WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI VE SİTE TRAFİK ARTTIRMA YOLLARI

Okul Öncesi Eğitim|Başarılı Blog Siteleri|Yemek Tarifleri|Zayıflama Teknikleri

WEB SİTESİ ZİYARETÇİ SAYISI VE SİTE TRAFİK ARTTIRMA YOLLARI

20 Kasım 2020 Web Sitesi Kurma 2
web sitesi trafiğini arttırma yolları

Web sitesi sahiplerinin en çok yakındığı ve öğrenmek için sık sık sordukları sorulardan birisi kurmuş olduğu web sitesine nasıl daha fazla trafik sağlayabilecekleridir. Bu konu web site sahiplerini meşgul eden en önemli konulardan biridir. Maalesef bunun için sihirli bir sopa yok. Ancak elbette web sitesi trafik arttırma konusunda yapılabilecek birtakım çalışmalar mevcut.

Gelin Web Sitesi Trafik Arttırma Yollarını Hep Birlikte İnceleyelim!

Aksatmadan Düzenli Bir Şekilde Blog Yazıları Yazmak

İnternette trafik arttırma konusunda bir araştırma yaptığınız da bununla alakalı onbinlerce arama sonucu elde edebilirsiniz. Bunların birçoğu sadece teoriden ibaret açıklamalardır. Herşeyden önce konusu iyi tespit edilmiş, orjinal yani özgün, konu ile alakalı birkaç etikete sahip kalitesi yüksek içeriğinizin bulunması büyük önem taşır.

Eğer kitlenizi arttırmak istiyorsanız düzenli ve sık gönderi paylaşmak zorundasınız. Bunu yapan blog sitelerinin okuyucu ve ziyaret kitlesi daha hızlı gelişecektir.Sık ve düzenli olarak gönderi paylaşılan blogların kitlesi genelde daha hızlı gelişir. İnternet ilk olarak batıda ortaya çıktı. Maalesef Türkiye olarak batılıların arkasından geliyoruz ve her şeyi ilk onlar yapıyor. Blog tekniği konusunda da ilham alınabilecek en iyi bloglar yine ingilizce yayın yapan bloglar. Buralardan ilham alabilirsiniz.

Blog yazmayı sadece hobi olarak düşünmeyin. Kurumsal olan veya olmayan işletmeler, resmi kurum veya kuruluşlar ile profesyonel olarak bu işi yapan insanlarda web sitelerinin trafiğini arttırmak ve internet dünyasında kendilerini göstermek için blog yazabilirler. Şunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Düzenli blog yazmak web sitenizin Arama Motoru Optimizasyonunu yani SEO’ sunu arttırmak için yapabileceğiniz en önemli iştir.

Heran herkesin kullanabileceği bir içeriğe sahip bir web siteniz olsa bile (buna statik içerik deniyor) arama motorlarının kullandığı güncelleme botlarının sitenizin etkin olduğunu anlayabilmesi gerekiyor. Bunun için web sitenize düzenli olarak güncellediğiniz bir “Blog” yada “Haber” kategorisi ekleyin. İçerik eklemek ne kadar can sıkıcı bir iş olsada eğer bunu yapmazsanız hiçbir SEO stratejisi işe yaramaz. Vakit kaybetmeyin. Hemen yazmaya başlayın. Şu an benim yaptığım gibi.

Web Sitenizde ve Yazılarınızda Anahtar Kelime Kullanma

Arama motorları siteleri dizinlerine almak için etiketleri kullanır. Yazılarınızın etiket satırlarında ve site içeriğinizdeki etiketlerde anahtar kelimeleri mutlaka kullanın. Bu sayede web siteniz arama motorları tarafından düzgün bir şekilde dizine alınacaktır. Anahtar kelimeler hedeflediğiniz kitlenin web sitenizi ararken kullandığı terimlerdir. Kullanmanız gereken anahtar kelimeleri belirleyebilmek için söz konusu bilgileri bulurken neyi arayacağınızı düşünün. Örneğin “spor otomobiller” konusunda bir içeriğiniz varsa kullanmanız gereken en iyi anahtar kelime elbette “spor otomobiller olacaktır.

Tabii herşeyin fazlası zarardır. Bu yüzden aynı anahtar kelimeleri defalarca kullanmaktan kaçının. Bu konuda dikkatli olmalısınız. İçeriğin kalitesi açısından sürekli tekrarlanan anahtar kelimeler tuhaf olacağı gibi Google, Bing, Yandex gibi arama motorları bu durumu “anahtar kelime doldurma” olarak algılayacak dolayısıyla sıralamanızı yükseltme konusunda Kaş yapayım derken göz çıkarmış olacaksınız. Bu kötü bir durumdur. Sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Web Sitenizde Yazı ve Konularınızla Alakalı Uygun Etiketler Kullanma

İnternet kullanıcılarının gönderi ve içeriklerinizi bulabilmesi için bu içeriklere uygun kategori veya etiketler ekleyin. Herşeyde olduğu bu işte da aşırıya kaçmayın. Yani çok fazla etiket eklemek daha çok bulunacağınız anlamına gelmiyor. Aşırı fazla etiket kullanmamaya dikkat edin. Yazılarınızda 2-3 etiket kullanın. Bu yeterli olacaktır.

Etiketlerle kategoriler arasında ki temel fark kapsadıkları konunun açılımı yani boyutudur. Kategori yazınızın kapsadığı konuları sınıflandırır. Ancak etiket içeriğinizin içindeki belli birt detayı tanımlar.

Sanırım bir örnekle konu daha iyi anlaşılacaktır. Varsayalım bir yemek bloğunuz var. Bu blogda kullanmanız gereken kategoriler Tarifler, Yemek Seyahatleri, Yemek Önerileri, Yemek Haberleri vs. olacaktır.

Diyelim “En Lezzetli Su Böreği Tarifi” başlıklı bir makale yazdınız. Bu yazıyı kategorisel olarak tarifler kategorisine eklemeniz gerekecektir. Etiket olarak ise Börek, Su Böreği, Hamur İşi vb. ifadeleri kullanabilirsiniz.

Siz yazılarınıza kategori atamazsanız WordPress otomatik olarak “UNCATEGORİZED” yanı kategori dışı olarak atayacaktır. Yazılarınızı mutlaka kategorilendirmelisiniz. Bu konu biraz detaylı. Bunun için buraya tıklayarak etiket ve kategoriler ile alakalı bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Google, Bing, Yandex Gibi Önemli Arama Motorlarının Web Sitenizi Bulmasına Yardımcı Olma

Güzel bir içerik hazırladınız ve yayınladınız. İnsanların içeriğinizi bulabilmesi için önemli arama motorlarının dizinlerine eklenmesi gerekiyor. Eğer web sitenizin ve içeriklerinizin özellikle Google başta olmak üzere Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları tarafından dizine eklenmesini istiyorsanız ki -elbette isteyeceksiniz- sitenizi tüm arama motorlarına görünür hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için wordpress gizlilik ayarlarını mutlaka yapmalısınız.

Bununla birlikte web sitenizi arama motorlarına eklemeli ve doğrulama işlemini yapmalısınız. Ayrıca web yöneticisi araçlarını kullanarak sitenizin arama sıralamalarında dahada üstlerde olacak şekilde yerleştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

İnternetten Bulacağınız Farklı Blog Sitelerindeki Yazıları Okuma ve Bunlara Yorum Yaparak Trafik Arttırma

İnternette ilham alabileceğiniz onbinlerce blog sitesi bulabilirsiniz. İlgi alanınıza uygun olan blog sitelerini araştırın, bu sitelere abone olun ve site dizaynını, içerikleri keşfedin. Bu blog sitelerini iyice tanıyın. İlginizi çeken ve okuyarak faydalandığınız içeriklere yorum yapın ve yorum yaparken kendi web sitenizin adresini girin. Çok işinize yarayacak türk blog siteleri var. Bunun yanında yabancı blog siteleri trafiğinizi arttırma konusunda daha çok işinize yarayacaktır. Faydalı olacağını düşündüğüm ve yorum yapabileceğiniz yabancı blog sitelerine bir göz atın derim.

Web Sitenizde Hoşunuza Giden ve Düzenli Ziyaret Ettiğiniz Blogların Bağlantılarını Verme

İnternetten bulunur ve görünür olmak için iyi bir etkileşim şarttır. Eğer bir blog yazarı iseniz amacınız zaten diğer insanlarla iletişim-etkileşim kurmak ve çevrimiçi tartışmalara dahil olmaktır. Beğendiğiniz bir blog içeriğine bağlantı verdiğinizde bu bloğun yazarı bir şekilde sizin bloğunuza ulaşarak (istatistikler veya pingback yoluyla) içeriğinize bir göz atacaktır. Yani bir ziyaretçi kazanmış olacaksınız. Bu blog yazarı sizin jestinize karşılık vererek bloğunuza abone olabilir veya tıpkı yukarda size yapmanızı önerdiğim gibi içeriğinize yorum yapabilir. Belki bir reklama tıklar. Alın size etkileşim.

Yazı, Kategori vb. Linkleri Sosyal Medyada Paylaşma

İçeriklerinizi Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda çok önemlidir. WordPress kullanıyorsanız içeriğinizi yayınladığınız anda ayarlarını yaptığınız tüm sosyal ağlarda paylaşabilirsinizi. Bunun için duyuru özelliğini veya eklentileri kullanabilirsiniz. Mevcut okuyucularınızın hiçbir yeni bilgiyi kaçırmalarına izin vermeyin ve Facebook, Twitter, Linkedln üzerinde otomatik olarak paylaşım yapacak şekilde ayarlarınızı yapın.

Watsapp-Telegram-Wordpress vb. Topluluklarla Bağlantı Kurma ve Sesinizi Duyurma

Site trafiğini arttırma konusunda mantıklı davranın. Trafik ve SEO birbirine paralel olarak çalışır. Web sitenizin ziyaretçisi ne kadar çok olursa arama sonuçlarında da daha üst görünür. Sosyal medya toplulukları site trafiğini arttırmak için biçilmiş kaftandır diyebiliriz. Watsapp, twitter üzerindeki topluluklara gruplar üye olun. İçeriklerinizi bu gruplarda paylaşın. Son zamanlarda Telegram bu konuda oldukça iyi. Çünkü grup üyeliklerinde sayı sınırı yok. Bildiğim kadarıyla watsappta grup sayısı 250 yi geçemiyor. Bu sayının üzeri ücretlide olabilir. Ancak telegram tamamen ücretsiz. 1000, 2000 veya daha fazla insanın olduğu bir grupta içeriğinizi paylaştığınızı düşünün. Ne kadar çok tıklama olacağının farkındamısınız. Ancak bu paylaşımları düzenli yapmaya özen gösterin. Sürekli yeni içerik girin. Yine wordpress.com da da bu toplulukları bulabilirsiniz. WordPress sadece bir site kurma platformu değildir. Dünya üzerinde milyonlarca üyesi olan bir toplulukdur aynı zamanda. Mutlaka değerlendirin.

E-Posta Listenizde Bulunan e-posta Adreslerine Mail Atarak Yakın çevrenizdeki akraba eş dost ve diğer İnsanların Gönderilerinizden Haberdar Olmasını Sağlama

Yakın çevrenizden başlayarak eş, çocuk, akraba ve ailenizi bloğunuzu okumaya teşvik edin. Hatta ısrar edin. Yeni bir içerik girdiğinizde hatırlatma babında e-posta gönderin. Tabii yüzyüze görüştünüzde de etkileşim olup olmadığını kontrol edin. Yakın çevre potansiyel bir trafik sağlama aracıdır. Onların bloğunuza abone olmalarını sağlayın. Bu şekilde hem değer verdiğiniz fikirlerinizi yakın çevrenize antalabilirsiniz. Sizin için bir anlamı olan az sayıda kişiden oluşan bir kitle hiçbirini tanıyıp bilmediğiniz yüzbinlerce ziyaretçiden daha evladır.

Bir içeriği özellikle biri için yazdıysanız bu kişiye gönderinizin bağlantısının olduğu bin linki e-posta olarak gönderin. Yine mail listenizde kayıtlı bulunan e-posta adreslerine içeriklerinizi gönderin. Ancak aşağıdaki hususa dikkat edin.

Bu yaklaşım konusunda tüm blog yazarları dikkatli olmalıdır. E-posta yolu ile içerik paylaşımı konusu biraz hassastır. Bu uygulamayı ayda bir kez veya daha seyrek uygulamanız gerekir. Çünkü çok sık yapılan e-posta ile içerik paylaşımları insanları kızdırabiliyor. Öncelikle mail listenize kendi iradeleri ile abone olmalarını sağlayın ve dediğim gibi bu paylaşımları seyrek tutun. Aksi halde spam olarak işaretlenebilirsiniz.

Elbette Her İşin Başı Sabır. Sabırlı Olun. Bu Süreç Zaman Alacak.

Tüm bu anlattıklarımı birkaç günde yapsanız dahi site trafiğiniz artmayacak takipçi kitlesi edinemeyeceksiniz. Bu bir süreçtir ve içeriklerinizi takip eden sadık bir kitle oluşturmak zaman alacaktır. Maalesef biz Türk blog yazarları olarak bu sabır konusunda hep sınıfta kalıyoruz. Hemen herşey olsun bitsin, üç beş ay içinde onbinlerce ziyaretçim olsun web sitemden bir şekilde para kazanmaya başlayayım düşüncesinde olanlar daha baştan kaybetmiştir. 1 yıl, 2 yıl, 3, 5 veya daha fazla zaman gerektiren bir süreçle karşı karşıyasınız. Tabii bu süre içinde de sürekli yeni içerik girmek ve web sitenizi güncel tutmak zorundasınız. 3-5 ay içinde 10.000 içerik girmektense 1 yıl içinde 100 içerik girmek çok daha makbuldür. Çünkü arama motorları bu usule göre çalışıyor. Yoksa 3-5 aydan sonra hiçbir güncelleme olmayan web sitesi hiçbir işe yaramaz. Emin olun özellikle yabancı bloggerlar onlarca yıldır bu iş için çalışıyorlar. Sizde bu işe girecekseniz baştan bu konuları bilerek girin. Umudunuz hiçbir zaman kırılmasın. Eğer ingilizceniz varsa bu işte 10 sıfır öndesiniz demektir. Bunu mutlaka değerlendirin.

Blog yazmanın ayrıntılarını öğrenmek isterseniz  Blogging U üzerindeki ücretsiz kursa kesinlikle katılın. Web sitenizin çevrimiçi varlığını ve güçlendirmeye yarayan iki haftalık bir kurstur. Ben ingilizcem olmadığı halde çevirilerle takip ediyorum ve çok işime yaradı. Herkese Başarılar!

2 cevap

  1. sniper dedi ki:

    drndarnadrnadndanadnda

  2. sniper dedi ki:

    drndarnadrnadndanadndaükütktümmdüddümd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir