Web Sitesi Kurma Rehberi

Okul Öncesi Eğitim|Başarılı Blog Siteleri|Yemek Tarifleri|Zayıflama Teknikleri

Web Sitesi Kurma Rehberi

15 Nisan 2016 Web Sitesi Kurma 1

www (world wide web)

Sadece 3 harf, şüphesiz çağımızın en büyük buluşu; İNTERNET

Çağımız bilgi çağı olduğundan gerek resmi kurum ve kuruluşlar, gerekse özel sektör ve hatta bireyler web sitesine ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde web sitesi kurma yöntemleri oldukça fazla. Web sitesi kurmanın onlarca yüzlerce yolu var ve bunlar anlatmakla bitmez. Web tasarım için yüzlerce yazılım ve proğram bulunmaktadır. Bunlar kendi aralarında gruplar oluşturarak farklı amaçlar için hizmet vermektedirler. Örneğin bir forum sitesi yapmak için farklı bir proğram grubu, e-ticaret için farklı bir proğram grubu vardır. Bu tür okul veya kurs benzeri proğramları bitirerek bir web tasarımcısı olmak seneler almaktadır.

Ancak web tasarımı, gelişen teknoloji ve olanaklar sayesinde ne kadar basite indirgenmiş olsada hiçte kolay bir iş değildir. Web tasarımı ciddi bir konudur ve bununla alakalı üniversitelerde bölümler, proğramlar mevcuttur. Bir web tasarımcısı olmak uzun yıllar eğitim almayı gerektirir.

Ancak web tasarımı, gelişen teknoloji ve olanaklar sayesinde ne kadar basite indirgenmiş olsada hiçte kolay bir iş değildir. Web tasarımı ciddi bir konudur ve bununla alakalı üniversitelerde bölümler, proğramlar mevcuttur. Bir web tasarımcısı olmak uzun yıllar eğitim almayı gerektirir.

Sizin bu rehber sayesinde yapacağınız iş ise aklınızın çok küçük bir kısmını kullanarak büyük işler yapmak olacaktır. Dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu yazıda anlattıklarımı uyguladıktan sonra bir web tasarımcısı olmayacaksınız. Zaten bir rehberle veya kitapla web tasarımcısı olmak mümkün olsaydı herkes web tasarımcısı olurdu.  Dedim ya aklımızı kullanacağız, webde zaten bizim için tasarlanmış, kategorilenmiş, her yönüyle hazır binlerce web sitesi şablonu mevcut. Bunlar varken bir web sitesi kurmak için neden aylarımızı yıllarımızı harcayalım ki ? Üstelik bu şablonlar bu işe yıllarını vermiş profesyonel web tasarımcıları tarafından hazırlanmışken. Sadece birkaç saatinizi ayırarak hem mükemmel bir web sitesine sahip olacaksınız. Hemde ücretsiz bir şekilde, daha ne olsun. Ve şunu unutmayın şu an internette gezindiğiniz web sitelerinin pekçoğu az sonra öğreneceğiniz sistemle sitelerini kurmuştur. Bunu şu anda ne kadar mantıklı bir iş yapacağınızı anlamanız için söylüyorum.

Kolay Web Sitesi Kurma Yöntemi Nedir ? Peki Ama Bu Nasıl Mümkün ?

Eminim WordPress isimli site kurma yöntemini duymuşsunuzdur. Duymamışsanız da hiç bir sorun yok. WordPress inanılmaz basit ve kaliteli olduğu için en acemi internet kullanıcılarının dahi kolay bir şekilde kendi bloğunu oluşturma imkanı sunan gelişmiş bir sistemdir. Ancak bu yöntemle kurulan blogların adını ne koyarsanız koyun sonu wordpress.com uzantısı ile bitmektedir. Tabiki bu durum çoğu blog sahipleri için önemli bir problem{“type”:”block”,”srcClientIds”:[“5fb779c1-add8-4399-8520-3f203c821d94″],”srcRootClientId”:””}dir. Bizim amacımız sonu com, net, org vb. profesyonel görünümlü internette yaygın olan formatlarla biten bir internet sitesi sahibi olmak. İşte bu noktada wordpress tarafından sunulan ve tamamen ücretsiz olan bir sistem devreye giriyor. Worpress tabanlı site kurulumu. İşte bizim işimize yarayacak olan bölümde burası.

Worpressle Web sitesi kurma İşlemlerine Başlamadan Önce Birkaç Öneri ve Talimat

Düzenli çalışmaya özen gösteriniz, her adımı iyice anlayana ve uygulayana kadar başka bir adıma geçmeyiniz.

Süreç içerisinde birçok konuda kullanıcı adı, şifre, e-posta adresi vb. sürekli kullanmanız gereken bilgiler oluşturmak durumunda kalacaksınız. Bunun yanında mutlaka bir yerlere kaydetmeniz gereken linkler olacak. İlerde meydana gelmesi muhtemel unutkanlık durumlarına karşı kendinize kolaylık sağlamak açısından bu tür bilgileri bir word dosyası açarak kaydediniz ve kaydettiğiniz her bilginin karşısına nereye ait olduğunu mutlaka belirtiniz.

Örneğin; Hosting İçin Kullanıcı Adı: seferali

Hosting İçin Şifre               : seferali1975

Son olarak bu talimatları lütfen okuyup geçmeyiniz mutlaka uygulayınız.

Web Sitesi Nedir? Nelerden Oluşur Tanıyalım;

1. Domain (Alan Adı) : Yani web sitemizin ismi – www.blogtwenty4.com, www.alanadi.com gibi.

2. Web Hosting (Site İçeriğinin Barındırılacağı Alan) :Kısaca şöyle açıklayacak olursak; Belirli proğramlarla oluşturulan web sitelerinin, hosting hizmeti veren kuruluşlara upload edilmesi yani yüklenmesi gerekmektedir. Bu hizmeti veren kuruluşların 24 saat hiç kapanmayan süper bilgisayarlar dediğimiz bilgisayarları daha doğrusu sunucuları bulunur. Yani internette yer almak için sitemizi bir hostingi şirketine upload etmemiz (yüklememiz) gerekmektedir. Bu hizmeti veren binlerce şirket bulunmaktadır ancak hostingde kalite çok önemlidir. 

Kendinizden örnek verelim. Google’ da bir arama yaptınız, bir siteye tıkladınız çok geç açılıyorsa hemen kapatır başka bir siteye bakarsınız değil mi? İşte çok geç açılması veya hemen açılması sitenin kullandığı Hostingin kalitesini gösterir, bu şekilde ziyaretçi kaybını önlemek içinde kaliteli bir host şarttır.

3. Tasarım (Sitenin Görünümü) : Sitenizi ziyaret eden bir ziyaretçinin veya kendinizin sitenize girdiğinizde görmüş olduğunuz görseller bütünüdür.

4. Yazılım (Sitedeki Kodlar ve Proğramlar) : Esas işi yapan bölümdür. Aslında teknolojik olarak herşey bir yazılıma sahiptir. Bir internet sitesini de çalıştıran ve bütün haline getirende yazılım ve kodlardır diyebiliriz.

Eğer kendinize ait bir web sitesi yapmak istiyorsanız yukarda anlattığım dört faktörü harmanyalarak kaliteli bir web sitesi kurmaktır. Üstelik site kurmayı birkez öğrendikten sonra onlarca yüzlerce site kurabilir, site kurup satabilir ya da canınız ne istiyorsa onu yapabilirsiniz.

Hosting, domain, tema, tasarım vs. gibi unsurları daha rahat anlamanız için şöyle bir örnek vermek istiyorum.

Site kurmayı bir bina kurmak gibi düşünün. Bu binayı kurmak için öncelikle bir araziye ihtiyaç vardır işte bu Hostingdir. Binayı kurmak için gerekli malzemeler; tuğla, çimento vs. tasarım ve yazılım kısmıdır. Binanızın adı domain adınızdır. Yani sitenizin adı ve bunların hepsinin bir araya gelerek oluşturdukları bina sizin sitenizdir. Nasıl bunların herhangi birisi olmadan bir bina olmazsa yukarıdakilerin biri olmadan da site olmaz.

İlk Web Sitenizi Kurmaya Hazır mısınız ?

Domain ve Hosting Alma İşlemi

Sitenizi kurmaya yukarıda önem sırasına göre açıkladığım web sitesi kurma işlemlerinden sırayla gideceğiz.Şimdi bize lazım olan bir domain ve bir hosting.Bunların her ikiside ücretlidir ancak öyle büyük paralar falan değil gözünüz korkmasın.Zaten bu ikisi olmadan web siteside olmayacağı için size extra bir harcama gibi gözükmesin. Web sitesi sahibi olan veya olmak isteyen istisnasız herkes Domain ve Hosting almak zorundadır, yani bu size özel bir durum değildir.

Öncelikle hosting almadan şunu bilin,bizim kullanacağımız wordpress tabanlı web sitesi için hosting firmasının bazı özellikleri taşıması gerekmektedir; Bu özellikler şunlardır:

  1. Linux tabanlı hizmet veriyor olması, Yani alacağınız Hosting Windows değil Linux olacaktır.
  2. İkincisi ve en önemlisi ise aldığınız Hostingin fantastico, fantastico deluxe veya Softaclous dediğimiz servisin herhangi bir tanesini sunuyor olması.
    Not: Bu terimler size yabancı gelebilir,sorun değil,bunları resimli anlatımlarla aşağıda zaten bulacaksınız.
  3. Sunmuş olduğu Kullanıcı Panelinin, dünya üzerinde en çok kullanılan ‘’Cpanel’’ olması.
    Burada dikkat edeceğiniz nokta budur.
    Not: Önceden hosting veya domaini olan ve onları kullanmak isteyen arkadaşlar hosting aldığınız yer ile iletişime geçerek bunların bulunup bulunmadığını sorunuz, eğer yoksa maalesef hosting adresinizi kullanamazsınız.

Nereden Hosting Alabilirim. En İyi ve En Ucuz Hosting Firması Hangisidir?

Şimdi gelelim sizlere tavsiye edeceğim Hosting firmasına. Gönül isterdi ki sizlere hosting olarak yerli sermaye bir türk hosting firmasını tavsiye edeyim. Lakin yıl 2020 hala bunu yapabileceğim güvenilir ve kaliteli hizmet alabileceğiniz bir türk hosting firması yok. Hepsi müşteri memnuniyetinden habersiz, kalitesiz ve güvenilmez, sistemini geliştirmek için hiçbir çaba göstermeyen, üstüne üstlük veremediği hizmetin parasını alan firmalar. Bu nedenle kendi kullandığım ve sizlere önereceğim hosting firmaları yabancı bir firma olacak.

Önceleri dünyanın en iyi hosting firması olan hostgatoru tavsiye etmekteydim. Halen aynı fikirdeyim hostgator dünyanın en iyi ve kaliteli hosting firmalarından biridir. Ancak tavsiyede bulunduğum birçok kişi hostgatorun iyi bir hosting firması olduğunu kabul etmekle birlikte fiyatları konusunda aynı fikirde değil. Bu nedenle birkaç kişiye ucuz fiyatlı hosting firmaları tavsiye ettim. Bunların içinde yerli firmalarda vardı. Ancak ucuz yetin yahnisi yavan olur derler ya. Bu seferde şikayetler aldım. İnsan iki arada bir derede kalıyor.

Bu duygu ve düşüncelerle başladığım araştırmalar neticesinde inanılmaz uygun fiyatlı bir hosting firması buldum. Ancak fiyatın ucuz olması yukarda da belirttiğim gibi tercih için asla kriter değildir. Hosting sitenizin istikrarı için çok önemlidir. Bu nedenle öncelikle kendim denemek istedim ve 4 yıl süreli bir hosting planı satın aldım. İyiki de almışım. Hem sistem olarak çok kolay bir altyapıya sahip, hem kaliteli hemde müşteri hizmetleri konusunda inanılmaz iyi bir hosting firması buldum.

Sizlere tavsiye edeceğim ve kalitesini bizzat deneyerek tecrübe ettiğim hosting firması HOSTİNGER isimli firmadır. Bu firmada fiyat bir yana (fiyatın ne kadar uygun olduğunu görünce bana hak vereceksiniz) wordpress kurulum paneli ve kurulum işlemleride çok kolay. Bir hosting firmasından çok daha fazlasını bulabileceğiniz bir firma. Peki elde edeceğiniz avantajlar ve ücretsiz hizmetler neler bir bakalım.

1.Örneği Olmayan Fiyata Hosting Planı: Başka hiçbir firmada olmayan Premium web hosting paketi ile 4 yıl süreli hosting hizmetini 531 TL ücretle alma imkanı

2.Bedava Domain: Biryıl süreyle ücretsiz domain (alan adı). İstediğiniz com, net, org, biz, info vb. uzantılı domainlerden kendi belirlediğiniz birtanesini ücretsiz alabileceksiniz. Bir domain normalda 50-60 tl civarlarında buda sizin için bir indirim mesabesinde olacak.

3. Sınırsız Domain Ekleme: Eğer birden fazla web sitesi kurma düşünceniz varsa ki zamanla bir sitenin yetmeyeceğini sizde tecrübe edeceksiniz, bu hizmet gerçekten çok önemli olacak. Bir hosting hesabına sınırsız domain ekleme imkanı bulacaksınız.

4.Bedava SSL Sertifikası: Hosting süresince ücretsiz süresiz SSL sertifikası

5.Kolay Kurulum: Hostinger wordpress kurulumu ile birlikte birçok site kurma yöntemini de rahatlıkla kullanabileceğiniz yönetim paneli sunuyor. Oldukça kullanışlı ve basit bir paneli var.

6.Sınırsız Trafik: Sınırsız ziyaretçi sayısına ulaşabilirsiniz. Bu neden önemli diyeceksiniz. Kurmuş olduğunuz web sitenizin zamanla ziyaretçileri artacaktır. Eğer sınırlı trafik olan bir hosting hesabınız varsa ziyaretçi sayınızda sınırlı olacaktır. Tıpkı 100 kişi alabilen bir odaya 200 kişinin sığamaması gibi bir durum. Ancak hostingerde böyle bir sorun yaşamayacaksınız.

7. Kaliteli müşteri hizmetleri ve teknik servis: Bu konuda hiç endişeniz olmasın. Bizzat denedim ve tecrübe ettim. Ben şahsen çok memnun kaldım. Servis deyip geçmeyin. Sorun çıkması durumunda gerçekten işe yarıyor.

Emin olun bunları tecrübe etmek kolay olmadı ancak sonunda buldum.  

Şimdi hosting ve domain alma işlemine başlıyoruz. Hostingerden hosting almak için buraya tıklayın önünüze şöyle bir ekran gelecektir.                     

en iyi hosting firması

Uyarı: Aşağıda hosting alım videosunu bulabilirsiniz, alırken şunlara mutlaka dikkat edin : Hosting için kullanacağınız kredi kartının yurtdışı internet alışverişine açık olmasını sağlayın. Mümkünse alışveriş yapınca limiti azalan sanal kart kullanın. Hosting firmasına kayıt için kredi kartı bilgilerinizi hemen girmeniz gerekmiyor. Satın alma yapmadan üyelik kaydı yapabilirsiniz. İyice emin olmadan satın alma yapmayın. Bunun için aşağıdaki videoyu dikkatlice sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim. Üyelik kaydı yaparken girdiğiniz kullanıcı ismi, e-mail adresi ve şifrenizi mutlaka bir yere kaydedin. Üyelik kaydını tamamladıktan sonra mail adresinize gelen onay mailini mutlaka tıklayarak açılan sayfadan giriş yapın.

Hostingerden Hosting Domain Alma Videosu

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda görüyorum. Siz istediğiniz bir hosting firmasından hostinginizi alabilirsiniz. Ben daha önceden siteground isimli firmayıda kullanmıştım. Onuda size tavsiye edebilirim. Sitegrounda buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Hostgator ve Arvixe isimli firmaların sitelerinide gezebilir ve fikir edinebilirsiniz. Aşağıda siteground dan hosting domain alma ile ilgili bir videoyuda ekstradan ekliyorum. Ancak benim anlatımlarım hostinger üzerinden olacağı için eğer konuya hakim değil ve ilk defa site kurma işiyle ilgileniyorsanız beni takip etmeniz önemlidir.

HostGator Web Hosting

Siteground Hosting Domain Alma Videosu

Siteyi Kurmaya Başlıyoruz…

Şu ana kadar Hostingerden hosting ve domain almayı öğrendik. Videoyu izleyip uyguladıysanız bir sorun yaşamadan almış olduğunuzu düşünüyorum. Buraya tıklayarak Hostinger hesabımıza giriş yapıyoruz. Hesabınıza girdikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Gördüğünüz gibi bir adet hosting planı alınmış. Kaydı yapılmamış bir adette domain bulunuyor. Benim önceden alınmış ve kurulumu yapılmış domainlerim ise altta görünüyor. Eğer sizde hosting ve domain satın alma işlemini tamamladıysanız kurulum için hazırız demektir.

Video Eğitim: Hostingerde hosting ve domain aldıktan sonra domain ve wordpress kurulum işlemini nasıl yapacağınızı A’ dan Z’ ye anlattığım Video Eğitimi aşağıdadır. Kurulum aşaması için videoyu izleyip, daha sonra diğer adıma geçeceğiz. Kurulum videosunu başından sonuna kadar mutlaka izleyin.

Hostinger web hosting şirketinden alınan domain kurulumu ile wordpress kurulum videosunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Videoyu izlediyseniz wordpress kurulum işleminide yapmış olmanız gerekiyor. Video esnasında da belirttiğim gibi kullanıcı adı ve şifrenizi mutlaka not edin. İnsan unutabiliyor.

WordPress Admin Paneli Kullanıcı Adı : xxxx

WordPress Admin Paneli Şifrem : xxxxx gibi.

Kendi sitenizi yönetebileceğiniz ve her türlü işlemleri yapabileceğiniz admin paneli linki şu şekildedir.

www.websitesikurmak.com/wp-admin .Yani sitenizin adı ve uzantısını yazdıktan sonra sonuna / işaretini koyup wp-admin yazıyoruz. Bunu herhangi bir tarayıcıda yapabilirsiniz.(Google chrome, Firefox, Opera vb.)

Ayrıca Hostinger kurulum panelinizden de wordpress admin panelinize giriş yapabilirsiniz. Bunları kurulum videosunda anlattım.

www.sitenizinadi.com/wp-admin yazın ve enter tuşuna basın. Aşağıdaki gibi bir giriş ekranı karşınıza gelecek.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak wp admin paneline giriş yapın.

TEBRİKLER!!! Şu anda ilk sitenizi kurmuş bulunmaktasınız. Almış olduğunuz ve kurulumunu yaptığınız domaini herhangi bir tarayıcıya yazdığınızda wordpress tarafından otomatik olarak atanan tema çıkması gerekiyor. Eğer çıkmıyorsa paniğe kapılmayın. Hosting panelinden her şey düzeltilebilir. Eski kurulum silinip yerine yenisi kurulabilir. Eğer videoda anlatılanları uyguladıysanız çıkmama şansı zaten yok. Eskiden sitenin yayınlanması için zaman gerekiyordu ancak HOSTİNGER de böyle bir durum sözkonusu değil. Şu ana websitemizin iskeletini oluşturduk. Bu işi bir bina yapmak olarak tasavvur edin. Şu an itibariyle temelleri atmış bulunuyoruz. Şimdi katları çıkacağız.

Not: Eğer videoda anlatılanları uyguladıysanız tarayıcınıza sitenizin alan adını yazdığınızda aşağıdaki tema görünümlü sayfanın açılması gerekiyor.

web sitesi kurulumu wordpress

Evet ilk görünümünüz bu şekilde olmalı. Bu tema wp tarafından otomatik atanır çok önemli değildir. Bunun dışında farklı bir temada olabilir endişelenmeye gerek yok. Bundan sonra anlatacaklarımı takip etmeniz yeterli.

Websitemiz İçin Farklı Temaların Seçilmesi ve Kullanılması

Tema seçimi web sitesi kurmanın en zevkli ama bir o kadar da sıkıcı işlerinden biridir. WordPressin tema dünyasına daldığınıza ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Ama iyi bir websitesi kurmak istiyorsanız elbette bu iş sizin için çok zevkli olacaktır. WP tarafından otomatik oluşturulan hazır temayı kendi istediğimiz gibi düzenleyecek, yazılarımızı, linklerimizi koyacak ve harika görünüme sahip bir web sitesine sahip olacaksınız. Bende sizinle birlikte bir web sitesi oluşturacağım. Ancak kafa karışıklığı yaratmamak adına her şeyi adım adım yapacağız. Lütfen her adımı bire bir takip edin ve uygulayın. Bir adımı gerçekleştirmeden diğerine geçmeyin.

ADIM 1:Kurduğunuz Web Sitesini Ne Amaçla Kullanacaksınız?

Elbette web sitesi kurarken bir amacımız var. Sebepsiz yere site kurmanın zaten bir anlamı yok. Peki bir web sitesi hangi amaçlar için kurulur? Bu amaçlar çok çeşitli olabilir. Moda, İş Dünyası, Diyet, Otomobil, Eğitim, Hayvanlar, Fotoğrafçılır, Gezi, Turizm Rehberi, Eğlence, Oyun, Film-Dizi veya şuan aklıma gelmeyen yüzlerce konuda web sitesi kurulabilir. Şimdi bunları neden yazdığımı soracaksınız. Size en başında bir söz verdim. Dünyanın birçok yerinde bulunan usta web tasarımcıları tarafından oluşturulan web sitesi şablonlarını veya temaları diyelim ücretsiz bir şekilde kullanabileceksiniz. Lakin öncelikle bu web sitesini ne maksatla kuracağınızı tespit etmeniz gerekecek. Mesela çiçekçilik konusunda bir web sitesi kurmak istiyorsunuz. Tabiiki bu sitenin en başına bir otomobil resmi koyamazsınız. Bu nedenle ne yapacağımızı tespit edip temamızıda ona göre seçeceğiz. Temalar önceden kategorilendiği için ençok beğendiğiniz ve yapacağınız işle en alakalı temayı seçmek en mantıklısı olacaktır.

Not: Eğer konunuz veya işiniz ile doğrudan alakalı bir tema bulamazsanız (Örneğin kömür sobası satan bir firmanın doğrudan bununla alakalı tema bulması çok zordur) genel veya gözünüze hoş gelen bir temayı kullanacaksınız. İyi de nasıl olacak bu iş dediğinizi duyar gibiyim. Korkmayın ille işinizle alakalı bir tema bulunması gerekmiyor.

Sanırım Tema Konusunu Biraz Daha Derinden Ele Almamız Gerekiyor… Hadi Başlayalım…

Temalar web sitelerinin görünümünü belirler. Takdir edersiniz ki bir web sitesi için görünüm çok önemlidir. Öncelikle sizlere wordpress temaları konusunda bilgi vererek işe başlamak istiyorum.

WordPress sadece Türkiye’ de değil tüm dünyada çokça kullanılan, açık kaynak yazılım olduğu için tamamen ücretsiz olan oldukça etkili bir site kurma yöntemidir. Her ülkede ayrı ve o ülkenin resmi dili ile hizmet veren ve wordpress uygulamalarına kaynak olan web siteleri vardır. Ancak wordpress için oluşturulan temalar dil ve tasarım olarak her ülkede farklılık gösterir. İlerleyen aşamada sizlere wordpress temalarını nerelerden indirebileceğinize dair linkler vereceğim. Ancak bu konuyu öncelikle ikiye ayırmamız gerekiyor.

  1. %100 Türkçe Tasarlanmış Temalar: WordPress Türkiye grubu tarafından veya uzman kişilerce yazılmış yada çevrimi yapılmış temalardır. Her temanın özellikleri birbirinden farklıdır. Eğer web sitenizin tamamen türkçe olmasını istiyorsanız bu temaları kullanmalısınız. Aşağıda vereceğim linklerden yüzlerce tema bulabilirsiniz. Bu konuda araştırmacı olmanız gerekiyor. Siteleri iyi inceleyin. Bazı sitelerde temalar gruplara ayrılmış vaziyette sunulabiliyor. Site için gruplandırmalara veya alt sayfalardaki linklere dikkat edin. Yani girdiğiniz siteyi iyi inceleyin. İşte wp temalara ulaşabileceğiniz linkler;

https://wptr.net

https://www.wp-tr.org/kategori/temalar

http://www.wptemalari.net

http://wptemaindir.net

http://turkcewordpresstemalari.blogspot.com

https://www.temavadisi.com

Bu linklerde genellikle türk wp uzmanları tarafından tasarlanan türkçe temaları bulabilirsiniz. Ancak muhtemelen bu temalar size yeterli gelmeyecektir. Gelinen noktada artık ingilizce temalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu nedenle kendinizi bu temalarla sınırlı hissetmeyin.

Bu linklerde mutlaka bir fikir edineceksiniz ancak benim tavsiyem araştırmacı olmanız. Tema konusunda çeşit o kadar fazladır ki anlatmakla bitiremeyiz. Google arama motoruna girip wordpress temaları, türkçe wordpress temaları, en iyi wp temaları, 2020 wordpress temaları vb. anahtar kelimeleri kullanarak arama yaparsanız en güncel temalara ulaşabilirsiniz.

Veya nokta atışı yapmak isterseniz, wordpress spor temaları, wordpress film sitesi temaları, wordpress gezi temaları, wordpress fotoğraf temaları gibi konularda veya hangi alanda site kurmak istiyorsanız örneğin çiçekçilik wordpres teması, oto yedek parça wordpress teması, bisiklet tamircisi wordpress teması gibi aramalarla istediğiniz temalara ulaşabilirsiniz. Yani ataların deyimiyle “Arayan mevlasınıda bulur, belasınıda”.

2. İngilizce Tasarlanmış Temalar: İngilizce tema kullanma konusunda aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Türkçe site kuracaksam neden İngilizce tema kullanayım. Çünkü İngilizce malesef İnternetin ana dili. Türkçe’ yi 80 milyon insan kullanıyorsa İngilizceyi tüm dünya kullanıyor. Bu nedenle İngilizce tema sayısı akıllara zarar fazlalıkta ve çeşitte. Bu durumda sizlerde ingilizce temalardan faydalanabilirsiniz. İngilizce temaları kurulum aşamasında %80 türkçeleştirebiliryorsunuz. Son çıkan temalarda özelleştirme yapılabiliyor. Bu özelleştirme sayesinde İngilizce görünen birçok kelimeyi değiştirebiliyorsunuz. Yani son gelişmelere göre artık temanın İngilizce-Türkçe olmasının pek bir farkı kalmadı. Yinede hoşunuza giden eski bir tema olabilir. Bunun içinde bir video ekledim. Bu videoda ingilizce bir temanın nasıl türkçeleştirileceği anlatılıyor. Sadece birkaç yer İngilizce kalıyor.

Türkçe tema konusunda söylediğim gibi google da arama yaparak binlerce temaya ulaşmanız mümkün. “Best wordpress tema, free wordpress tema, wordpress woman themes, wordpress car themes” vb. anahtar kelimeler ile bu temaları bulabilirsiniz.

İngilizce tema için ilk linkimiz wordpress kendi sitesi. Burada onbinlerce tema var. Kategorilere göre sıralayarak ta arama yapmanız mümkün.

https://wordpress.org/themes/

Sırada başka bir kaliteli tema sitesi var. Ancak bu sitedeki temaları ücretsiz kullanabilmeniz için footerdaki linklerin kaldırılmaması gerekiyor. Burada daha bir çizgileri belli temalar bulabilirsiniz.

https://smthemes.com/

Çok sayıda wordpress teması bulabileceğiniz başka bir sitenin linki de aşağıdadır. Bütün bunlara rağmen hoşunuza giden bir tema bulamadıysanız google da arama yaparak çok farklı seçeneklere ulaşabilirsiniz.

http://www.wordpresstemplates.com/

Temalar standart şablonlardır. Yani ilk anda üzerinde resim, yazı vs. görebilirsiniz. Ancak bu resimleri yazıları silebilir, istediğiniz resimleri, yazıları ekleyebilirsiniz. Yani tema seçiminde sadece tasarımın size uygunluğuna bakmanız içeriği ile ilgilenmemeniz gerektiğini bilin.

ADIM 2: Seçmiş Olduğum Site Şablonunu Nasıl Kullanacağım?

Tamam. Şimdi sıra seçtiğimiz şablonu kendi sitemiz haline getirmekte. Bunu yapmak için bende sizinle birlikte bir örnek site yapacağım. Öncelikle bir kategori belirlemeniz lazım. Benim kategorim busines yani “İş” olsun. Tema olarak alttaki şablonu seçtim ve kendi websitemi yapmak istiyorum.

worpress finans teması

Download butonuna tıkladım ve temayı bilgisayarıma indirdim. Masaüstüne inen Zip formatındaki dosyanın üzerine gelip sağa tıklayın ve buraya çıkart seçeneğini seçin.

Bizi ilgilendiren kısım sonra yazın kısımdır.

ADIM 3: FTP Hesabı Oluşturma ve Dosyaları Upload Etme İşlemi

 

Bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir