(sitenin görünümü): Kendinizin veya bir ziyaretçinin sitenize ulaştığında görmüş olduğu görseller bütünüdür.
 • Yazılım (sitedeki kodlar ve programlar): Esas işi yapan bölümdür. Aslında teknolojik olan herşey bir yazılıma sahiptir, siteyi de çalıştıran şeye yazılım veya kodlar diyebiliriz.

Sizin burada öğreneceğiniz bu dördünü harmanlayarak kaliteli bir site kurmak ve bir tanesini öğrendikten sonra yüzlerce site kurabilir,site kurup satabilir ya da canınız ne istiyorsa onu yapabilirsiniz..

Host,domain,tasarım vs. gibi şeyleri daha rahat anlamanız için;

Site kurmayı bir bina kurmak gibi düşünün,binayı kuracağınız bir araziye ihtiyacınız vardır,işte bu hostingdir.Binayı kurmak için gerekli malzemeler;tuğla,çimento vs. tasarım ve yazılım kısmıdır,binanızın adı domain adınızdır,yani sitenizin adı,ve bunların hepsinin bir araya gelerek oluşturdukları bina sitenizdir. Nasıl bunların herhangi birisi olmadan bir bina olmazsa,yukarıdakilerden biri olmadan da site olmaz.

Bir cevap yazın